El
etompau: Det står klart och tydligt Iout=700 mA const. Köp en ny lampa.
Bo.Siltberg: Ur elsäkerhetsperspektiv inga problem, ur andra perspektiv är jag nog mer frågande till belysning under snopphöjd ;) Du väljer helt enkelt material efter de förhållanden som råder där. Om det är klenspänning så ställer elinstallationsreglerna inga krav (förutom i område 0).
Avemo: Det är inga problem att ansluta tvättmaskinen till en fas i brytaren och torktumlaren till en annan. Men du bör se till att få uppsäkrat till 10A. 6A räcker till torktumlaren på 1000W men det är för lite för tvättmaskinen på 2300W. Detta oavsett om du har en torktumlare också. Det kanske fungerar men det innebär en systematisk överbelastning av säkringen. Troligen är det något
Bob-TheBuilder: [citat] Verkar ligga hos Eon :) Mätaren visar L1 out L2 207 L3 210 Verkar med andra ord vara något med faserna. Ringt och felanmät hos eon!
tommib: Ja. Antingen klokit eller dosclips. Om du använder klor, se till att du inte råkar klämma några ledare mellan klon och dosan (been there, done that).
tommib: Varför monterar du inte en infälld elcentral istället, t.ex. Hager Delta? Nu hittar jag inte någon med högre IP-klassning för infällnad men man tycker att det borde finnas. Du kan troligen få den rimligt tät ändå genom att använda förskruvningar och rörmuffar så inte mössen kommer in. Om du ska montera en infälld central ser du till att göra klart den delen av väggen där den
Uffe A: Kanske bättre att ställa den frågan i ett annat forum. Det ger mig snabbare och mer Akkurata svar
WarHawk: Fick tummen ur och gjorde klart idag. Visade bilden på dosan för min ellärare och det första han föreslog var att såga hål i en dosa och sätta över. Så det blev så. Dosan: [bild] Före: [bild] Efter: [bild] Då var det bara en storstädning då..
Alfredo: [citat] Vilket tyvärr inte nödvändigtvis betyder att det är i den senast påslagna gruppen problemet ligger. Om man exempelvis har kontakt mellan nolla och skyddsjord någonstans, hör inte det felet till något som direkt påverkas av automatsäkringarna, men det kan mycket väl vara så att felet visar sig först när man slagit på tillräckligt många säkringar och därigenom fått en
Byggdjuret: Hur många har inte placerat brandvarnaren fel? Det är nog snarare det som är det normala. För en massa år sedan när jag bodde i hyresrätt så anlitade hyresvärden en firma för att sätta upp brandvarnare i alla lgh... De valde att sätt den nästan utanför köksdörren.... Och de skulle vara proffs. Det finns brandvarnare som man kan "pausa" när man lagar mat... Om dessa är bra eller
pacman42: Detta om 63A in i Göteborg är egentligen helt OT, men kan vara av intresse för de som läser denna tråden så jag kör på. Då Göteborg ändå är relativt stort med många kunder på relativt liten yta så handlar det i huvudsak om att elnätet skall klara av lasten på lokal nivå. Med rätt mycket elintensiv industri som försvunnit och med tidigare eluppvärmda hus som drivit topparna i
Leif i Skåne: Göm inte eluttaget, lätt åtkomligt där man kopplar in dammsugare gärna direkt under en brytare så man slipper att bocka sig och centralt placerad så sladden räcker över allt. Det uttaget glöms oftast och då får man krypa in bak en soffa eller under TV för att dammsuga, det är inte så roligt för all framtid !!
Avemo: Som krislösning kan man kanske unna sig att köra bilen på tomgång i mer än en minut. Men fem dagar kanske är lite i mesta laget. Färddatorn i min bil anser att den drar 0,5 l/h på tomgång. Så fem dagar på tomgång borde kräva 60 liter diesel. Och skall man sedan använda någon el också så blir det ännu mer. Det kan vara bra att veta att möjligheten finns. Men man bör nog inte ha
tommib: Jag hoppas att det funkar för att du monterat dit uttaget på väggen och därefter anslutningskabel och stickpropp.... Att spishällen inte var levererad är inte en ursäkt. Däremot kan det vara som elmont säger att det inte var färdigt för uttaget, men då borde elektrikern kommit tillbaka eller lämnat en väldigt tydlig instruktion för hur det ska monteras.
TBygg: Bo, tack för ett informativt svar. Du täcker den teoretiska problematiken och vad riskerna är. Jobbar du som elektriker? [citat] Jag skulle gissa att det inte är en helt ovanlig lösning i praktiken. Läser jag svaret från Bo och antar att det är korrekta uppgifter så blir din lösning väldigt avhängd på om snickaren isolerar denna 45'a efter dig eller ej innan de sätter dit skivor.
Avemo: Spisen är jordad. Så en jordström kommer inte att spänningssätta spisens hölje så länge skyddsjorden är ansluten. Så nej det är inte farligt att använda spisen. Men om jordfelsbrytaren sporadiskt löste ut när jag använde spisen skulle jag inte vänta ett år med att byta ut den.
Slugge: Hittade du någon elektriker? Verkar mest syssla med vanligt pensionärssyssla annars..
tommib: Det var därför jag skrev nästan. Oddsen för att det ska vara en sådan lösning, när man renoverat 1985, är minimala. Min gissning är fortfarande reserv/förberett för tvättmaskin.
etompau: Svårt att ge ett generellt svar.Jag har en DEFA-armatur där lacken har släppt, dock tog det ca 20 år i utsatt miljö med regn och salta vindar. Har även armaturer i takfot som har suttit i över 30 år. De är gjorda i koppar. Ser i princip ut som nya. Det enda som vi har bytt är fästskruvarna samt lamporna. Satte upp några Scorpus-armaturer för ca 5 år sedan. De är gjorda i galvad
Uffe A: Väggar kan vara olika. Fick installerat en luft-vatten värmepump för ett och ett halvt år sedan och skulle ta upp hål för både värmepump och inkommande vatten i källarväggen. Huset från ca 30-40 talet och 40 cm betongvägg. Hade provat med stor borrhammare med diamant borr hyrd från Cramo men det gick inte. Rörisen fixade det med hjälp av en kompis som jobbar som håltagare. Han kom
Hoffmeister: [citat] Möjligt, men jag har inte sett hur fläkten ser ut än. Tänkte kika när det blir varmare på vinden:) Men alltså, den går ju fullt, till och från första två timmarna, och sedan brukar den gå på fullt varv konstant när man eldat ett tag.. Men det du säger om tillräckligt med steöm borde väl lösas om jag byter till en vanlig brytare?
tommib: Som ett tips har Kjell & co sin utmärkta bok "Så funkar det" i två band till salu. Dessutom publicerar de den gratis på sin hemsida. Där finns bland annat detta beskrivet.
Huggobuggo: Oh, jag trodde A.. hahaha... well, jag lägger ner detta för stunden och överlåter det åt en elektriker när jag får tag på någon.. :)
_Elman_: Har man otur kan det bildas kondens tom inne i datakablar, antennkablar i röret i , en klick byggfog i änden på röret så cirkulerar inte luften i röret , inte ovanligt vid ytterlampor då man ofta drar en VP slang till en dosa på insidan.Hittat dosor och rör i metall vid rotjobb i hyreshus på rostat helt bort i väggarna ,,Öronproppar, var smart :-) /P
Da9911: Ska redovisa hur jag löste det. Det blev helt enkelt en till brytare som bryter fasen till jollyn när jag dimmrar max. Inte helt optimalt men det funkar.
Slugge: [citat] Nej precis, kan även jag, i dagligt tal, säga åt någon att skruva ur servissäkringarna då det är ett kortare ord, så länge jag vet att den jag säger det åt vet att jag menar servisledningssäkringar egentligen. I skrift är det däremot bra att det blir tydligt och rätt, likaså att man vet vad som egentligen menas även om man kanske förenklar uttrycken ibland. Men då
Isakare: Har inget jobb tänkte jag nästan säga, eller rättare sagt, jag har ingen fysisk arbetsplats mer än min bil, och har bara instrument/tång och en meg. Jag ska ta mig till kompressorn i eftermiddag, koppla loss lite och mäta.
karkka: [citat] Då det var en dubbeltrapp och ena lampan i hallen även kunde styras från annan strömställare vid ytterdörr så är det inte säkert att lampan alltid är tänd när övre delen av vippan är intryckt, utan den kan även vara tänd när vippans nedre del är intryckt allt beroende på hur den andra vippan som styr samma lampa står i för läge. Men det här vet du såklart, Bo :D