El
Oldfart: Jag gav upp och gjorde en fast installation istället :( Tack ändå, surt när det inte finns några bra lösningar. :thumbup:
hulingen: Jag tackar för tipset om Malmbergs termostat och ska rycka upp mig och be en elektriker komma och installera. Undrar var det är bäst att sätta den? Inne i rummet?
Tobbe_3: Till den elektroniska transformatorn skall ingen skyddsjord anslutas oavsett placering.
Tobbe_3: Det behövs lite nog lite felsökning med en multimeter eller spänningsprovaren ( med två mätpinnar). Mellan fasledarena skall det vara 400 v. Mellan fasledare och eventuell skyddsjord skall det vara 230 V. Finns det 400 V i dosan , då fortsätter man ev felsökningen i elementet eller kasserar elementet. Ersättaren är betydligt bättre med elektronisk termostat för jämn värme och en
ltfrebac: Någon som har lämplig nödlösning för att fixa komplettering av Senso-grejor?`Jag behöver eg: 2st RTV centrumplatta 2-hål 6060505 alt RTV centrumplatta 3-hål 6060507 2st fördelaruttag RTV 6060413 (denna tror jag finns kvar på Storel) 2 st vägguttag 1-vägs jordat 1837176 2 st vägguttag 2-vägs jordat diagonalt 1837185 2 st vägguttag 2-vägs jordat std 1837186 Men kan man med
BirgitS: Det viktiga är väl att få in rätt känsla i huset, för man ska ju inte leva i ett museum och bli slav under tvånget att allt ska vara som när huset byggdes.
Mikael_L: Du kan vara helt lugn över att 6kA räcker för dig. Så enda ev problemet med att blanda dessa är om de inte passar på samma gaffelskena eller något sådant. Och då finns ju givetvis lösningen att sy med RK6 mellan säkringarna istället, om så skulle vara.
gasto: Hittade lite mer info om Exxact dimmern nu
tommib: Jag vill inte vara elak eller tycka att du inte ska göra saker själv, för det är jätteroligt, men kunskapsnivån du uppvisar om just detta är tyvärr lite låg för att ro iland detta projekt. För att försöka sammanfatta ditt problem: LED-listen är extremt ljusstark och drar således mycket ström. Den är specad till 36W (Watt, effekt) / m och drivs med 24V (Volt, spänning). Som
h_bostrom: Såklart, att jag inte tänkte på det. Har tom en fin fräs i verktygslådan. Tack.
elmont: Och vill man få en säker fastsättning av uttag i g:a apparatdosor använder man https://www.bauhaus.se/dosclips-for-gammal-a-dosa.html?gclid=CNPp8tiRj9ACFabVcgodOBAPAA
byggobil: Tack för förslagen! Dimmer eller inte. Det lär nog bli en montering under överskåpet. Så mycket är klart iaf.
tommib: Jag tror inte du kan använda en vanlig transformator så, den skulle behöva sitta mer centralt i kopplingen. Däremot borde du kunna lägga en resistor i serie med varje element för att ta ner strömmen. Eftersom du har dubbel spänning får du dubbla resistensen också så blir strömmen samma. Praktiskt nog så har de skrivit ut resistensen för elementen i kopplingsschemat (40-43 ohm) så
MagHam: Det går ju alltid att montera GSM moduler i en normcentral om du har en sån. http://www.intectra.se/pdf/PBLGSMFIXISMS-0910.pdf http://www.acandia.se/gsmfjarrstyrning-for-dinskenanormcentral-p-1555-c-349.aspx Klarar de inte hela lasten kör dom via en relämodul.
Miles: [citat] Måste absolut installera touch-dimmer, är ju ett mycket roligare alternativ! [bild] Frågan är bara om: - den fungerar på RGB-LED-listen? - inte optimalt med grå, undrar om den fungerar om man provar lacka den vit - hittade ett alternativ på Ebay [bild]
Bo.Siltberg: Det som styr är just hur faserna i ledningen se inkopplade i matande central. Är ledningen inkopplad som en vanlig grupp så är det rätt att ta nollan från nollplinten. Skulle en JFB senare installeras så hamnar ju då både faser och nolla under denna. Om däremot ledningen kopplas in "vid sidan om" grupperna, kanske direkt före huvudbrytaren, då får man tänka sig för och ta ut både
gasto: Ok men skulle de gå kränga över 20mm flex slang över 16mm vp rör? Är det ok
Snailman: Jag irriterar mig lite på att man inte kan köpa på faktura via klarna om man inte beställer till sin hemadress. Utan måste använda kort eller förskottsbetala. En del butiker som man handlar hos via klarna verkar klara det när man senare gör nya beställningar men andra gör inte det?
BerraBo: [citat] Är det produkter från Extronic som gäller eller har du jobbat med andra märken? Avser akustiska sensorerna.
PappasHammare: Ska som sagt känna angående temperatur nästa gång det händer. Jag låter kabel sitta så får MrStröm byta någon annan dag.
Waju: Ja, det finns skyddsrör som är avsedda för att förläggas direkt på berg eller mycket grunt. Kolla t.ex pipelines produkter för skyddsrör och klammrar/fästen: http://www.pipelife.se/media/se/ladda-ner/Broschyrer/El-Tele/Kabelskyddsror_December_2015.pdf. Jag rekommendera att värma upp röret vid förläggning.
elmont: Ja det blev lite felformulerat, jag tror inte elektrikern över huvud taget kollar.
Bo.Siltberg: Jag har sneglat på Mean Wells utbud tidigare men aldrig orkat försöka förstå den gigantiska produktfloran... För att välja skulle jag starta här: http://www.meanwell.com/product/led/LED.html Där finns även en "application Q&A" som kan ge vägledning. Jag tror inte man behöver ta så hårt på den där skrivningen om EMC då jag ser att LCM-familjen ingår i den listan, och dessa
TorpAnders: 1. "and is coiled between two cable clips and then goes into the wall" It's the sensor try to find the end of it. 2. Ok it's good to supply the fire with air from the basement or from outside to prevent the fire consuming heated air from the house (save money) and also prevent "kalldrag" from windows etc. The controller can be out of control..it's a simple standard controller AL means Alarm but
pelpet: Testa bara att de tänkta LED-lamporna ryms i armaturen så att du inte går på en nit där.
Demmpa: Om jag fattar TS rätt så är det en bygglampa med stickpropp och Nexabrytare med stickpropp/uttag, dessa Nexabrytare fungerar utan att någon last är inkopplad, så felet ligger inte i att Nexabrytaren drar lite ström. Däremot så är det nog som så att både Nexabrytaren och strömbrytaren på lampan bryter nollan istället för fasen, nej det är inget fel eftersom dom är anslutna med
elmont: Jag kan ju även nämna att Wago tillverkat anslutningsplintar med fjäderbelastning sedan minst 50 talet, både för stora och små areor samt har ett mycket gott rykte. Så du kan nog lugnt använda deras 222.