Juridik
SA1: Risken för konkurs i detta fall får bedömas som relativt liten. Enligt avtalet ingår ett borgensåtagande från entreprenören, vet inte om detta endast är för att reducera räntan eller om det blir bankens byggkreditivsäkerhet i stället för pantbrev som ju först kan lösas när vi är lagfaren ägare. Förutsätter att viljan att utse BM beror på okunskap, KTJL och ABS09 är ju tydlig
maged: [citat] Det var lite det jag funderade över. Jag förstår att det är en tolkningsfråga. Skulle jag skotta den sidan av taket så hamnar ju all snö på hennes garagetak oavsett. Vet inte om försäkringsbolaget eller kommunen är någon man ska rådfråga?
gråsten: I bankföreningens förlaga till formulär för spärrförbindelse står angående återställande av förbindelse: Så snart leverantören inte längre äger någon rätt enligt ovanstående förbindelse skall förbindelsen återställas till banken. Kruxet är att leverantören inte är avtalsslutande part i förbindelsen. Banken ålägger alltså beställaren något denne inte kan råda över.
SA1: En slutbesiktning, enligt ABS09, har för syfte att avgöra om du som beställare fått det som entreprenadavtalet innefattar. GARBOs intresse är endast en delmängd av detta, de bryr sig ex mindre om det estetiska. Visst är GARBOs besiktningsmän välutbildade, inget snack om det.
AnneFi: [citat] Men priset var ju fortfarande detsamma. Efter att huset var köpt så gav säljarna oss pengar. Alltså det var ett dolt fel som uppdagades innan vi flyttat in så att säga.
volvo: [citat] Detta fråntar inte KA från ansvaret enl §13 att närvara vid kontroller och besiktningar.............. Det är ju bara de kommunala tjänstemännen som är flata och inte ser till att kraven i PBL efterlevs.
AnneFi: Lyckades få svar på min fråga på annat håll. gällande just min fråga så är garantin på huset och inte på ägaren.
LAINE: Hej! Har hyrt ett kontor om 60m2 i ett bostadshus och nu ska ägaren bygga altan längs ena långsidan av fastigheten. Då kommer det att täcka ett av mina fönster. Kan jag säga upp det tidsbestämda kontraktet pga detta, eller få en hyresnedsättning? Jag vill egentligen bli av med hela lokalen då jag inte ens kan använda den som kontor då man måste renovera allt. Någon som kan
hempularen: Ofta stipuleras det att besiktningsanmärkningar skall åtgärdas inom 2 månader. Troligen så kan du nu skriva ett brev till firman och meddela dem att såvida de inte åtgärdar felet inom xx veckor (typ 2 veckor, det måste vara en realistisk tid). Så kommer du att anlita en annan firma för att göra om, och att du kommer att kräva firman på betalning för den kostnaden. Kolla med ex.
frohike: Som sagts tidigare, se till att föreningen har godkänt andrahandsuthyrningen. I annat fall är det inte tillåtet och grund för förverkande av BR Sen även håll isär Hyra och Avgift. BR-ägaren betalar Avgift. Andrahandshyresgästen betalar Hyra till BR-ägaren. BR-ägaren blir hyresvärd med allt vad det innebär i ansvar Hyran skall vara marknadsmässig för motsvarande hyresrätt,
zenit: Tänk att man ska behöva bli förbannad för att få som man vill. Fick idag besked från mitt försäkringsbolag att dom står som garanter för arbetet, dvs jag står som beställare för att få mina konsumentgarantier och sedan betalar mitt försäkringsbolag allt som inte jag ska stå för. Dom kommer därefter kräva byggarens försäkringsbolag på det dom ska stå för. Detta gjorde att
Buster1: Hej Vad bra! Det låter som en lösning som alla är nöjda med. Bra med lite happy ending
andersmc: Jag hörde en radiointervju med någon handläggare (åt Stockholmshållet, tror jag) som utan omsvep förklarade att "om man anlitade Pål Ross som arkitekt så fick man automatiskt bygglov". Minns tyvärr inte vad det var för radioprogram. Annars finns det ju en tradition att statsarkitekten ofta hade en egen arkitektbyrå vid sidan av. Om man anlitade den byrån för att ta fram
mabraham: Vi ska i dagarna skriva entreprenadkontrakt på en delad entreprenad med Myresjöhus. Kontraktet verkar vara i standardutförande och baseras på ABS09. Det finns saker att komplettera och ändra vad gäller arbeten. En sak som ska kompletteras är vitessumman för försening. Är 5000 kr/vecka fortfarande "standard"? Vi kommer att skriva kontrakt med följande och är det 5000 kr/vecka som
gråsten: Titta på definitionen av byggnad i Plan och ByggLagen. Ett utrymme med tre väggar och en som saknas motsvarar inte definitionen. Varför inte kalla den fristående carport.
Jan-Å: [citat] Kan man ju förstå iofs. Å andra sidan, vilka är dom? en förening som Villaägarna är ju summan av sina medlemmar, ser man föreningen som "dom" kanske man inte ska vara med. Vad gäller styrelsemedlemmarnas agerande så låter som de har agerat olagligt, det kan man som organisation knappast skydda sig mot även om olika kontrollsystem försvårar. Typiskt svenskt läge, krävs en
morsan: Eftersom TS meddelat hur det gick med huset i en annan tråd stänger jag denna innan den blir ännu med off topic!
Pulser: En sak man ska kräva om säljaren anlitar en besiktningsman är att de köper en dolda fel försäkring, dvs om besiktningsmannen missat något så går de på den försäkring och inte på hemförsäkringen. Men som tidigare talare, missa inte vvs , el , bygglov och radon. Bygglov kan ställa till rätt ordentligt om det saknas.
-MH-: Nej, kommunen kommer att få rätt till det underhålls om behövs. Om ni skriver på pappren så kommer det gå lite fortare för dem när de vill dit, men slutresultatet blir antagligen samma uppgrävda tomt (om de inte har gjort någon dunddertabbe). http://www.lantmateriet.se/upload/filer/fastigheter/ledningsratt.pdf
billy_baver: Ikraftträdandet bottnar inte i kommunens egna regler utan i generell lagstiftning. I anslutning till själva beslutet måste myndigheten skriva till vem man överklagar och senast när.
tobster76: tack för infot. jag ska kontakta Villaägarna och se vad de säger.
Gladh: [citat] Tyvärr dolda fel gäller bara i 10 år så där klara säljaren sig, och inte kan du gå på besiktningsmannen heller för att han missade detta dolda fel i din kyl/frys, för där är tiden bara 2 år (eller är det 3?) Surt är det vilket fall som helst att säljare skall kunna klara sig så lindrigt undan som de hade gjort/gör i ditt fall :D
sblixten: Det finns en termostat och den har jag satt på max. Samtidigt har jag satt in en termometer, som visade 19 grader och likväl har det varit iskalla golv. Kommer nu ihåg att säljaren berättade att de även hade haft dit fírman och fått termostaten undersökt och flyttad, men att det inte hjälpt.
b8q: Ja, får man ett snabbt svar så har firman antagligen inte bemödat sig att räkna, utan bara dragit till med en hög summa som de vet att de skulle göra rejäl vinst på. Och så hoppas de att man har bråttom och accepterar första bästa, alternativt att man bara har frågat en enda firma.
Fabrikör Stava: Din kompis har, som sagts flera ggr, en undersökningsplikt. I detta fall verkar det som om man lätt kunde ha fått denna negativa information via ordföranden. Skulle tro att man därmed inte kan begära nedsättning på priset därav. Men din kompis kan kontakta kommunens Miljö & hälsa avdelning för att sätta press på lokalinnehavararen samt föreningen om att vidta åtgärder för att
billy_baver: "Brännvinsbolag får ej utan samtycke av kontrollstyrelsen inköpa fast egendom".... Bra att veta!
hempularen: Jag har stängt denna tråd efterssom det finns tveksamheter ang. identiteten på trådskaparen och fler användare som skriver i den här tråden. Vi utreder och kommer ev. att ta bort tråden helt.
hempularen: Jag har stängt denna tråd efterssom det finns tveksamheter ang. identiteten på trådskaparen och fler användare som skriver i dne här tråden. Vi utreder och kommer ev. att ta bort tråden helt.
hajar: Hej, Har pratat med kommunens byggnadskontor och de önskar att man ska använda sig av normallmåtten o att minimimåtten inte är acceptabla.