El
Andreas Ludde Lundell: [citat] Japp, vi var inne på korskoppling alternativt komplettera med en plejd brytare men någon tanke hade garanterat tidigare elektriker som inte går att fråga längre med tanke på att det var draget en massa tändtrådar 😀
Ironside: Fjärrkontroll, vind och solgivare är redan konfigurerade och testade av montören. Ja, det låter inget vidare att bara hänga den i markisens kabel, det går säkert att hitta något vis att lägga upp skarvkabel kopplingen och sätta en plastpåse runt det. Huset har ett nyinstallerat elskåp med JFB så det ska vara lungt. Självklart är det en temporär lösning.
KalleNyman: [citat] Kabelgenomföringar ska dessa såklart heta 👍 Kan vara bra att ha några som backup, tack för länken. [HEADING=2][/HEADING]
Bo.Siltberg: [citat] Ah, jag ser nu, du skrev spån i vägg. Nåja, då är det ju enkelt att tömma ;) [citat] Ja, eller ett VP-rör som föreslogs. Det är inte fel att försöka göra installationen någorlunda omdragbar. Jag tror inte allt spån kommer att rinna ut genom doshålet under manövern...
Thomas_Blekinge: Sök på en tidigare tråd om ämnet. Och överväg luftledning.
avh67f: Elpennor reagerar på de elektriska fält som omger något spänningssatt. Så det är ett ganska bra sätt att kunna kolla på ställen där det kan vara svårt att komma åt att mäta. Jag brukar göra kontroll av min Flukepenna genom att gnugga den lite mot min tröjärm. Den indikerar direkt på detta och man vet att den är redo för att användas 🙂 Värt att nämna att pennorna inte
jahallåja: Jag tackar för starttipsen och återkommer när jag kunnat undersöka trådarna lite mer i detalj 👍
Josth: Två reläer som parallellkopplas. Alltså ett relä till vardera konvektor. Men köldbärarvätskan kommer alltså att cirkulera i båda konvektorerna även om man bara en är på om det inte också finns avstängningsventiler.
DjAlbert: "Flätan" heter koncentrisk ledare och har i kablar upp till 16mm2 samma area som övriga ledare.
Walle85: SM=smart meter LB=laddbox EC=elcentral i huset [bild] Både smart meter och säkringar till laddbox sitter i en liten kapsling på andra sidan väggen. Därav går kabeln in i väggen direkt från arbetsbrytaren och kommer sedan in i kapslingen där lilla brytaren och plinten sitter.
Hans Åke Lindquist: [citat] Somliga mobiler börjar leva sina egna liv efter ett tag. Tack för bra tips.
PLA7304: Tack för alla svar 🙏🏻 Ska undersöka och bekämpa eventuella myror. Men är det inte märkligt att det är så till-och-från? Jordfelsbrytaren borde väl inte kunna slås på igen direkt om myrproblemet finns kvar? Fast plejden (som slår på lämporna) är då å andra sidan inte ”aktiverad”…?
mrsnhp: Om du har läst gamla trådar på forumet har du nog märkt att svaret på ”är detta ett dolt fel” är ”nej” i 99% av fallen. I de få fall där svaret är ”ja” eller ens ”kanske” kommer följdfrågan om det är nämnvärt värdesänkande. Hade ni betalat mindre för huset eller avstått från köp om ni hade vetat om detta innan? Det går nämligen inte att få ersättning för
Husfixardoktorn: [citat] Ja det blir ingen vidare dragavlastning utan anslutningsdosa, samtidigt är det till en LED-driver som kommer fästas inuti ett skåp där risken för drag är minimal. Korrekt är ändå såklart anslutningsdosa. Tack för din input 👍🏼🙂
Bo.Siltberg: Kan vara så, men det kan lika gärna vara laddstationen som styr laddströmmen för lågt. Eller så är inte bil och laddstation riktigt kompatibla och har lite olika uppfattningar om PWM-pulsens duty cycle.
zarkov: Det sitter väl någon liten ändhylsa på blå och brun tråd? Kan det vara den som trilskas?
maskeradeproggaren: [citat] Väcker liv i tråden då jag ska sätta upp en tablet för HA och gärna vill ha en snygg lösning. Hur gick det, fick du till det?
Henrik Loiske: [citat] Hade en sån hemma…Började visa fel vid mätning av Volt….Sen tvärdog den 😑 Min pålitligaste tångmultimeter är en Kaise SK7711 som jag fick 1989 på Elavdelningen på bruket jag jobbade på 🤗
Panor82: Även LED armaturer har stora startsdtrömmarna vi pratar dock i tider som 20-300 µs. Vanligtvis inget som berör en vanlig hushålls installation men något att tänka på i kontor-, lager- och industribyggnader.
Magnus E K: Om kabeln klipps rakt av i andra änden (gärna så kort att den är svår att koppla in igen om någon tomte skulle få för sig att skala upp den igen) har jag svårt att se problemet med att bara dölja den.
Bo.Siltberg: [citat] Nu har jag läst vad alla skrev lite noggrannare, och ni skriver alla att en multimeter kräver lite extra av användaren, inkl hempularens inlägg från arkivet, och du beskriver en del av proceduren i #26. Rätt, jag ber om ursäkt. Jag uppfattade en argumentation om vilken som var bäst.
Anonymiserad 156538: Är det en så kallad fackman som installerat så kvittar det, lampan lyser hela tiden och strömbrytaren har ingen funktion. Sitter det två strömbrytare bredvid varandra så tänder naturligtvis den ena upp och den andra ner. Väldigt logiskt! Fina elektriker fastighetsägaren skickar när man hyr lokal! Har man gjort det själv så tänds den uppåt precis som alla andra i tråden redan sagt.
MickePernheden: [citat] Tack för utförligt svar. Så om jag bryter inkommande matning så är det ingen fara att plocka bort dem?
Eudaimonia: [citat] [citat] Hej Ok. Hur kopplar jag i "trappdosan " då? :)
stefan57: [citat] Kanske inte rätt läge nu,? men inget vågat inget vunnit, Lycka till men det är alltid dina beslut som bestämmer hur det går Hälsningar Stefan
Polar Bear: Allt annat är Eljo och Exxact är obeskrivligt fult och samlar dessutom damm i skåran som löper runt höljet!
Baraelin: [citat] hm, ja det gör det ju mer komplicerat. Då ska jag undersöka vidare. Tack!
Thomas_Blekinge: Fox Island är en liten ögrupp i skärgården utanför Maine, USA. År 1976 lades fyra enkelledarkablar ut för att mata ön från fastlandet, och ersatt de befintliga dyra och otillförlitliga dieselgeneratorerna. Kablarna (34.5 kV) är ingen upphetsande sak med sina kopparledare, gummiisolering och #4 BWG ståltrådsarmering (6 mm). Efter 13 år i drift inträffade det första felet . Turligt