Vatten & Avlopp
Saipala: Är kanske inte rätt men inte fel heller utan det kunde ju lagts ner lite mer tid på att förankra rören så hade de smitit in lite tjusigare. Och två bockfixturer hade inte gjort ont heller.
Hennke85: Min står på tre tegelstenar uppe på betonggolvet. Den har aldrig varit fäst i golvet, egenvikten och rören gör att den står på plats utan att flytta på sig.
jesper33: Så här ser mitt verktyg ut , glöm inte det T som är överst så det blir stopp om du tappar röret
Kristina J: [citat] Tack för engagemanget, men nu har vi hittat felet. Det visade sig att avloppet gick till en vägbrunn utanför garaget, och den gick att lyfta på och rensa rent från grus och sand.. Så skönt att det gick!
Stefan N: Är nog läge för en ny.
JeLö: Aha, nu vet jag hur en stödhylsa ser ut. Var inte med när han installerade blandarfästet så det vet jag inte om där sitter någon, men till alla Pex-rören han kopplat ihop med kopparrör har han haft stödhylsa i.
Krilleman: Installationer från ”förr” är nästan alltid med gängade galvrör till hydrofor.
jesper33: Alla kopplingar som behövs följer med, det som behövs extra är 2 st så du kan koppla ihop flexi med rören som kommer till VVB Flexi sälj med olika kopplingsmöjligheter , gänga inv/utv . eller för klämring, samt ena änden med 90 graders böj, men det sistnämnda är med gänga på ena eller båda sidor
Nizztos: Skall dra rör för varmt/kallt vatten till köket som jag har flyttat (bygger om huset). Rören kommer till stor del dras synligt men skall igenom ett golvbjälklag. Jag ser tre alternativ: Prisol, PEX eller kromade rör med skruvförband. Drar då ett helt rör utan skarvar genom golvet för det sistnämnda (Prisol kanske för just den biten). Det är rätt många små krökar med liten radie.
Skalman: Kan berätta att jag har tidigare gjort en anslutning mot gjutjärnsröret längre bort men då var det diam 40 mm från ett tvättställ. Borrade upp så det blev ett hål å sedan svetsade på en stos med 40 mm inv mått. Tätade extra med "kitt" å sedan göt in i betong. Det var 20 år sedan å det funkar bra å är tätt än. Kan inte gör om samma jobb eftersom anslutande rör har samma
Krillew: Jag håller på och bygga en burk som skall sitta på väggen bredvid toastolen. Det skall bli kran och dusch för bidé dusch till toastolen. Man hänger duschen på sidan av lådan så dropp hamnar inne i lådan och sen ut i avloppet. Blandaren har ½" anslutningar. Nu vill jag ha backventiler på inloppen och jag vill ha så kompakt som möjligt. Jag kommer göra en plåt som sitter under
SALVETA: [citat] Helt klart värt det, använder i princip varje dag.
Mjolnir: [citat] Lät vattnet gå på 4 ställen helt maxade och spolade två toaletter men påsen sögs inte in?
Blueline: [citat] Ska kolla på det med kranen när jag kommer hem imorgon, men skulle tippa på att den är öppen helt. Har haft vattnet avstängt flera gånger senaste månade i samband med renoveringar! Ja filtret va igensatt på blandarna, dock är samtliga i huset utbytta nu, så det kan det inte vara. Oklart med tryckmätaren! Du tänker bara på filter vid varje blandare? Om jag tar kranen på
Krypstocken: Jo men msn kunde ju spola i toaletten samtidigt som det var stopp utan att det påverkade...
Krilleman: Du glömde kontrollera artikelnumret jag angav. ;) Feltema tillåter ju inte länkning till en specifik artikel... :thumbdown:
Eva Vestling: [citat] Jag är tacksam att du delar med dig! Jag kollade upp polonitfilter, och det verkar inte direkt vara en bättre lösning. Ja, fast kanske bättre om vi aldrig kan få flockning att fungera utan igensatt filter och vi måste använda forsforavlastning på något sätt.
platon1980: Köpte en i annat format istället, riktigt dålig kvalitetskänsla och slarvigt svetsade fästen (BH:s egna) jämfört med Svedbergs.
eribi: Som glad amatör hade jag skarvat på med 32 slang och krafsat ner så gott det går. Avtappningen in man ju lösa med en t-koppling och en ventil som man öppnar för att tappa ur, dvs man öppnar i båda ändar så att vattnet kan rinna ur. Brukar själv köpa kopplingar på Rinkaby rör och kopplingar i mässing sk. PRK är väl att föredra.
putte22: Hm ok ja det kanske skulle vara något. Kam bli lite trångt att kapa under kommoden med såg. Röravskärare såg intressant ut.
Yrrol: Spolbilar brukar kunna erbjuda fräsning också. Att det sätter särskilt munstycke på vattentryckslangen och skär bort rötter. Fast någonstans har du ju ett träd som sänder nya rötter så det får du ju överväga att ta bort också.
NoOne2k: [citat] Scrollat lite för långt? Men för att förhoppningsvis svara på frågan så kan kommunen kräva dig på den extra anslutningsavgiften om du utökar din tomt.
rsa: [citat] Hehe... Skulle gräva en stenkista för avloppet från pumphuset/teknikrummet. Vi har filter där som backspolar lite då och då. Istället fick jag laga husets avlopp. Ett riktigt skitgöra! Det blev ingen stenkista i dag :worried: Många timmars onödigt jobb på någonting som fungerade felfritt i morse. Jag vet ju faktiskt att avloppet går precis där :mad: Så... inte superdålig,
k_anka: Jag blev sugen på att bygga något med RaspberryPI eller Arduino och går nog på det förslaget! Men eftersom jag är realist köper jag även en enkel bevattningstimer och kommer igång direkt...
Leif i Skåne: Värm det med en varmluftspistol, det gör pastan mjuk sen kan du lossa med en polygrip utan probolem. Har du ingen varmluftspistol, tag frugans brylepuddings brännare! Bara du kommer upp i 70-80ºC
Staffans2000: [citat] Japp! Kranbröst är namnet.
martinradbo: [citat] Och i ena fallet så satte jag sen direkt en 90-böj så att vattnet totalt sett "åkte rakt fram" eftersom det hela skulle monteras i ett fördelarskåp. I det andra fallet lät jag bara pemslangen gå ut åt sidan och sen fortsätta dit den skulle.
platon1980: Löste sig tror jag, BH hade på hyllan, M22 med kona/klämring till 12 mm rör. Kopparrör ska dras till handdukstork.
Krilleman: Det ser ut som en Wafix PP från Wavin som saknar gummi och innerringen. Bara köpa en ny 50 muff och "klipa och klistra" dessa är lite svåra att få loss men det går. Ibland när man tappar dessa delar från hög höjd kan dessa delar lossa. Går det att få loss delen som sitter i väggen? Flytta på isoleringen och kika! Det är alltid bättre att byta till en ny muff/böj om det går. Men