El
Calle_Li: Bra poäng. Kan vara skönt att styra lite där också, gör det för det mesta med automatiska scener eller genom appen annars.
doohan99: [citat] Jag har samma problem som du, behöver dimmers som klarar 500W. Har inte hittat någon som motsvarar Fibaros gamla 500w dimmers som det blev säljstopp på... Eon labs har jag testat och de klarar inte osrams elektroniska transformatorer. Någon som hittat 500w z-wave dimmers?
Bo.Siltberg: Jag skulle använt skarvhylsor, kanske t.o.m den täta versionen men det behöver annars inte vara en tät skarv där på 12 V-sidan, bara den är torr. [bild] Jordtråden till lampan låter du bara oansluten och lägger åt sidan.
el_richard: Men det var inte den funktionen TS önskar. Som jag förstår: strömmen bryts efter inställd tid då effekt uttaget har ökat. Ex. Kretsen släpper igenom 0-100 watt konstant. Men om effekten ökar så startar en timer. Sedan bryts strömmen helt
Cancerman_777: [citat] Nej, röret mynnar ut en dryg decimeter ovanför skåpet placering. Jag kan alltså inte montera skåpet "över" rörets mynning.
Tobbe_3: Jag är lite fundersam om man skall lägga värmepump och elvärme över samma jordfelsbrytare. Ett litet jordfel i kompressor eller trågvärme slinga löser ut jfb och gör hela huset "djupfryst". Det händer naturligtvis när familjen är bortrest på vintern. Är det bara 1500-2000 w belastning i den aktuella radiator slingan kan man koppla ałla elementen mellan L1-L2 och värmepumpen L3
tommib: Det har ingen betydelse elektriskt var timern sitter. Installationsmässigt blir det en renare installation om du sätter den i en egen kapsling efter säkerhetsbrytaren då det är mycket tydligare hur det är kopplat. Den hör ju till badet så då bör den också sitta där. Om det inte går av estetiska skäl eller annat skulle jag nog inte dra mig för att montera den i centralen, men jag
tommib: Oavsett om det är ok formellt är det en extremt dålig idé. Finns det inte något annat sätt att lösa problemet? Eller för att formulera mig annorlunda: Lös problemet på annat sätt...
13th Marine: Det var också ett bra alternativ, ser lite snyggare ut än K29N, Tack!
prototypen: Inte bra med tre ledare till samma anslutning. Flytta dimmers bruna till 1 UT. Eller förgrena med en 5 polig WAGO 221 eller 222. Protte
Ragnar_AT: [citat] Kopp är inte särskilt lyxigt och det finns även proffs som vägrar använder denna grejer. En Berker kostar runt 15 Euro.
bjoesk: Tack, då ska jag jaga elektriker imorgon. Känns mycket bättre att veta vad man ska fråga om. //Björn
hempularen: Som jag tolkar de stumpar av trådfärger man kan se på bilderna. Så har du fas (brun) in på anslutning 11 på reläet, och en blå tråd från ansl. 14 till push.pr på drivern ? Det är dock bara en gissning från mig, baserat på de färger jag ser. OM reläet slår om när du trycker på fjärrbrytaren, så borde detta fungera, fast konstigt. När reläet går till så borde LED
hempularen: Om det inte hjälper med den nya tvättmaskinen, så prova att koppla bort tumlaren, den kan ha isolationsfel, som slår in även när den är avstängd.
Bo.Siltberg: Nej den fyller inget syfte och kostar dessutom i sig ca 200 kronor mer än den borde, rena bedrägeriet. Om du inte vill kunna stänga av den helt så köp en "vanlig" enpolig strömställare som du tvångsstyr fläkten med.
hempularen: Som du beskriver det så måste det sitta en central på övervåningen som fördelar ut från matningskabeln. Kabeln skydddas ju bara av huvudsäkringarna nu. Annars bör du låta någon se över det där. Men det är lite Off Topic, frågan gäller hur man fixar ledningen som är i vägen för nya dörren. Troligen är det inte jättesvårt att komma åt och dra en ny matning, utan skarvar. Ev.
Uffe A: Hittat länkar till hur de ser ut inuti med schematisk skiss över kontakterna. Nu är det ju en kopia men kineserna är ju duktiga på att göra kopior så kanske det är samma funktion. Kolla schemat och mät så ser du om det är likadant. http://www.krausnaimer.se/FBook/KN120GB0716/index.html#11/z http://www.krausnaimer.se/FBook/KN100GB0317/index.html#9/z Länk till K & N omkopplare huvudsida
Tobbe_3: [citat] Det kopplingsschemat kan användas i Norge som huvudspänning 230v. Obs ej i Sverige. Norge använder ofta alternativet 1 fas ( i deras fall 2 fas). Dom säkrar matning 25 a och Norwesko 3 stift kontakt.
GK100: Det som syns på bilden är bara mekanismen för signalen av att skyddet är förbrukat via färgade fältet fram eller ev signalkontakt i sockeln. Det kan vara åska som triggat ursprungsproblemet eller helt enkelt ett inre fel i skyddet. Aktiva delarna är ingjutna och om de går i fel som ger värme och risk för brand osv släpper lödningen och samtidigt bryts kretsen och skyddet kopplas
Tobbe_3: Om det sitter en śtrömbrytare mellan centralen och utelamporna, då kan det vara en perfekt punkt att avsluta rivningen. Då behöver man inte öppna elcentralen I det fallet tar man bort säkringen innan man kopplar loss.
richardtenggren: Ska inte vara några problem, mor och far har 6x6w led på ena och halogen på den andra. :) Notera att alla ledlampor inte är kompatibla, men som sagt Ikea Ledare Gu10 fungerar iaf.
Ernehall: Skulle snarare vilja anse att jag redan är en ganska omtyckt hyresgäst, då jag justerat in luckor och fronter i hela köket, bytt sprucket vattenlås till handfatet, installerat fuktstyrd badrumsfläkt, bytt lampsockel, lampa och lampglas i köksfläkten och massa annat småkrafs utan att gnälla till dem, men när det gäller el så gräver jag inte i det själv om det inte är jag som äger.
martin991: Fan vad jag älskar internet och forum! Så himla kul att folk är så hjälpsamma. Jag brukar försöka hjälpa till inom mina kompetensområden men inom detta är jag novis. Tusen tack för de suveräna svaren jag fått. Grymma tips av tommib och "lagtext" av NetNut! Ha en grym helg!
ja73: Du kan använda driver Xerolight Led driver 205 Max 2x25W HE2050-A2 som har 2 kanaler. Jag skulle ha klippt kontakterna och seriekopplat 2 slingor med wago 222.
Tobbe_3: EKKJ är den bästa kabeln ur säkerhetssynpunkt enligt min uppfattning. Den " skyddande" jordade kopparflätan gör att kabeln får en full kortslutning vid skador på fasledarna. I en n1xv kan en skadad fasledare istället spänningsätta byggnadsdelar av metall utan att någon upptäcker problemet. Dessa huvudledningar föregås vanligtvis inte av någon jordfelsbrytare.
Bo.Siltberg: Tja, den är böjlig och finns i många glada färger :) Lite mer formellt ska tillverkaren ange att det är en anslutningskabel, vilket i sin tur bottnar i att de följer någon standard för anslutningskablar. På beteckningen känner man igen anslutningskablar på att de - börjar på R, S, T eller U enligt den gamla beteckningen, t.ex RDOT, RKK och SKY. - slutar med -F eller -H enligt den nya