El
El-Löken66: [citat] Ja, detta är en poäng men kroppen bör trots allt vara mest van att röra sig mot en meter, och i allt större utsträckning ju mer tiden går. Så tycker jag det är betydligt värre när man kommer hem till någon i ett nytt hus och möts av tre apparater i en ram som styr fem olika saker. Vilken går till vad? :thinking:
FRESTAH: [citat] Japp, men lika bra att kolla med dem. I värsta fall så är det självrisken på hemförsäkringen, men vi får se!
lnilsson: Jordfelsbrytare är väldigt känsliga, kanske blev det en liten kortslutning när det stänkte runt vatten i micron. Låt den torka ordentligt så borde det inte vara någon fara. På sätt och vis så är det ju bra på så vis att du vet att jordfelsbrytaren fungerar, samt att den blev lite motionerad.
jonaserik: Har du inte vatten som kan komma dir nu, så varför inte sätta uttaget ( räkna ut ) mitt i en platta, plattan som är där sätts då med värmepistol och lite asfalt bakom. Klart att det ordinarie tättskiktet ska vara fram till doskanten. Att sätta med asfalt och värme gör att du kan ta bort den plattan och byta mot en ny utan hål. Bakom så klistrar du en en bit tätskikt över hålet
blackarrow: Jag drog två slangar i väggen som slutar i och sitter i väggen bakom gipset. Sen en ”snygg fyrkantig målad gipsskivebit” med två lite snyggare hål där kablarna kommer ut. Tanken var att kunna byta ut den gipsskivebiten mot en utan hål om man inte vill ha TVn på väggen. Det finns ju en vägg kvarvarat flytta TVn till och frun vill ofta möblera om och så... :oops: Tyckte inte jag
Luddis_1: Hällen ansluts med perilex och ugnen med schuko (vanlig stickkontakt) Antingen delar du det uttaget du har eller så drar man fram ett nytt, lite beroende på vad du behöver och vilka möjligheter som finns.
Bo.Siltberg: Båda bilderna i #12 visar detta fall med en säkring före HB, JFB och grupper i matande elcentral. Men det finns inget krav att en huvudledning måste kopplas in så. Den kan även kopplas in som en gruppledning om man inte har andra möjligheter.
Husnerden: [citat] Tack för input, ja det där med doslocket var det som mest fick mig att haja till. Ska kolla på om det går att sätta helt, bakom träregeln.
Cambudgie: [citat] Den är tänkt att även användas med solceller och lite andra fina finesser. Men en utav funktionerna är just att plocka från faserna som är lägre belastade och flytta till den fasen där det behövs som mest. Ta reda på pris för en Ferroamp sam kolla hur mycket dyrare det blir att säkra upp med 20A eller 25A. Sen räknar du ut hur många år det tar innan den är intjänad.
El-Löken66: Detta är ju bedrövligt. Kontruktören har med allt på installations ritningen, elektrikern missar detta och kräver nu att ni ska hitta en lösning till denna fadäs. Det är givetvis bara att dra ner skivorna i gen, fälla in rätt antal rör och spackla igen på Elektrikens bekostnad, detta är en lösning nu ska leva med i 20-30 kanske 100 år och det är nu man kan göra om och göra
Bo.Siltberg: Detta är dessutom en temperatursäkring som behöver placeras exakt där den satt förut. Något bör ha hållit den på plats någonstans, troligen mitt under fritösen. Fel placering innebär att skyddet mot överhettning inte fungerar. [bild]
ginko: [citat] hehe tack! saknar induktion så mkt. så enkelt, snabbt. men med denna kostnad får jag verkligen fundera. oj, är det olika gaser? bor i förort till sthlm så jag har stockholmsgas el vad de heter. många gnäller på att de är dyra men jag har ingen aning vad vi betalar för gas faktiskt. det baseras på hur stor lgh är tror jag. inte förbrukning
torparnorpan: Hahaha köpte samma sensor idag och den ser exakt likadan ut med samma kassa anvisning . Men med lite Byggahus-kärlek så sitter snart nya stora ledlampan på plats på garageväggen, redo att lysa upp gården
Holmis: Kolla vart du vill placera dosor för uttag/brytare. Går sedan bra att köra upp hål med hålsåg från den färdiga sidan av väggen (kolla bara så att det inte krockar med någon regel/kortling i väggen). Dosorna har hål så att det går att fästa bakifrån in i befintlig vägg. Bara inte för lång skruv så den går genom gipsen med.
Staffans2000: [citat] Så är det naturligtvis. Men i praktiken är risken väldigt liten, då dosorna sitter närmast taket. Staffan
El-Löken66: [citat] Bra du har koll på läget. Glöm inte skriva upp hur allt ligger så kan du fixa en ordentlig dokumentation vid tillfälle, det är alla elanläggningsinnehavares plikt.
Härryda2015: [citat] Du har svaret längre upp i tråden, sätt en Plejd ctr-01 (y)
jesper---: [citat] 90-talist stämmer, bra gissat.
El-Löken66: [citat] Eftersom du renoverar så kommer du ju få en jordad anläggning och då kan du välja DCL-uttag.
El-Löken66: [citat] Det är inte möjligt att sänka rören och dosorna då? Problemet blir ju annars att om du sätter förhöjningsringar och längre skruvar att trådarna inte kommer räcka fram till apparater och att kunna koppla och då måste detta också dras om. Man måste kunna komma åt kopplingar na med ett par korvafingrar.
erik5678: [citat] Jag vill minnas att det stod att Tc var 85°C i manualen, men jag har den inte tillgänglig just nu. Den var belastad med ca 8.3 W enligt dess egen mätning, vilket nog stämmer hyfsat för lamporna den styr är två stycken GU10 LED på 4.5 W styck. Tycker inte den borde bli så varm när det är ett relä, men spolen på relät kanske blir varmare än jag tror. Det stod också att den
elmont: [citat] Men det finns även en hel hop som gärna skulle önska att dom vore "yrkesmän" och som mer än gärna kommer med "råd". Så var kritisk till dom råd du får.
elmont: Ja det vågar du, men var lite försiktigare än om det vore +20.
hundbiten: Kan de va så enkelt och jag som plockat isär halva fläkten:)
harka: tack för uppdatering! 2. du har ju en trappkoppling för dina spottar vilket tyvärr framkom ganska sent i tråden och avhandlades inte närmare den gången -- även den andra, övre, strömbrytaren behöver förses med impulsfjäder; det du gör idag med att flippa den fram och tillbaka är att simulera fjäderns funktion 3. och 4. det du beskriver är en konsekvens av att du kopplat in dimmern
cotillion: Jag hade nog tagit in en annan elektriker för att byta drivdon och aldrig mer anlitat pajasen som inte orkade läsa på om MD-540 (tog mig 5 sekunder att bekräfta att de får monteras mot isolering). Ytterligare en klåpare i skrået, bättre lycka med nästa.