Badrum
Mats i Malmö: [citat] Jodå, badrummet är helt kaklat och klart. Jag har fått dit fixturen nu också. Det är en likadan som din, dvs den gamla modellen. Jag köpte den till en likadan inbyggnadstoa 2002, men hantverkaren som hjälpte mig då ratade fixturen och byggde upp med träreglar istället... Jag orkade inte vänta 4 veckor på att få hem Ifös skenor så jag gjorde egna. Köpte en stålskena för
v-g: spocks_beard:Jag valde egentligen pappremsa men när jag såg hurpass "torrt" spacklet var så tänkte jag: "inte en chans att det fäster" och vips så blev det glasfierremsa med "fiffigt klister" på. Inga sprickor än iaf ;) Sen var jag ju så "smart" att jag "glömde" avfasningen på gipsen och fick detta mot väggen pga reglingen, ett helsike med spackel då jag inte ville få det i
rickardg: poängen skulle vara att fogen mellan mattan på snedtaket och mattan på innerväggen rör sig för mycket eftersom det är ett trähus så mattan lossnar eller svetsfogen går upp vad jag förstod det som.
ktm250: Du ska helt enkelt tänka flytande golv på floorewa dvs. ca 25-30 mm med spackel. Samma på värmeplåtar och spårade spånskivor. Sätter du värmeröret direkt på massiv spån så bör du endast tänka på minimum över rör. Enligt tillverkare av rör och spackel.
KMD: som sagt ska man ta bort gammal spackel och tätskiktet på nedre delen av väggen? (se bild) ni som ser bilden, brungrå är lim (det satt vårrumstapet före), grått är gammal tätskiktet sen vit är gammal spackel och sen ljusgrå är puts.. eller räcker det bara att slipa ner och spackla på de som är ojämna?
almanakis: Hej! Finns nog inte så många genvägar, jag gjorde detta för 2 år sedan, och det var pill med kniv och spackelspade, det gick ganska bra faktiskt! Efter det slipade och bredspacklade. Ha d, o lycka till!
Buuzzz: Uppe i vårat badrum så har vi en inbyggd garderob som fungerar som badrumsskåp modell STÖRRE! Problemet är att djupet på garderoben gör att vissa saker hamnar alldeles för långt in eller hamnar bakom allt annat så man inte hittar något.... :rolleyes: Har nu gjort om så att den "endast" är 30cm djup, nu ska ett antal hyllplan in samt ??? Funderar på att skippa garderobsdörren, eller
abbe1001: ...och varför gräva upp en 6 månader gammal tråd för detta!?
Anonymiserad 23608: "Alla" säljare är idioter. Lyssna inte på dom! Man får vända sig till respektive tillverkare och ta reda på alla svar själv om det ska bli rätt.
Anonymiserad 23608: Hur ofta brukar ni springa omkring och lossa på trösklar och karmar? Om man nu har en bra anledning till att göra det så faller det nog in under renoveringar. "Särskilt vid renovering kan situationer uppstå då generella regler inte alltid kan tillämpas i sin helhet utan speciella lösningar skapas med hänsyn till omständigheterna på platsen.
Anonymiserad 23608: Det beror på vad skadeorsaken är. Har du t.ex. en rörskada (som är den vanligaste skadeorsaken) så ersätts keramiken fullt ut dom första tio åren, och därefter görs ett åldersavdrag på 5% per år på arbete och material.
stellafalls: Ska börja på att renovera badrummet och lägga in vattenburen golvvärme, men behöver ha lite åsikter om hur jag tänkt.. För att golvet inte ska bygga för mkt i höjd tänkte jag spika glespanel och lägga rören så dom kommer i höjd med golv bjälkarna. Bor i gammalt timmerhus så bjälkarna ligger ca 100 cc alldeles för långt för att det ska funka med klinkers, om jag fattat rätt.
B6304S1: Det blev vit sillicone. Blev ganska bra tycker jag. Återstår att se om det håller sig över tid... // Kim
warwick: det låter jätte bra det jon_h , i den delen blir bara ett handfat och lite bänkar. Dusch och bad blir ju kvar på den gamla platsen. då kör jag ju på det :-) tack tack
Anonymiserad 23608: Fallet i duschdelen ska vara 1:50-1:150, och utanför duschen gäller 1:100-1:200. Det finns ingen måttangivelse för hur långt duschdelen sträcker sig, utan BBV säger; "På golvytor som regelmässigt utsätts för vattenbegjutning, i anslutning till golvbrunnen, i duschdelen och under badkar". På slagdörrar av kvalitet, som har monterats rätt, sluter släplisten tätt
verktygsgurun: Vet inte var den läckte, försökte kolla flera gånger vart det kom ifrån. Ibland kunde det gå en månad utan en droppe oibland var det en stor pöl på golvet.
jon_h: Man skär bort gipset med en vass kniv eller hellre med en såg typ Fein Multimaster. Till golvet funkar förstås inte kniven. Man avväxlar den mot intilliggande bjälkar, om bjälklaget klarar den försvagningen. Annars får man komplettera med två nya bjälkar på endera sidan brunnen.
v-g: Eller så handlar man en vägghängd med extern cistern och i princip köper sig fri från alla problem genom att HELA muggen inkl cistern byts på 2 minuter. IFÖ 6893 är exempel på denna modell.
Emssal: Skulle vilja ha målad puts med områden med kakel/mosaik/sten på väggarna i ett badrum. Funkar det?
tank77: Du borde nog ta och läsa reglerna igen eftersom ett WC inte är något våtrum i den bemärkelsen. Du behöver endast ha tätskikt på golvet samt minst 5 cm upp på väggen. Innan dom nya reglerna tillkom behövdes det ingenting alls i ett WC. "Krav på tätskikt på golv i tvättstugor, utrymmen med varmvattenberedare samt toalettrum (BBR 6.5331)"
Anonymiserad 23608: Litet förtydligande; Tätskiktets uppvik på tröskeln ska fortsätta över karmen och ut på väggen via den igensatta spalten mellan vägg och karm. Det blir knepigt att lösa med fodret på plats och därför monteras detta efteråt.
jon_h: Att behöva prima spånet innan spackling är knappast ett problem. Och spånet suger inte upp nämnvärt med vatten om man primar. Det skulle knappast bli mer fuktsäkert heller, 12 mm spackel skyddar lika bra som 12 mm fibercementskiva.
Mieron: Hej! Har köpt nu ett hus där säljarna nyligt renoverat badrummet men placerat en duschkabin mitt på väggen. Den är vi inte alls sugna på utan vill helst ha svängdörrar i glas. Frågan är då om det finns såna till en rak vägg eller om dessa bara finns till hörn. Har hittat liknande men dessa bildar ett U och går inte att vika ihop. För det är lite av grejen att dörrarna går att
oskis 123: Kan ett aluminiumfönster vara en bra idé? Det kommer nog inte ruttna i alla fall...
bigsnucke: Röstar på ditt egna sista förslag. Kolla bara först hur det passar i taket. Det är inget roligt att sätta dit en 4cm-bit längst upp...
ClasseClas: Jag köpte en duschvägg från Macro för 8 år sedan och tycker att den är en riktigt bra konstruktion. Den var lättmonterad och har inga onödiga delar. Kvalitén är bra. Jag har också en IDO Showerama vilken tog en hel dag att montera för mig. Mkt delar och samlar skit på alla möjliga ställen. Jag har funderat på att kasta ut den, men är för snål än så länge. Tiden går och det
gb79: [citat] du tror inte de rinner ut genom dörrarna först ändå om de blir översvämning? sen undrar jag hur jag ska göra vid trösklarna i tvättrummet med tätskikt, klinkers intill i köket är lagt men inte i garaget än. inga dörrkarmar sitter där o ingen tröskel heller då. hur gör jag där?