Vitvaror
Anonymiserad 137805: Tyvärr är dessa tumlare för dåliga för att repareras
Anonymiserad 137805: det där borde gå att höra och lockalisera när man drar trumman runt för hand med huvudet i densamma
Anonymiserad 137805: byte du pinnarna oxå? för det är de som brukar ge upphov till ett tickande ljud om du tar bort remmen och snurrar på motor resp trumma separat hur låter det då?
Modig: Här finns en några tips kring hur det kan gå att åtgärda att en diskmaskin inte tömmer ut vattnet: https://www.tretti.se/vardagen/post/hjaelp-vattnet-rinner-inte-ut-ur-diskmaskinen/ Om det inte går att fixa ... Vad är det som hindrar att ni köper en ny diskmaskin redan nu? Visserligen måste ni då förvara den någonstans under tiden som ni renoverar köket (innan ni åter-installerar
M.H.K.: Kanske får testa, lampan lyser och knappen med 3 kuber lyser.
DFYD123: Ring till centralservice i Osby så kan dom säkerligen leda dig rätt.
Thomas': Är det så att 99% av alla kör med Siemens vitvaror på detta forum, eller är det så att Siemens produkter krånglar väldigt mycket? Jag tycker det är väldigt mycket trådar om just siemens.
DFYD123: [citat] helt klart bästa fläkten. Men osäker på om dom hänger med på ”hällen” jämfört med andra aktörer.
Stefan N: På min Elektrolux är det bara vissa program den öppnar på, står i displayen när man startar.
morfeldt: Lyckades få dit dom utan att ta loss trumman genom att göra om fästena så att man kan trycka valkarna över dem och så att de sedan klickar fast och låser dem i rätt läge.
TreStjärnor: Kompressorn borde ha ett högre varvtal och "dunkningarna" borde i såna fall låta med tätare intervall. Tänker mig att det är någon fläkt som skrapar mot is? En avfrostning kanske hjälper.
Titan123: [citat] japp löste sig genom att trycka larmknappen så långt in som det gick. Man var tvungen att använda en pinne för att nå.
Anonymiserad 167058: Har en omkr. 10 år gammal, Electrolux EKC7184AC spis, PNC 9485731-03 (94857310100) med dubbla ugnar. 400V. Broil elementet måste bytas ut, men detta element har utgått. Artikel # 3050739022. 16 cm. mellan kontakterna och 39 cm långt, från skruvfästen. Någon som vet var man kan få tag på ett liknande element. Kan man göra små ändringar genom att böja denna typ av element, eller
Aeroabuser: kan även vara så att det sitter en gummipackning runt sockeln. Då måste man ta i lite när man vrider runt lampan. ( ha handskar på sig) ifall glaset går sönder.
HasseTeknik: Om den sitter direkt över matningen, så kommer höga frekvenser att se en extra last på 47 ohm och låga frekvenser ser i princip bara kondensatorn. En risk med att ta bort den är att spikar på matningen, även de internt genererade, inte tas bort och de kan då lättare kan gå in och störa elektroniken ( om sådan finns). Det finns alltid ( förhoppningsvis) en anledning till att
Peter_K: Hann inte köra iväg den så om någon behöver delar finns den kvar.
Martin Berggren: alternativt https://www.tefal.se/accessories-store/Matlagningssk%C3%A5l-SS-186157/a/1500186157
magnu: [citat] Jorå, Det blir lättare att köpa en dyr fläkt när de enda nya vitvarorna var en fläkt och en skåpmonterad mikro. Då tittar i barje fall jag först på funktion
Electrolux1000: [citat] Det är skillnad. Mera bitumen i dyr maskin och tystgående tömningsmotor.
CM1234: Där fick jag nya delen och nu är den monterad utan problem, dock tänker jag inte gå in på vilken vidrig beläggning det var överallt.... :sweat: Fläkten fungerar nu utan problem! Tack för hjälpen (y):cool:
Anonymiserad 137805: Ja noll är alltid uppåt oavsett var du monterar reglagen.
Johan1965: [citat] Nu har det sluta läcka. Jag köpte nippel och lade i en röd bricka i den samt tejpade gängorna. Det konstiga är att det läckte inte när jag hade stopper påskruvat. Tack för tipsen!
Augusti19: [citat] Hej, Var alltifrån snabb så jag vette tusan, ifall det är handhavandefel eller att plattan i sig är slut.
Alfredo: [citat] Om den avstängningen bara fungerar räcker det. Sen gissar jag att en av det tre blå kranarna stänger av det du önskar men det är svårt att säga utifrån dina bilder. Det verkar som om den översta av de tre är stängd och de två undre öppna. Det skulle kunna ha med din ej fungerande haddukstork att göra men nu gissar jag mest. Välkommen till forumet för övrigt!
torbeno: En vit variant då https://www.tretti.se/vitvaror/diskmaskin/underbyggd-diskmaskin/product/siemens-sn436w00fs/
Anonymiserad 137805: så är det i den riktiga världen. alla som vill sälja luras mer eller mindre. titta bara på värmepumpar och deras uppgivna energieffektivitet sällan att det gäller norden utan snarast medelhavet.