Tak & Vind
Vedeldat: Kom på en sak till jag sett någon stans, Man kan ha en dubbelfalsad bandtäckning ner till 3.6 grader om det är helt utan hinder för vattnet ner till rännan.... Men 2000:- kommer man inte långt på...
ivarssonivar: Man brukar antigen vrida ihop (överlappa) eller bara rännskarv är bara för att sälja rännskarvar som dom visar så.
Torrfura: Här är en bild på profilen på tegelpannan, som ni ser så drar den inte jämt skägg med t ex Vittinge Klassisk.
KnockOnWood: För att citera Trebolits monteringsanvisning: [citat]
Kattvovven: Absolut. Det förstår jag. Försök att ta reda på om det är singel eller dubbelfalsat tak. Viktigt att också veta för att bestämma rätt antal konsoler.
ivarssonivar: Lägg papp sen ny plåt sen papp över hela plåten och sen den gamla kopparn ränndalen.
Kurtivan: Jag hade kört på 28 mm och inte ens hyvlat. 3 mm skillnad på ett tak är ingenting ;) Bondsågade bräder kan ha den dimension du önskar?
JonasFapejo: Med den fågellisten som visas på bilden så kommer pannorna inte ligga i falsen ifall du väljer att ha tänderna nerått. Å de ser exakt ut som de Benders säljer.
Fredde Eriksson: Tack för svaren. Nu ska vi bara hoppas på bra väder. Känner inte för att göra detta i regn precis :/
Goteborg: Tittade lite på bilderna igen, och du ska korta ner taket till falsen? Då kan du öppna den och falsa i en vindskiva likt bilden nedan. Så slipper man bryta i plåten mer än nödvändigt. Om detta fungerar för dig är det en bra lösning. [bild]
Glenno83: Blir väl billigt totalpris vilket som efter rot-avdrag? De kanske har flyttat lite materialkostnad till arbete?
daniprince: Det heter ju MossSedum. Gödsla varje vår och se till att bevattna vid extrema temperaturer. Glöm inte att MossSedum skall inte läggas där det är ofta skugga.
JonasFapejo: Hej! Lägg annars ut dom hyftast rakt (ögonmått) och sedan mäter du längst ner och längst upp slår med snöre och kapar med cirkelsågen. Är ju inte hundra att takstolen eller ytterväggen är rak..
roli: Welands J-krok finns i ett antal olika längder. Enligt deras katalog finns följande längder: 38, 48, 58, 68, 78 och 120mm. Kanske passar någon av dessa.....
LarssonBygger: Ja, låt företaget fixa till det, så kan de inte gnälla på att du varit och grejat ifall du måste falla tillbaka på garantin om 8 år, går det att justera utan större ingrepp så bör det vara avklarat ganska snart för en erfaren takläggare. Det finns underlagsduk/papp som är godkänd för klammer/ stift men jag har alltid använt pappspik då det känns säkrare. Fast pris är fast
Stefan N: Tänk på att hela taket bör bredspacklas annars syns åsarna tydligt. Det är svårt att dölja dom på cc60.
rony: Tack alla för bra synpunkter. Har gjort upp med "takläggaren" att ta bort och sätta om läkten. Han drar i rostfri skruv i de gamla hålen i bärläkten (för att hindra vatten läkage genom pappen). Går sen vidare enligt mitt huvudalternativ (se ovan).
lansar: Har ett garage med låglutande tak som sitter ihop i vinkel med bostadshuset, bostadshuset har tak av betongtegel. Igår märkte jag att papptaket på garaget har läckt in vatten så en större vattenskada har bildats i tak/vägg. Funderar nu på att bygga bort det låglutande taket och försöka få till ett plåttak i sadeltakstappning. Hur gör man ett sådant tak på bästa sätt då hus och
vectrex: Kondens behöver du inte oroa dig för. Så länge presenningarna håller tätt och inte blåser bort så går det bra utan papp.
SueCia: Har pratat med Mataki idag, och han sa att man inte behöver dra ner ytpappen ifall underlagspappen går ner till underkant på råsponten, man brukar göra så för att ytpappen bygger så mkt att det blir svårt att få dit plåten.
ppalm: Skulle vara på plats att dra i en hel del extra skruv i vindskiveplåten. Brukar ligga på cc 30 till cc40.
JOW: Det är skarvar på takpannor. Vattnet från ränndalen kommer snett mot pannorna, skopan ska fånga upp vattnet och leda det rakt ned över pannorna. När vattnet kommer sidledes finns risk att det trycker in i skarven och ned på undertaket (om man inte har skopa dvs).
Arne999: Antar att det är såhär det är tänkt att sitta i bästa fall men även med detta dasslock till plåt på 15cm saknas det typ 7cm till vägg [bild]
Yrrol: Fast jag är ju rädd att om man rullar ut duk, så kommer den tillslut svacka ner i det jag kallar för luftkanalerna.. mellan "lockpanelerna".. Ifall duken andas så kanske det inte gör något, eller så blir det som en fuktig duk som rötnarupp taket på nolltid. eller att den inte alls andas och bromsar friskluft att nå brädorna. Angående värme så är villan såhär också, och villan
Mikael_L: Ja lite snyggare än en massa vinkorkar - tycker jag iaf ... :p
Larsa: Panelen borde inte ha ngn betydelse. Hur du än gör kommer du ju ha trä eller isolering ovanpå plasten. Något som är viktigt är däremot att du får plasten ordentligt tätt, annars kan fuktutfällningen bli koncentrerad kring läckage.
Prosit: Jag har fått hem mina Benders ränndalstätning, men kan inte riktigt inse vilken sida som ska vara in mot ränndalen. Jag gissar att den fasade sidan ska vara mot ränndalen, någon som kan bekräfta?