Robotgräsklippare
Nyalund: Ett stort dilemma med branter är om roboten behöver vända i branten. Samma sak när den ska åka nedför, den brukar agera lite jordfräs då. Jag har lite branter på min tomt och jag har flyttat begränsningslinjen så min robot inte ska åka där för den gräver så mycket när den ska vända eller bromsa nedför. Tror att awd är enda lösningen för att få det att fungera bra
etompau: Min uppfattning är att de medlevererade kontakter håller en bra kvalité och fungerar till dessa installationer. Har inst.där de har fungerat i +10 år. Vad som kan gå fel är om användarna drar i kabeln när kontakten ska tas loss, det frestar på och kan skapa dålig kontakt mellan kabel och slits. Betänk att grejorna ska kunna installeras av personer som kanske inte har
TCP-IP: [citat] Ursäkta mitt "frånfälle" i tråden, måga bollar... ;) Kondensator i detta fallet är en komponent i nätagget, men används i olika former i all elektronik. Intro: https://www.kjell.com/se/kunskap/hur-funkar-det/arduino/grundlaggande-elektronik/kondensatorer Men ge dig inte på detta om du inte vet vad du gör, dels är det nätspänning inblandat och dels är nätagget (iaf mitt till
Mari Jakobsson: [citat] Tack det kommer jag att behöva!! Ja jag ska mäta med Ohm mätaren. Har jag tur så hittar jag problemet. Bra tips med märkning det ska jag verkligen göra!! Kan spara både tid pengar och framförallt tålamod!
etompau: PIN-koden påverkas ej av att du återställer användarinställningarna (ej fabriksåterställning). Du har inte gjort ändringar på tomten eller vid laddaren och skapat någon smal korridor? Kan ev påverkar hur klipparen sedan går längs guiden. Ev. testa att med att göra en sk guidekalibrering, då mäter klippare upp ett (max)avstånd den kan nyttja vid gång längs guiden. I huvudmenyn
Ganntrader: Kan hända om man råkat korsa kablarna till ön. Vet inte om det gäller denna klippare men vet att det gäller andra märken.
EBSN: Finns reservdelar att köpa - dels bara själva hjulet och dels även med ”armen” till. Hur vet man vilken del man ska ha? Har förstått att det är ganska omständigt att byta hela framhjulsdelen och att det heller inte följer med alla delar som behövs. Jag saknar också bra instruktioner för hur man gör. Finns det någon som servar Worx Landroid i nordvästra Skåne? [bild]
hildrutt: Hej, Försöker hitta information om det går att kapa skivorna på mitten som är 1x1m? Så dom alltså blir 1x0,5m. Hittar ingen information om det. Måste göra detta för en passage i en brant slänt. Någon som provat GPLs variant eller ska man sikta in sig på Husqvarna? Tack på förhand!
etompau: Ganska säker på att PIN-koden inte sitter på display/tangentbordet. Kanske räcker det med att säljaren visar maskinen och ID för åf när PIN-koden ska plockas fram. Att kvitto etc försvinner med tiden är ju inget ovanligt.
Vegaard: Hade samma problem. Bytte batteri på min AM320 och det löste problemet. Körde med det billigaste pirat jag kunde hitta på Batteriexperten. Min är från 2015 och jag är inne på 3:e batteriet. Tror vinterförvaring i kallgarage var problemet. Inget problem i laddstation eller på ström fram till den.
Ingenjörssnickarn: [citat] Hej (igen) Kniv, noterat. Tanken är även att hålla god ton i forum - men om du har något värdefullt att tillföra kring Grouw robotgräsklippare så får du gärna framföra det 👍
Ingenjörssnickarn: https://www.byggahus.se/forum/threads/allt-om-grouw-robotgraesklippare.552298/
Ingenjörssnickarn: https://www.byggahus.se/forum/threads/allt-om-grouw-robotgraesklippare.552298/
Ingenjörssnickarn: https://www.byggahus.se/forum/threads/allt-om-grouw-robotgraesklippare.552298/
Ingenjörssnickarn: https://www.byggahus.se/forum/threads/allt-om-grouw-robotgraesklippare.552298/
Ingenjörssnickarn: https://www.byggahus.se/forum/threads/allt-om-grouw-robotgraesklippare.552298/
kniv: https://www.byggahus.se/forum/threads/studsmatta-robotgraesklippare-falskt.486458/
Petlo: Lite sent - men om hasplåten slår i skruvarna även på en ren gräsmatta (man hör ett litet flink-flink-ljud hela tiden) så är det troligen lager/lagerhus till hasplåten som är problemet. I mitt fall hade lagren bäckat igen och det började slira mellan lager och lagerhus istället - tills lagerhuset sprack och trillade av. Det finns en komplett sats med lagerhus och lager för ca 260:-,
Jonsjos: Jag tänker framförallt på hur knivarna sitter. Jag tror tex att en Huskvarna med slingor klipper ca 30 cm ut från en kant/husvägg som närmast. Och då har jag i detta fallet ca 9 cm som inte blir klippt med tanke på att gräset börjar ca 21 cm från väggen. Men det lät smidigt att själv kunna rita in klippgränserna. Ska tillägga att en robot med slingor inte heller är helt uteslutet.
Bamboozled: Det blev en nyare Sileno Life-variant istället då priset på de utgående modellerna kommit ner en bit. Den verkar dessutom kunna hantera klippfria zoner via app!
etompau: Hacka gräsklipparen så den får ett annat körmönster, det kan du glömma att få ihop. 34 m2 låter som en yta som är i minsta laget för en robotklippare. Ska du ha andra klippmönster, ex i raka linjer så måste du ha andra maskiner som nyttjar GPS etc, helt orimligt att ha en sådan maskin på denna lilla yta.
twp: Hej, Söker en Stiga Autoclip 127 som har fungerande klippmotor och gärna hjulmotorer också. Alternativt en fullt fungerande maskin. Bor i Olofström/Blekinge.
Tomture61: [citat] Om du har WiFi täckning över hela klippområdet så behövs ej 4G Tror dock ej du kan testa detta med din lur , du måste tänka på att klipparen är så nära marken det går . Du kan behöva utöka WiFi med en enhet på utsidan av huset . Så är fallet för mig som bor i trähus med WiFi router med 2 st extenders , max 20 -25 m till yttre gräns för klipparen . iNavi (som jag redan
Nötegårdsgubben: Jag tror mycket väl att Husqvarnan och sannolikt även Gardenan löser saken utmärkt, men du lär nog inte få dem för 6.000 kr, i alla fall inte Husqvarnan.
johnjensen: [citat] https://www.biltema.se/verktyg/handverktyg/gangverktyg/skruvutdragarsats-25-delar-2000040658 Men testar först den för 50 kr. https://www.biltema.se/bil---mc/bilverktyg/avdragare/skruvutdragare-5-st-2000042008
Harald Blåtumme: Vi har en HQV automower 315 sedan några år. En fantastiskt kompetent klippare som alltid hittar hem till laddstationen via sina många sätt att göra detta, via begränsningstråd från höger och vänster, via guideslinga, via närzonsnavigering. Det är inte den billigaste klippare man kan hitta men definitivt en av de mest kompetenta, klarar tuffa utmaningar utan att bråka.
13th Marine: Som jag förstått det så håller maskinen koll på spänningen som kommer in vid laddning. Laddsystemproblem innebär att den tycker spänningen har varit för låg under laddningen, och då är det troligtvis någonstans mellan nätadapter och internt kretskort som det är dålig kontakt. Jag hittade att kabeln mellan nätdel och laddstation hade en skada och att jag får felet mer sällan