Belysning
maah: Den spotten (Optic S quick) är godkänd för montage direkt mot isolering så värmen borde inte va ett problem.
hempularen: Det är väl tveksamt om du får två trådar att sitta bra i en koppling på ex. em plejd. Bättre att koppla ihop dem med en stump i en 3 polig Wago då, och stumpen till din plejd. Framfröallt, om du bara kapar nollan som går igenom dosan så är det risk att det blir rätt korta ledare som skall skarvas in i din plejd då. Kan även det göra det svårt att få till en bra koppling.
karkka: [citat] Vadå. hängde lampan bara i ledarna? Annars brukar dom normalt inte lossna bara sådär. Då får du se till att skruva fast den i taket också.
Fullyfan: Om ni ska skruva ner så är det förmodligen skruv bakom dessa. Kom ihåg att stänga av strömmen.
LeifKrister: [citat] Tack för hjälpen, med lite våld lossade den sista kabeln.
hempularen: Som sagt, om lamporna är levererade av outl1 så är det väl helt normalt med en usel kvalitet. Så märket, eller snarare bristen på märke är väl den mest sannolika orsaken till problemet här.
Maritald: Åh tusen tack! Nu vet jag hur jag ska gå vidare. Stort tack för alla era svar. :)
ku01: Undrens tid är inte förbi😇. Jag lossade på alla spottarna och bytte bara plats på dessa så lyser allt igen med full styrka😀. Kan ju förståss varit glapp någonstans
Kajmer: Stort tack alla för svar, det var ju inte så svårt när man fick rätt kontakt, som ni säger återfjädrande med lampa. nu är den bytt och fungerar :)
Lilross: [citat] Jag vill minnas att när jag hade ett liknande problem, dvs att lamporna hade rätt spec men gick sönder, så köpte jag en reservdelslampa från HQ. Då höll den.
Bo.Siltberg: [citat] Det är fullständigt irrelevant för TS fråga att det finns installationer (utomlands) som inte uppfyller våra krav. Det är ingenting du ska försöka motivera TS att ta efter. [citat] Det är också fullständigt irrelevant. [citat] Det får du visa en källa på, om du råkar ha sann statistik över tillbud världen runt. [citat] Demmpa har förklarat det för dig. Det är
arneri68: Vad säger Nordlux? Det händer ganska mycket inom lamputveckling, så jag tror du blir lyckligare med en ny ramp.
Jordgubbkiwi: Oj, nu var det så längesen jag pillade med denna så jag minns dåligt. Fjädern sitter inunder kabelhålet. Jag har för mig att jag gick in med mejsel i dom hålen som fanns och tryckte ner ”fjädern” så kabeln blev lös.
Napprol: Oj! Men tack för råd, ska lämna tillbaka snarast....då "löste" sig problemet av sig själv på oväntat sätt.
tommib: De gamla ojordade lamputtagen får fortfarande säljas, av just det skälet. Däremot håller jag inte med om att det skulle vara något man måste göra. Det är många installationer som ser ut sådär och det är inga problem. Håller med Bo om att den första lampan ser misstänkt ut och man måste minst öppna stickproppen och titta hur det är kopplat i den.
Joakim Jonsson1: [citat] Inkopplat och klart! Allt fungera strålande tack!🙏 @peroande
Alfredo: [citat] Mäter man resistansen mellan nolla och jord i slutet på kabeln tar man höjd även för det och för kopplingar på vägen som ser OK ut men inte är det.
avh67f: Lossa snabbkontakten efter drivdonet och prova med en annan downlight som fungerar. Då vet du ju om det är drivdon eller downlight som behöver bytas. Om flera börjar uppvisa samma symptom har de nog levt ut sina timmar och är dags att byta alla. Livslängden finns alltid angiven i specifikationen. Det är förövrigt Ahlsell.se som säljer det märket (a-collection)
evoline: Svar från Hide a lite om någon annan funderar i framtiden: Närmsta ersättaren heter E7475836. Men denna har en håltagning på 73-85mm, och den du har tror jag är hål mått 70mm. Så det kan vara så att man behöver göra hålen något större för att kunna sätta den nya. Alt sätta en E7474618 ihop med en täckring E7474496. För den armaturen har en hålbild som är på 55-63mm.
Müssli: Du kan behöva en bottenlast för att bli av med LED som lyser svagt vid avstängt läge. https://www.ljustema.se/ledstrip-230v-tillbehoer/21240-bottenlast-led-storskyddskondensator-01f-7392529119633.html?srsltid=AfmBOopOfZsivliXFQeqzd5yLfg1b5Zju7dtMV1kt9g_WStiQFcndqUG
Alfredo: [citat] Man kan nästan tro det… Vi har ca 25 armaturer utomhus och ett okänt antal inomhus så på några år bygger det på. Var först på väg att skriva över tusen men så illa är det nog inte. För ett antal år sedan var det en sort från Classe som höll riktigt dåligt. Ska finnas något inlägg om dessa i någon tråd här har jag för mig. Philipsljuskällor från Ahlsell har
Lydrahisk: Tacksam för båda svaren, blir nog att byta ut armaturerna i sinom tid, får dra till Clas under tiden
maah: [citat] Tack för svar! Mailade Plejds support och fick svar på 1 min 👍 Enligt dom ska det också gå. Jag beställer en och testar.
Fåret100: [citat] Jag får kika lite mer noga på spot, drivdon m.m. i sin helhet. Har totalt 4 dimbara spottar. En gav upp för någon månad sedan och nu har en annan börjat blinka. Två funkar som de ska. Jag vill ha belysning som funkar så antingen byter jag ut de två som är trasiga nu eller alla fyra direkt om jag hittar lämplig ersättare.
adiel: [citat] Ny dimmer löste problemet, stort tack för hjälpen alla!