Belysning
Pernilla Bengtsson3: [citat] Fantastiskt fint! Jag kommer satsa på likadana :) Får hoppas denna nyans håller så man kan utöka med fler till gården framöver.
hempularen: Du kan ju iofs ha en fast förlagd utanpåliggande installationskabel. Observera att en mjuk lampsladd får inte förläggas fast. men en väl klamrad (styv) installationskabel behöver inte dragavlastas. Men den får heller inte anslutas mha. en kontakt, den skall anslutas fast till elnätet. Sedan är jag tveksam om klamring in i en filt kan räknas som fast förläggning, den skall sitta fast
Zoozaa: Det här är bästa lösningen, ser det här rätt ut? Vill dubbelkolla och vara säker. Tack för svar🙏
Supermandus: [citat] Hej! Gammal tråd men fick du till det? Har samma problem och vet som sagt inte: Ska lampan vara tänd/släckt när man börjar ställa in? Ska dimmervredet stå i något särskilt läge? Har hållt in ”5-sek-knappen” i en halvminut utan att någon lampjävel blinkar till..
Müssli: Ofta brukar 60 cm ut från vägg bli bra. Då skuggar de inte på bänken och kan lysa bra in i överskåpen om man vill. Kolla bara så luckorna inte tar i som BrigitS skriver.
Bo.Siltberg: [citat] En inverter är avsedd för några få enskilda förbrukare, dvs du ska använda en skarvsladd med grenuttag där du pluggar i det du vill driva. Drivet av ett batteri så är du ju kraftigt begränsad till vad du kan plugga i. Du ska inte försöka bygga upp en fast installation för det ger helt fel signaler. Den installationen ska i så fall utförs som en riktig installation med
J-banan: [citat] Om det är fler som slutat funka är det sannolikt att det är trafo som lagt av
AxelAxa: [citat] Tusen tack Bo, får alltid i sök svaret att en gammal dimmer måste bytas för att passa ledljus! Köpte lamporna från Jula, Anslut Item no 019490. Bilden här visar den äldsta av taklamporna, lade in en adapter (E27 - E14) till mittlampan, alla lampor är nu identiska.
Falkberget74: [citat] Du har helt rätt. Jag hittade skruvarna till sist, de var täckta av is så det var lurigt att se… tack :).
etompau: Du behöver en trafo/driver som är dimbar på primärsidan (230 V). Ett exempel: https://ljuskoncept.se/led-lister/styrning-inkoppling/smart-belysning-styrenheter/dimbar-led-driver-12v-36w-fasdim/?srsltid=AfmBOorvEQwtUYeBg0WCXLZpdqs-PTheussGU_qvx-Qxr6lkwE3o7BV8 Koppla sedan på lämplig 12 V-ledslinga.
Demmpa: Både ja och nej, 1 på dimmern är för extern styrning. Nej, den går inte att koppla som traditionell trappkoppling. Ja, med externa styrningen så kan den styras av en/flera externa återfjädrande brytare. https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Instruction+sheet&p_File_Name=QGH7028001_04_web.pdf&p_Doc_Ref=QGH7028001
useless: [citat] Ja, eller så sitter han som Joseph Lucas och begrundar mörkret.
Farstatjej90: [citat] Om du ångrar dig och vill skriva om ämnet i tråden så är det bara att citera mig!
Müssli: [citat] Du har förstått rätt. Nackdelen med trådlös vrid är att du tappar att kunna ändra färgen via den. Det går förstås bra att ändra färg i appen. Om du instället tar en återfjädrande tryckknapp sparar du några kronor och kan dessutom ändra både ljusstyrka och färg via tryckknappen (och i appen).
4trax: Gjort men hjälpte inte. Testat i annan lampa också? Tack! Okej jag var för snabb att svara. Testade också att dra ut sidobläcket sen funkade dom. Sjukt, är det annan dimension på dom än den som satt i fast det var samma märke plus att den inte funkar i andra lampan. Maximalt oflyt. 😀😀
datja: Min erfarenhet är det är särskilt lämpligt med dimrar som har nollkoppling när de ska fördunkla LED.
hempularen: Spollampa finns ju tom. som LED, så den där behöver du inte byta på många år.
etompau: Det ser ut som spott med tillhörande eldosa har ramlat ut. Kanske är det en sk ROT-dosa som sitter där. Då har den små vingar som ska spänna mot ovansidan på taket. För att komma åt detta behöver du ta ut spotten från dosan och se till att få dosan att fästa med vingarna och därefter återmontera spotten.
cpalm: Problemet brukar vara att det kryper in fukt i änden av krympslangen där trådarna ansluter till lysdioden med korrosion till följd. Mer påkostade slingor har "lamporna" ingjutna i epoxy. Billiga ljusslingor håller tyvärr inte mer än några säsonger utomhus. En riktig slit-och-släng-produkt. 😠 Satsa på något av bättre kvalitet istället.
grovspacklarn: [citat] Mjo menade mer att den var skalad och inte tejpad osv
Fotografen: Trägänga, den lär ju sitta i nån bjälke i taket.
prototypen: Det är kortslutning i tändare 2. Är det 2 st 60 cm rör då är det nog seriekopplade men det behövs alltid en tändare per rör. Nej det vill sig inte alltid att köra med singeltändare när man har seriekopplat. Med rätt grejor kanske det fungerar. Protte
Bo.Siltberg: Då alla uttag i rummet är ojordade så ska heller inte lampan skyddsjordas. Den kan alltså anslutas, men utan att ansluta skyddsjord.
Gralov: [citat] Sedär, teknikens under. Att jag inte testade det 🤦♂️ Då finns det alltså att köpa separat, så bra