Gifter, farliga byggmaterial & skadedjur
anntoon: [citat] I det drabbade rummet fanns det ingen tilluftsventilation, jag installerade en för en månad sen. Och vad jag minns så installerades tilluft i sovrummen på nedreplan någon gång de senaste 3 åren Det låter möjligt, men absolut ventilationen är härnäst agendan när fukten är besegrad.
Majgårdarna: Du kan spraya på lite där det är mögel. men du borde fundera varför det har blivit svartmögel
rakt09: [citat] damm från asbest kan var osynligt såvitt det inte ligger i sjok, och det är dammet och de avbrutna korta fibrerna i detta som osakar mesoteliom efter tung exponerig av luftburet damm, hos företrädesvis rökare. asbestfibrer som man använder strukturellt är med nödvändighet mycket längre, och går att bekanta sig med i form av vilken gammal asbestbrandfilt som helst. det går
jhallen: Har möss i en av väggarna, så fick en skadedjursbekämpare som kom förbi o la ut fällor/lådor med gift runt huset, sa att han kommer o kollar dem om några veckor. Men har läst runt att fällor bör kollas och flyttas runt lite med några dagars mellanrum. Så tänkte höra vad säger folk här?
Crippman: Hej, Har ngn erfarenhet av Musborst" som säkring mot möss. Tänkt att placera längst ned i luftspalt. Mvh Crippa Johansson
RevolverRolf: Tack för snabba svar. Tror också det är lugnt, men man vill ju va på säkra sidan. Måste ju införskaffas mask och se till att inget damm flyger omkring till andra rum och hålla barnen borta osv en massa extrajobb i onödan om de inte är asbest.
Satsuki: På den tiden satte man i land tapeter m sjögräs och naturfibrer, det är inte något sådant?
fribygg: Jag tror att det är en ofarlig träfiberbaserad skiva. Om du själv vill kolla om det är eternit kan du ta loss en liten bit och prova att elda på den, brinner den upp är det inte asbest.
Johan Gunverth: [citat] Som därmed buktade in i gjutformen som vilket normalt inslaget spikhuvud som helst.
Snickis85: [citat] Intressant.. och detta påverkar inte hur bra själva radiator funkar?
Intet: [citat] Plocka de försiktigt mellan tummen och pekfingret eller använd ett papper och glas. I båda fallen är det sedan bara att släppa ut dom på en skyddad plats. Vedbod, buske etc. Själv fångar jag in mina gäster på samma sätt och omgrupperar dom till mina krukväxter så håller de förhoppningsvis bladlöss i schack.
imported_Benno: [citat] Det är varken dolt eller fel. Det var så man gjorde förr och som man får räkna med i ett gammalt hus.
fribygg: Enklaste sättet att få det slätt är nog att sätta ett nytt lager gips utanpå.
MultiMan: Jag har haft problem med myror mer eller mindre varje vår. Vad jag har gjort för att få bort de flesta är att vattna runt husgrunden på våren när myrorna börjar bli aktiva. Något rött granulat man blandar ut i vatten (0,5 dl per liter) som jag köpte på granngården. De gånger de ändå tar sig in så använder jag Swirr pulver/granulat som man kan strö ut och de tar med sig till
lembitlembit: Jag hann knappt posta inlägg innan jag fick tre snabba svar - stort tack :) Jag är också väldigt glad att det enbart verkar röra sig om harmlösa snyltgäster - de är välkomna :)
BirgitS: Däremot lär det ha förekommit asbest i en del tapeter, ovanligt med det fanns tydligen ibland.
henche: [citat] Den sprickan ser ut att ha varit lagad tidigare, så antagligen inget nytt iallafall.
BirgitS: Jourhavande biolog brukar kunna svaret på sådana frågor. Här: https://www.nrm.se/fakta-om-naturen/jourhavande-experter/jourhavande-biolog
4774: [citat] Tjuvbagge kanske. Nattaktiva skalbaggar med spindel liknande kropp. Ingen direkt ohyra och skadar inte huset utan jagar insekter. Men om de är i ett sådant antal som gör att ni verkligen tycker att det stör så ring Anticimex, som brukar ingå i hemförsäkringen, och be dem komma och sanera. De är vanliga.
Victor.M: [citat] Hm, märkligt. Av vad jag kan läsa mig till så är det just spannmål och ris som verkar vara födan för dem. De verkar gilla fukt och man blir normalt av med dem genom att stoppa varorna i förseglade burkar eller i frysen. Verkar som att de kan lifta hem på andra saker. Har tyvärr inga råd att ge om du inte hittar dem i skafferiet. Kanske läge att kolla med skadedjurstekniker?
Screew: Ett ventilerat undergolv skulle kunna passa. Lägger du bara en plastfolie så kommer det att bli väldigt fuktig mellan plattan och folien, var den fukten skulle kunna ta vägen är svårt att gissa
Kurtivan: Vår källare hade en trappdel som gick genom betongen och på den började det växa. Jag fick rådet att ta bort allt trä inom en meter och bränna betongen med en gasollåga. Därefter såg jag till att inte något trä hade direkt kontakt med betongen när jag återuppbyggde trappen och nu har det gått säkert 30 år. Tipset att bränna betongen kanske du kan ha nytta av.
Tysta musen: [citat] Nu är vi snart inne i senhösten, så detta samtalsämne är aktuellt. Så har ska vi ha det i källaren? Varmt eller kallställt?
jonaserik: Ser ut som spånor, du får kolla lite runt och kanske under hyllan/bänk ( gnagningar ) ovanför. Möss kan dra in en del för bobygge och gör det om huset inte är använt under längre tid.
13th Marine: Inte riktigt vad du efterfrågar, men kanske kan ge en fingervisning. 2017 betalade vi OCAB 12800kr före rot för att sanera 35-40kvm garagegolv med svartlim, då var den gamla ytbeläggningen av linoleum i princip borta (ca 1kvm fick de ta hand om), så jobbet var att slipa bort svartlimmet och jag valde att betala lite extra för att de skulle slipa med en större maskin som gav jämnare
anntoon: [citat] Tack för svaret! Men har du något tips vad jag ska göra med de tre andra bon som är där? Ska jag låta dem vara för att undvika att andra getingar flyttar in pga någon typ av territoriell rivalitet [citat] Tack för att du tog dig tid att svara! Vi har då inte haft några besvär med dem så :) Då vet jag 👍
Magnus E K: [citat] Och driver grannarna (och eventuellt en själv) till vansinne när de reflekterar solljuset.
Pefo11: [citat] Alltså man känner den tydligast om man står utomhus och sätter näsan i väggen om man säger så. Sen kan det så klart vara bakom putsen. Jag hade en fasadkille här igår som säger att puts generellt inte brukar lukta. Men vi har öppnat upp ett hål på 20 cm x 20 cm inomhus och tagit bort allt material in till yttervägg och inget av dessa material luktar. Och det ser snustorrt