Byggmaterial & Byggteknik
Stenborg: Det låter omständligt, men jag hade väl inte väntat mig någon enkel lösning förstås. :) Kanske någon sorts skum man sprutar in bakom de nya skivorna och som stelnar och blir stenhårt...
SnickarMartin: Det är nog så lite betong så det gör nog inget. Det viktiga med fukt är ju att den inte blir inplastad så den inte har nånstans att ta vägen.
Krilleman: Jag har sett yrkesutövande kakelsättare som fått fnatt för målaren målat bakom kaklet på renoveringar. Så undvik målning!
Pierre705: Tack för alla svar. Då behåller jag Fischerpluggen för framtiden. (I det aktuella fallet använde jag till sist ESSVE-pluggarna.)
vectrex: Regelvirke är väl tveksamt att använda till detta. Limma ihop 2 planhyvlade 21mm brädor så får du ett betydligt trevligare virke att jobba vidare med.
Thomas_Blekinge: pallaupp och få dörren nästan där den bör vara, märka var hakgångjärnet hamnar, borra och skruva. Detta är bäst. Palla upp dörren exakt på plats. Helst ett par millimeter högre, allting vill sätta sig, speciellt om träet är mjukt.
Popovic: Den har jag inte sett, kanske vore något! Enda oron är att den antagligen är diffusionstät o bygger in eventuell fukt?
lbgu: [citat] Tror inte man kan hoppas på det. Försäkringar har väl i princip alltid friskrivningar när det gäller fuktskador där fukten kommit utifrån.
imported_Benno: Tryck hårdare med skruvdragare och gärna med handen intill skruven så att inte skivan lyfter från underlaget medan skruven dras i. Alternativt är underlaget så ojämnt (eller mjukt) att skivan inte får kontakt. När det ser ut som på bilden hänger skivan i pappen bara eftersom gipset är knäckt. Spackling blir heller inte bra eftersom skivan kommer att röra sig om man trycker på den.
vectrex: [citat] Kör med denna skruven så kommer det fungera galant. Passar bra med rostfritt i ett badrum också! http://www.clasohlson.com/se/VVS-skruv/Pr313117000 Länkningen går visst till 2 olika dimensioner, jag menar den långa utav de 2. 75mm.
Yrrol: Vad är snickarknepet för att få ut rätt ursågning ur en bräda som i mitt fall, jag har taket, jag har en liggande bjälke och vill att panelbrädan täcker så mycket som möjligt. Men det är ju inga exakta mått någonstans. Finns det något simpelt sätt att göra en mall eller så? Jag tog en spillbit av panelbrädan och började chansa mig fram för att få fram en mall men det är ju
vectrex: Är det ett U-format utrymme så att skrivbordet kommer få stöd på 3 sidor? I så fall så är det inga problem. Vad ska du har för skrivbordsskiva?
KnockOnWood: Har du sett det här? http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCMQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.sundolitt.se%2Fupload_images%2F034BA7F6DD75458590927D168E07D6BA.pdf&ei=xYEJVauQEIHcUoSQg_gI&usg=AFQjCNGAP3RgV0--7AsAovPPUfY3zCCXRg&sig2=Znu2z5PF52Qswcm27a0WQA&bvm=bv.88198703,d.d24 Men det är kanske för avancerat för din lilla stuga. För några år sedan fanns
Stina71: Haha, efter att jag lät riva gamla stentrappen så byggdes en trätrapp, i impregnerat virke. Fick hjälp med detta av en vän, men har tyvärr aldrig riktigt tyckt att trappan passar in. Granittrappa? Hur gör man en sån och vem gör sånt? Menar du alltså en trapp helt i sten, alltså ingen som man gjuter? Grannhusen är inte direkt lika som i stil som mina, men de som är äldre har någon
BygglärarenBob: Om boden inte är uppvärmd året om så ska du inte använda plast då den är diffusionstät (inte släpper igenom fukt). använd istället vindpapp som andas mellan väggreglarna och luftspalten.
Oldboy: Utmärkt! Bra med informativ återmatning! (Nästa dörrkarm du monterar kommer att gå på < 1 tim. :))
SueCia: Hur ser det ut bakom råsponten eller vad det är? Är du säker på att regeln ovanför dörrkarmen är bärande? Känns det inte som att det är sidoreglarna som är bärande som möts upp emot hammarbandet där uppe, utrymmet från hammarband och regeln ovanför karmen kan ju vara tomutrymme, isåfall är det ju inga problem att såga ur och sen i med en ny regel. Men du lär nog bort med lite
BygglärarenBob: Hade nog borrat ut fogen och plockat bort stenarna. i det berörda området.
johannamalena: ett tunt armeringsjärn är det :). sitter ett när i väggen men inget som är bärande. tack för svar!!
nioiku: Det är bara virket som murknar. Skrapa rent och behandla med Boracol (Borsalt) så håller det sig lika länge igen. (Nackdelen med Boracol är ju dock att det kan påverka fortplantningsförmågan, men du ska ju inte ligga och slicka på altanen. Men du kanske har småbarn?) Alternativt riv det och bygg nytt.
b8q: [citat] Jo, saft eller kaffe brukar ingå.
hempularen: Det kan nog bero lite från kommun till kommun. Men här i Stockholm får man ta med eternit och annat asbesthaltigt till återvinningsstationen, där har de en speciell container för det. Allt skall vara packat i dubbla plastsäckar, eller liknande med tydlig märkning. Varje paket måste passa in i den rätt lilla öppningen i containern, måtten finns angivna på deras hemsida. varje paket
Mats72: 1) Mellanbjälklaget är inte isolerat. 2) Att glesen sitter med cc30 har du nog rätt i, har konsulterat husritningarna... (Trodde cc60 eftersom spånskiveplattorna är 60 breda ...)
öringen: [citat] Där håller jag med dig. Men att det skulle vara något problem eller finnas några risker med att använda dagens tryckta virke i syllen har jag ännu sett några bra förklaringar till här på forumet.