Belysning
Peter2400: [citat] Det beror som vanligt vad du ska göra där inne? För kontor brukar man rekommendera 500lux industri med finmekanik minst 750lux, men operationsbelysning kan ge 150000 lux. Så man kan egentligen inte få för mycket ljus, om man inte ska sova där förstås! Jag hade satsat på 1000lux. Föernklat räknat (60x1000)/5500 = 11 julaarmaturer.
Thullen: Du köper en ny armatur, beställ två när du ändå köper så har du tills nästa slocknar :) https://www.elbutik.se/product.html/malmbergs-md-350-led-5w-silver-ip21-500ma?&gclid=Cj0KCQjwre_XBRDVARIsAPf7zZh7kX1lsEjvCLIgdFfC1Qt2mFRMga8YH-Ms-CqIwtlvBLXkr5z0U6saAhysEALw_wcB
Abbesnabb: Har en sådan lösning i två garderober. Rörelsedetektorn bryter 230 V till driver och sedan sitter en dimmer för att ställa ljusstyrkan (lysdioder). Kan vara bra att tänka på att eventuellt tjusiga dimmrar med diverse elektronik och digitala minnen kan funka mindre bra när strömmen bryts helt (de tappar minnet). Därför är, som tidigare föreslagits, en enkel potentiometer att
Holmspel: Ja dom där är nog inte så tokiga. Frågan är hur ljuset blir när dom sitter så högt upp.
etompau: https://www.teknikproffset.se/Hemelektronik/Belysning/LED-lampor/GU10/LED-lampa-GU10-1W-Varmvit.htm
hempularen: En av knapparna kommer att styra lampan, den andra får ingen funktion.
QLED: Jaha okej vad bra. Blir inte 50 mm för djupt eftersom pluggen bara är 40 mm lång? Då är det bara att låna/skaffa en borrhammare sen sitter takfläkten som berget!! :)
Robert-san01: Annars ca 1/m2 i kök/bad/hall och 1/1,5-2m2 i övriga rum. Jag gjorde två grupper i vardagsrummet, en runt kanten och en i mitten. Då kan jag dela upp det lite. I kök och vid TV kan det vara bra med riktbara så du kan ställa "blänket". Köpte 2700K för att det skulle vara lite varmare. Ångrar att jag inte tog 3000K överallt. Väggarna känns nästan lite "smutsiga" med de varma
xzyllion: [citat] Tack! precis vad jag letade efter :) bästa svaret !
AngelFB: Vi sålde lägenheten (letar efter hus), och jag visade ditt svar för de nya ägarna. En av dem är elektriker, han tackade och skulle åtgärda det.
Bo.Siltberg: Vad har vi lärt oss här då? Båda strömbrytarna har ett kretsschema som visar den växlande kontaktfunktionen. Det finns sedan märkningar som pil in, pil ut, L och B. Båda strömbrytarna har också en siffra, nr 6. Så hur skulle du göra nästa gång det är aktuellt, vit på L där också? Om det inte finns någon vit då?
Nizztos: Jag har använt LED (hembygda) för att odla chili inne. Har då använt 4000K. Tror att teoretiskt så kan rätt val av färger ge bättre resultat men effekten är mycket viktigare. LED tränger inte ned så bra så fokuserat är nog bättre än diffust. Körde dock själv med COBs utan lins (60W men körde nog på halva eller 2/3 effekt minns ej säkert). Härav också vikigt att komma nära.
GK100: Oavsett sladden som går ner i röret får du skarva i koppen om det ska bli rätt. Du har uttag med jord och lampans jordanslutning är stumpen uppe i vid koppen. Verkar vara utfört för klassisk kronkoppling med tre trådar ner till lamporna. Det kan du heller inte använda med din kontakt så du får koppla hop till två trådar som tänder allt. Som sagt mät vilken som är gemensam för
Müssli: Armaturen går att ställa in så den bara tänder vid rörelse samtidigt som det är mörkt. Är du säker att det är något fel, den kan ju vara felinställd? Ta en bild på schemat till vippbrytarna så kan vi hjälpa dig ställa in den.
noupe: Finns många bra tillverkare, Norlys upplever jag själv gör fina saker av hög kvalitet. Har i nuvarande hus både markspottar (här spelar ju design inte så stor roll), lyktstolpar och olika väggarmaturer från dem. Går också på 230V.
Patrik_Hed: Detta låter ganska special så en rekommendation är faktiskt att göra det korrekta och ringa en elektriker. //Patrik
andreascarlsson: Tack för alla svaren! Smart med lister och de tunna baldakinspotsen. :) Osäker på hur vi löser det, eftersom det är en hyresrätt så vill man ju lägga ner så lite tid och energi som möjligt, så det lutar åt spotar på skenor i taket. Lite dyrt, men ruggigt smidigt. Det är för övrigt ett vardagsrum vi tänker oss.
skutten11: Lyser dom andra när det fungerar med den Vet du var fasen kommer från , i någon dosa , troligtvis ligger den fas som du säger på en av skifttrådarna , eftersom brytarna måste vara i ett spec läge , brytarna skiftar fasen mellan dom genom att ge fas 2 varv runt mellan brytarna
Marcus Nielsen: [citat] Ja, jag har kikat på MD-99 också. Infällda är de klassade IP44 så det är ju okej i badrum.
Vulcan61: [citat] Ok standardmått fönster menar du typ10x12dm som då 45 graders spridning är lagom? Samt värka smart då det finns bra spridning att välja på där
gerdin: Tackar för alla svar. Det gick att få in en vanlig stickkontakt under plafonden så jag slapp fundera så mycket och alla lampor lyser. Skippade jorden.
Vulcan61: Look what I found on AliExpress http://s.aliexpress.com/YJFB7rEf Väldigt snygga men ej värt snåla på köpa från kina va?
Fairlane: Jag återkopplar med att jag nu har monterat den nya transformatorn och lampan lyser. Det borde ha löst problemet, men jag får väl låta det gå några dagar för att se om det är samma fenomen, att en fungerar ibland och inte fungerar ibland. Jag ser dock inte vad det skulle kunna vara förutom transformatorn.
Immobil: Strömbrytaren kan du hitta i en elaffär. Vredet får du hålla utkik efter på Second Hand eller Loppis.
JLyck: [citat] Dom två nedersta ser riktigt läckra ut, 3:e bilden är kanske lamporna lite för starka. Men kör på! Och uppdatera sedan med resultat.
Bjerke88: Men jag hade nog gått med kabeln uppe i takskägget åt höger och vänster och sedan antingen bakom en lockläckt eller bredvid en lockläckt. Får nog skruva bort dosan för att få in kablarna snyggt j ovankant på dosan.
toro: https://www.sg-as.com/sv/produkter/gyro-cube#articles Finns i en eller två spottar, fast färg eller dimtowarm
elmont: Gänga för du fäster bygeln först med centrumskruven och sedan armaturen genom armaturens fästhål.