Badrum
-Stearin-: Tack för era svar. Intressant att Arredo är deras eget märke, det visste vi inte. Vi får vara nöjda med kaklet vi fick. Det är säkert lika bra som det andra. Det kändes bara konstigt att de ersatte en produkt med en annan utan att meddela oss. Renoveringen är ju inte påbörjad än så det blir ju samma kakel i hela badrummet iaf.
En apelsin: Använd våtrumsspackel. Måla sedan med våtrumsfårg av samma märke. Det finns godkända system (givet att samma märke används) där färgen funkar som tätskikt tillsammans med en väv. Jag föreslår det här [bild]
ullet: Det finns ju målade system som är godkända som tätskikt i badrum, jag skulle använda något av dom. Principen är (typ) väggskiva/spackel + glasfiberväv + godkänd färg. Godkända system och anvisningar finns på www.vatrumsmalning.se
angelikaj: Den var trasig då det var svårt att stänga av vattnet, nu funkar det. Men man får inte allt
BirgitS: Det är lagligt att göra allt utom elinstallation. Däremot så behöver man ju uppfylla alla regler som Säkert Vatten, BKR (kakel, klinker) resp. GVK (våtrumsmatta) har ställt upp för att man inte ska få problem med försäkringsbolaget om någon vattenskada trots allt skulle inträffa. Det finns många trådar i forumet som handlar om egen renovering av badrum.
Skärkarln: [citat] På den tiden när endast gips var ok enligt reglerna satte man väl i stort sett alltid upp plastmatta men idag när alla ska ha tätskikt plus kakel krävs nog stadigare väggar för att tätskiktet ska hålla över tid. Gissning från min sida
Jocke Best: Som jag förstår det så menar ts de små kluttarna med betong i hörnen och vid rören inte något som ska fyllas i ramarna. Stor skillnad alltså. Den lilla betongen gör knappast någon skada i jämförelse med vad den skyddar mot i form av möss.
Krilleman: Har du möjlighet att sätta skarven på det gamla röret utanför ditt badrum (för visst är det tröskeln man ser i underkant på bilden) så är det ju betydligt lättare att gå vidare med nya rör senare i livet! (y)
Krilleman: 1, Vattnet kommer antagligen från golvbrunnen sen dom tog bort den. Hade det varit läck i brunnen hade det varit betydligt blötare! Ingen ytterligare åtgärd krävs här. 2, Normalt förfarande i mängder med äldre badrum. Bort med så mycket asfalt som möjligt sen så putsas väggen slät med lämpligt material. 3, Dokumentera allt är alltid bra, även fast man inte själv gör arbetet.
Claes Sörmland: BirgitS har rätt i att ingen fukt, inget mögeltillväxt. Men har man mögel på fogarna så är mekanisk rengöring bra. Vim/Jif/Cif, skursvamp och hårt arbete kommer man långt med. Klorin som du inte vill använda bleker bort mögelresterna kemiskt. Ett miljövänligare alternativ som säljs är väteperoxid. Det bleker också men är klart mindre potent. Eller så kan man leva med fula
Peter.Ma: [citat] :rofl:guld är ju fint men inte just där. generellt verkar de vara herre jösses priser på badrum.
Demmpa: @Daniel 109 det beror på var i badrummet dosan sitter, bla hur långt från bla duschen. Uttag får nämligen inte sitta var som helst i ett badrum utan det finns regler att följa.
Jarlingar: [citat] [citat] .... Kan ju komma ifrån vvb'n också. Länk till hemnet?
aggepanken: Jag byggde en stormkåpa i trä, så att man kan måla den i samma färg som fasaden. Ca 35cm hög och kilformad. Blev mycket bättre men inte helt bra, kommer vindbyar ibland som trycker igenom. Kanske svårt att bli av med problemet helt och hållet?..
Hans Näslund: Fantastiskt! Jag håller just som bäst på att skruva på denna kranen (en Mora från 2002). Mitt problem är den mist allt tryck. Lyckades lokalisera två silar (som jag tog bort) men bara begränsad förbättring. Det måste finnas fler silar antar jag...Trycket är bra i alla andra kranar i badrummet. Det får blir römokarn - Surt!!
Rabbithole: Sätt den där du får färre genomföringar, troligtvis ovanför spottarna
Jocke Best: Kanon att de löser det, och det går ju få till med slipning som det verkar. Lite som vi misstänkte då..
FDT: Jo - tack för svar/råd. Tillverkaren skriver 10-20 mm. Men gissade att det är med kabeln limmad direkt mot slätt golv. Här kommer ju nätet bygga ytterligare lite för mig okänd höjd.
Rabbithole: Gör om gör rätt, visst kan man ta fel men då är det bara att göra om.
Jesssie: [citat] Någon länkade till en sida och tipsade om "pastametoden". Den innebar att man skulle blanda thinner med någon lera och smeta in med. Jag föredrar något köpt poler- /rengöringsmedel, vilket jag bad om tips på. Vet du något bra?
exxy19: Hej, Jag tänkte renovera gästtoaletten under jul och nyårshelgen och inser att det kommer bli jätesvårt att få någon att komma och lägga in 1,5 m2 våtrumsmatta med uppvik och svetsade hörn. Bjälklaget är inte reglat för att kakla och jag vill inte lägga flyt eller skiva för att kompensera då det kommer krångla till en massa kring avlopp mm. Vet någon om man kan lägga in en
Corsair: Hej! Renoverar ett badrum i källaren och snickaren var där för en vecka sen och monterade in 2 karmar. Bägge hade skador vid karmskruvarna. En karm hade skador vid VARJE karmskruv då chucken på skruvdragaren tagit i. Den andra karmen hade en urflisning på drygt 1.5x3 cm vid en karmskruv. Påpekade det för snickaren och sa att jag inte tänker betala för 2 trasiga karmar. Idag hade dom
Markokoistinen: Finns nog en risk om du bara håller 10 grader inne. Jag har ett fritidshus i södermanland och fick en ispropp förra vintern inne i bjälklaget (plintgrund) Där har jag betydlige mer än 95mm isolering samt att utrymmet ovan var ca 16 grader. Jag har dock vatten och avlopp i en istallationsvägg mot yttervägg med 170mm isolering och det fryser inte.
NetNut: På bilden ser man att cirkulationspumpen är väldigt nära sidan på skåpet, om den ligger emot sidan så förstärks ljudet via skåpet. Kolla så att det finns luft emellan pump och skåpssidan samt att övriga rörledningar inte ligger emot skåpsstommen någonstans. Har du tur så kan detta vara orsaken till att pumpen är högljudd.
Peter2400: Vi hade samma problem, tog helt enkelt bort alla lister och duschhörnan såg bättre ut än ny. Enda skillnaden är att det läcker ut något mer vatten när man duschar, men det kan vi leva med.
Riteice: Hur skall delningen på matningrören vara om de kommer uppifrån till blandaren/takduschen? 40 eller 150/160 Alltså, måste takduschen siitta bredvid rören vid 40 delning?
Ebanna: [citat] Ringde Trygg-Hansa för att höra hur de ser på Ikeas blandare. Handläggaren sa att det inte spelar någon som helst roll vilken blandare man köper, bara den blir fackmannamässigt installerad. Han hade dessutom Ikea i sitt eget badrum!