Värme allmänt
Ewald: På sista sidan i energideklarationen finns det lite info kring byggnadens energiprestanda och verifiering av energikrav. [bild] [bild]
Thore Soneson: [citat] Nej tanken är inte kvar. Tack för snabba svar.
Demmpa: Är kopplingen en klämringskoppling? Är muttern till klämringskoppling? Är det en securexkoppling?
Keld: [citat] Jo, men oavsett om vi pratar energi eller effekt så drar en modernare pump mer energi/effekt ur borrhålet i förhållande till inmatad kontra avgiven effekt/energi. Då utgår jag förstås ifrån att den modernare har bättre COP. Sorry TS för OT
EmilÖrn: Hittade källor och svarar själv: Det var nog klassisk 40mm PEM, drygt 3mm tjock - tilltänkta hylsor passade ej (behövdes ej). Valde dessa grejer: PE till G25, RSK 2435378 T - G25, RSK 1984277 G25 - nippel, RSK 1985274 Klaff-back-ventil, RSK 4950112 G25 - nippel, RSK 1985274 T - G25, RSK 1984277 PE till G25, RSK 2435378 [bild] [bild]
Don777: Hej! Hur fixade du ditt problem med ett rörs element? Jag har också ett rörs element i hela huset och funderar installera luft vatten värmepump men vet inte om pumpen kommer att fungera som det ska.
Daniel__s: Hej, Innan jag ger mig på att vattenmantla min spiskasset så undrar jag om rökgaserna kommer att bli påverkat. Alltså om de kommer bildas mer sot i skorstenen. Jag kommer göra ungefär enligt bild och enbart ta vara på värmestrålningen som den avger. Min kasset har värmeflänsar och det är mellan flänsarna jag kommer gå med kopparrören.
Dessi: Ok låter bra! Ibland rinner idéerna till efter att hantverkarna fixat :/
mcr108s: 1. Svårt hitta en mindre insats, samt begränsat med sökfunktioner på tillverkares hemsidor. Min är en hörnspis typ som bilden [bild] och har inte sånt djup att man kan skjuta in en normalstor kasett. Alternativet att ha kasetten med öppning nedåt vänster eller höger i bild (dvs inte centrerad framför stödpelaren) ger utrymme på 45x45 innanför stödpelaren. Alternativet att ha den
Cerb: Du verkar ju också ha en gamla dosa under elementet så du hade inte kunnat montera lägre iaf då dessa inte får täckas.
tobias silverblomma: [citat] [citat] tack för kanon tips!!! med denna styr den automatisk när strömmen är som billigast och behöver inte koppla in någon extra tank. spara pengar utan att behöva betala massa pengar... blir kanon...
AG A: Gör en slinga av rör och lägg på grillen. Ändarna av röret lägger du i poolen. Sätt slutligen en cirkulationspump på röret. Tänd sedan grillen. Dock kostar kolen betydligt mer än elen, samt att den är betydligt mer miljöfarlig.
Krilleman: Jag hade dubbla slingor i mitt värmesystem som jag byggde och designade själv. VB Vedolux 50 UB för enkel drift vid strömbortfall. 2st 1800L tankar. Ena med dubbla varmvattenslingor + en extra solslinga. Är tanken varm finns det alltid "färskt" varmvatten som aldrig stått stilla i en VVB. Ångrade aldrig mitt beslut kan tilläggas.
Bylow: Hmm funkar ju inte så som jag tänkte kom jag på.:crysmile: Kanske inte funkar alls som det är kopplat nu:thinking:
crilleeeeeeeeeeeeeee: [citat] [citat] Nu har jag köpt en begagnad Vedex 3300 som det finns en uppsjö reservdelar till, en ackumulatortank med elpatron 650 liter och en vanlig ackumulatortank 650 liter, båda med isolering, en laddomat, en cirkulationspump, en avluftare och en nödkylare(?). Prislappen för allt detta blev 10300 kr. Frågan är om det lönar sig att hitta en tekniktank med solslinga och vv slinga.
Myckling: [citat] Det är just täta hus som behöver separat tilluft då de ofta har mekanisk till- och frånluft (FTX). Så den som svarade att det inte behövs verkar inte speciellt kunnig i den frågan. Edit: Ser nu att ni har tilluftsventiler vilket skulle kunna innebära att det inte behövs separat tilluft utan att det kommer in luft via dessa. Men det är ändå en fördel att ha separat tilluft
Josth: Blir det kanonkallt på vintern kanske inte effekten i LLVP räcker och ni behöver använda elelementet i ACJ men annars kommer det att minska den möjliga energibesparingen om ni har det på. Det går så att säga inte att köra lite grann av båda på ett bra sätt. Ni skulle kunna skaffa en logger som loggar el-förbrukningen i detalj så ni kan jämföra olika dygn och inställningar med
Nilsson2018: [citat] Nej men det står på en att göra-lista att skaffa! Känns som ett måste nu när jag inte längre eldar genom hela vintern?
JesperKn: [citat] Du tjänar inget på att sänka start/trigger-temperaturen - det betyder bara att pumpen går i längre tid (men mer sällan) för att värma ditt vatten till stop temperatur, som för att va hyffsat legionellasäker måste va över 50 grader. Om din VP är inställd till högre max än 50 grader kan du möjligen sänka den lite, och på så sätt spara lite energi i vinter. Mer om
jonlindh: Hej, Har ett fritidshus på 75 kvm med LK systems golvvärme och Nibe F730 som värmekälla och 6 st trådade rumstermostater av modellen (LK Rumstermostat S2, 24 V NO). Jag använder Home Assistant för styra det mesta i huset och har precis kört igång med Tibber för att ladda bilen lite smartare och funderar nu på hur jag kan styra golvvärmen på bästa sätt när vi är i huset till och
MrDizzy: Bästa sättet att minska elräkingen för el del skulle jag gissa på en Luft/Luft Värmepump Ni bor i Skåne o därmed har ni betydligt bättre verkningsgrad på sen sådan värmepump än en som i Stockholm tillochmed. Skulle gissa på att ni mer än halverar er uppvärmingskostnad PS en luft/luft kostar med installation oftast idag mellan 25 och 35tusen så det kan tom vara värt att ta ett
Sigge019: [citat] [citat] Tack för svaret, har du bra koll på Termotech ? tänkte om en bild på uppsättningen i garaget kunde avslöja något fel..
Henningelvis: [citat] Ja. Om jag hade tagit ned hela ugnen hade jag nog använt vatten. Men jag ville ju bara ha bort krönet och då kändes det riskabelt att slabba med vatten. Resten av ugnen skulle ju stå kvar.
Sittställning: Tja. Energi och värme är ett stort orosmoment som leder mig till att vilja installera vattenmantlad kamin med ack tank. Har öppenspis och själv jordvärme pumpen ligger knappt en meter från kaminen genom väggen så att säga. Jag tänker ju att rör dragning blir väldigt simpelt. Min fråga är kort och enkel, vart köper jag detta ? Bor i södra Sverige.
Plutus: Svårt att blanda, du vill inte att VV ska gå under 40 gr. om du ska duscha, någon form av separat acc.tank till värmen är enklare att få till.
anders07: För att göra det lättare... Först får du ta reda på vilken födeshastighet du behöver i kretsen, det är t.ex. i liter per sekund. Det är konvektorn som bestämmer flödeshastigheten och du har ett värde i kPa. Sen får du kontrollera olika rördimensioner och kontrollera kPa för din flödeshastighet. Sen får du plussa ihop alla kPa så vet du tryckfall. Om du ska dimensionera
Vector: Dom kan ha en funktion men det jag menar är att dom ska ha så liten inverkan på innetempraturen som möjligt. Det är pumpens inställningar som ska göra att du ska kunna ha dom panelerna på 28° å det bara är 21° inne. Ju lägre temp från vp du kör ut på golvet ju bättre driftekonomi får du. Du sitter ju inte å kör på 5 växel i bilen i 110 om du har en sjätte växel... för då
droopy: Ett alternativ till att borra för bergvärme är att skaffa en luft/vatten värmepump. Betydligt billigare då man slipper borra. Dagens luft/vatten pumpar är förvånansvärt effektiva och prisvärda alternativ till bergvärme. Dock så har en del som installerat dessa pumpar fått problem med närliggande grannar som klagat på ljud och "förfulning" av området.
Rasmus95: [citat] jo allting kommer behöva renoveras hehe. hottils har vi kommit fram till följande, utan att varit inne i huset ens. Byta från elvärme till vattenburet Badrum Kök Alla ytskikt Eventuellt nytt enskilt avlopp Fasad byta viss panel/måla Byta tak Renovera/byta fönster