Trädgård allmänt
Happy75smile: Jag läste på min kommun hemsida och där står det klart och tydligt att de tar bort det endast om det är sjuka träd eller om om det verkligen är en risk för de som bor där om det är på kommunens mark. Det finns en anmälan man kan göra på kommunens hemsida och sedan får de göra en bedömning. Kommun kan endast göra det på kommunägd mark inte på privat ägd mark men de är hårda
RapidSledge: [citat] https://www.plastmo.se/produkter/gräsarmering.aspx
lilla my 75: Du skulle kunna bygga på plast eller nåt så kan barnet ha det som rutschkana (hade mina älskat), sen kan du ta bort och ha rampen igen om ett par år.
witten: Du kan köpa en fröpåse Honungsfacelia också. Den är lätt att få tag på och inte kräsen. :D
cpalm: [citat] Kolla om det finns någon lantbrukare i krokarna som sysslar med flis. De kan nog tänkas att de kommer hämtar upp det gratis om det är stora mängder eftersom det är något de i sin tur tjänar pengar på.
Oldboy: Avenbokens blad fälls helt på vintern till skillnad från vanlig bok, därför kanske inte aktuell för TS.
Anna_H: Du får nog fråga berörd myndighet. I Sunne kommun finns massor med sådana, särskilt i Östra Ämterviks Socken, men det är då längs mindre vägar och grusvägar, de är kommunala, och många av gårdarna har ju dessutom välkända namn som förekommer i Selma Lagerlöfs berättelser.
Oldboy: Det går nog så djupt som fundamentet för flaggstången gick. Bara att gräva upp och fylla med t ex väggrus (0-18), och sedan toppa med 20-30 cm jord. Väggruset packar sig självt med tiden (1-2 år), annars en padda eller att man själv trampar och packar det nogsamt i tunna lager. Blöt lerjord brukar kännas som ett gungfly på våren efter tjällossningen, för att sedan övergå till
Deathtrip2000: Min gissning är att det är corten. Det finns några varianter här: https://rostikt.se/pallkrage-odlingsram-corten/
Anonymiserad 175604: Håller med om rimligheten, dessutom ett rätt bra pris om det är innan avdrag. Tog ner en jättebjörk nyligen. Upparbetning och bortforsling av ris (exklusive veden) skulle kosta nästan lika mycket som fällningen, men vi valde att göra det själva eftersom vi ville behålla riset till lite olika projekt. Och hjälp vad tid det tog, jag tror inte att arboristen tog i i överkant. Tvärt om.
Zkee: Jag tror att stora fraktioner är bra över dränering så det rinner ner till dränering och ut i dagvatten. Men jag är inte expert. Där lera hade vandrat mot hus stod tidigare vatten mot hus vid de värsta regnen men nu rinner det undan och ingen fukt noterad på källarvägg insida.
Idalinde: Hej, hur har det gått för er med tomten och vattnet? Vi är i en liknande situation och funderar på hur vi ska lösa problemet med vattnet.
Peter2400: [citat] Det finns flytfix, som man kan bygga 15-20 mm med samtidigt som man lägger plattorna, det borde väl räcka? Eller är gången så skev? https://www.hornbach.se/data/shop/D04/001/780/491/515/113/8660611_Doc_01_SE_20190125201658.pdf
Sofia.: [citat] Tack för massor med tips!:) Kollade krypoxbär, den gillade jag och den borde funka här. Bor i Göteborg. Nu gäller det bara att hitta något att matcha ihop den med lite andra växter:D
Hemmakatten: Under tiden kan man salta och sanda trappan så ingen ramlar och slår sig.
Johan456: [citat] Brunnen är från 60-talet. Locket är ganska finmaskigt och lite skålat.
staffant: [citat] Det stämmer. Jag skrev i fel tråd. Data e komplicerat ...
Staffans2000: Jag är skeptisk i största allmänhet till din idé. För att förtydliga mig, tror även jag att gruset kommer att flyga iväg väldigt lätt. Staffan
AndersS: [citat] Samma här, handla 5st 20kg säckar solrosfrön inför vintern, men är för både hemma och fritidshuset. På senhösten åt de små liven 7-8kg i veckan ute i fritidshuset (talgoxe, svartmes, blåmes, nötväcka, stenknäck och bofink) Har byggt en matare som tar ca 10kg frön.
Kristina J: [citat] Tack, då kanske jag ska tro på min idé igen. Och begonia för att få lite färg, låter ju som ett bra val. Nu kommer jag att testa med funkia också.
Cheesen: [citat] Och jag tycker precis tvärtom ... Är ju helt omöjligt att få liv i en platt yta.. Den är ju som bara död, det händer inget.
Stickan56: [citat] Innan det börjar växa kan du börja med att bekämpa mossan. Ferrogent som innehåller järnsulfat finns nu som granulat och är enkelt sprida. https://www.granngarden.se/grasnaring-ferrogent-granulat-15-kg/p/1260366 Stickan
mexitegel: Hur du ska utföra det beror på markförhållandena.Generellt kan man säga att om du har stabil mark under jordlagret räcker det att du lägger markduk på denna och sedan bärlager 0/32, tjocklek 20 cm som du vattnar och packar med markvibrator, på detta lägger du sedan makadam c:a 3-5 cm (Lägger du mer blir det svårt att köra i). Är det sämre markförhållanden kan du behöva
Thomas_Blekinge: [citat] Jag tror inga bryggor lever så länge. Min pålad brygga (inte järnrör) är inne på 8:e år och har blivit rätt skev. Först var ja sur för den vaar helt rak från början till isarna kom. Nu är jag mer avslappnad och vet att en riktig brygga ska vara lite skev.
Anna_H: Tösalt förstör gräsmattan. Funkar däremot bra påv grusgångar och håller då ogräset borta lite. Det fungerar att lägga ut mattor innan det snöar, som man sedan lyfter bort när snön kommit, om de inte hunnit frysa fast.
Joel84: Hejsan alla, Vi har renoverat i stort sätt hela vårt hus under 5års tid nu, se före/efter bild på framsidan Har dock kört fast lite kring uppfarten. Vet inte riktigt hur vi skall får till det, kanske har ni lite tips och idéer? Vi vill att det skall se lite lyxigt ut, vi tror en antracit markplatta skulle bli fint, ganska stor, typ 300x600 eller 600x600. Vi vill bygga något snygg för