Färg, Måla & Tapetsera
Interista88: Eller så målar du hela taket, blir snyggt o bra. O du slipper ”chansa” med fel färg
Rabbithole: En lätt gul nyans med blått ljus bör väl då ge en lätt grön ton som kombination. Kanske vettigt med en uns röd och få färgen mer mot orange/brun?
Daniel Kron: [citat] Perfekt, jag målar en träbit så får vi se vad de säger.
Jarlingar: Sitter med mobilen så inte helt lätt att se... Men vill du måla så kör för det.
tummih: Tack för svaret :) jag får nog köra på att slipa ner det osv. När du säger "torka av" så menar du att få bort slipdammet eller? Och det borde bli ok om jag bara punktmålar på just de ställena i och med att det bara är grundfärgen?
cpalm: [citat] Iofs tror jag inte plastidip är tillverkat av morötter direkt. Väteperoxid vet man iallafall vad man handskas med :rofl: Inte värre än att dona med t.ex. kaustiksoda.
j-o75: Hittade en liten burk. Nu är det färdigt! Vad man hinner med mycket när man är ensam hemma.
Nyfiknast: [citat] Hittar den för ca 800 pund. Ca 9000-10000kr. Gav 6000kr för min wagner. Men ser inte var fördelarna med Graco GXFF? Där får man ju hålla på att skölja ur pumpen precis som den spruta jag har och den pumpar samma mängd färg per minut och man kan byta till samma munstycken. Tror jag behöver något mer åt airbrush hållet utan att det tar en evighet att lägga på färg och utan
Stuff: Jag brukar fylla upp glipan med vanligt handspackel (samma som jag sedan spacklar resten med) och om möjligt låter den torka/krypa någon dag innan jag går på ett varv till och spacklar med remsa. Skippade detta i första rummet jag gjorde som spacklades och tapetserades Har inte råkat ut för några sprickor. Däremot har spacklet sjunkit in mycket där bakom på dessa stället. På vissa
largab: Skruva i en skruv några varv så den fäster i pluggen utan att expandera den för mycket. I bästa fall bara att dra ut pluggen för hand. Ev behövs tex en hovtång el hammare (spikutdragsidan) för att öka kraften.
ArneTW: Japp. Ta i lite taget tills du får en nyans du gillar (provmåla). Resultatet blir svartare men inte täckande.. vill man ha täckande färg är det nog bättre att köpa svart färg. /ATW
oskar.valta: [citat] Jag har samma tak i mitt hus från 1979. Har både rivit bort en del och behållt en del och målat om. Det är tunna masonitskivor med ett bikakemönster emellan av typ wellpapp. Om du vill spara: Jag skulle ha testat slipat, vilket rimligen borde kunna göra att du får en hyfsat jämn yta att måla på. Därefter två lager vit takfärg.
Snickarmormor: Tack för svaret, önskar jag vetat det för några dgr sedan.
Pastorn70: Sprutmåla garage invändigt. Köpt ett garage med plåtväggar och gips tak. Skulle vilja ha tips om en bra och hyvsat billig färg som kan funka på plåten/ gips.
nino: Skära bort i hörnen, spackla ut och måla alt sätta ny väv utanpå borde väl funka
Dirtzors: [citat] Det stämde det du sa. Tog bort taklisterna och som du skrev, det är skarvarna. Tack återigen.
Per_Eriksson: 1 säck gipsputs fixar både vägg och golv.
lopec: Lyfter en gammal tråd, just för att det är spännande med vitt... Henkan: Vad menar du med obruten vit? Vilken kulör är det? Ibland är det samma som takvit, dvs s0300-n, ibland kan det vara något annat. Ser det inte ut som att du ramat in väggen med gula ränder när du då målat socklar med s0502-y?
lopec: har du öppnat burken? Lim och färg som frusit brukar byta konsistens, skära sig osv. Ser det bra ut, luktar inget konstigt, så testa med en provbit först.
Rickardveronica: Hej! Har ett garage där det är målat med epoxigolv idag men blivit slitet där dom kört in och ut med dubbdäck, vill nu måla hela garaget igen, är det bara att rugga upp befintligt å lägga på nytt? Mvh
bradgard: Det rasar ju ut som mjöl ju mer man pillar. Ska jag bara vattna väggen och slamma på putsbruk tro eller bör jag använda s.k. primer och pensla på innan?
Piapi: Kan man ta ett tredje varv med en panellack med lite brunt? Eller en helt ny nyans?
raveper: Sätt upp råspont i stället för skivor. Blir snyggare, slipper måla samt är roligare.
falkn: Snickerispackel och bättringsfärg i lämplig kulör.
bradgard: Har på gång att måla golv i gammalt garage under mark, diffusionsöppen färg har inhandlats och golvet rengjorts. Men även väggarna lär målas när jag ändå är i farten. Är väl lite mer pyssel då det blivit Sprickor i väggen på två ställen, och hål som ska tätas efter en gammal 2 fas kabel som suttit där. Är det lämpligt målartvätt och grejs på vägg å, slipa och knacka
topmount: Sen skall man va noga när man börjar måla igen att alla färgens beståndsdelar kommer med vid blandning, man får vispa längre än man tror.
Interista88: Ny gips är inga problem att måla två ggr med väggfärg och få täck. Likadant på tapet. De klarar nog alla målare. Menade mer att grundfärg används mer utomhus och när ska måla snickerier/panel inomhus.