Belysning
Leif i Skåne: [citat] Vad är det för dimmer som skall ha jord? Alla moderna dimmers skall ha fas + nolla för att fungera. Sen finns det vissa som "lånar" sin egen ström från lasten, men dom kan inte dimma ner till helt släkt utan kräver en mekanisk brytare i vredet.
Loida 11: Ber om ursäkt för oklarheter, är som sagt inte vidare kunnig. Men nu är problemet löst Det var drivern som behövde bytas ut. Fick hjälp av vän som är elektriker, tack för ert intresse
Jesaug: Tack för svar! Ja det är en smart lösning, synd att den inte verkar användas fortsatt och går att få tag i. Jag tar era tips till mig och sätter en ny krok av lämplig modell istället.
Du och 19till: [citat] Info om tillverkare och typ av kabel står på kabeln
tontho78: Har nu köpt ett nytt hus och hade i mitt förra plejd som jag var väldigt nöjd med förutom prisbilden. Till saken hör. Vilken puck är jämförbar med dim-02 dim-01, wph-01, plejd ext-01 samt ctr-01?
scabander: [citat] Tack :-)
zanu: Switch nr1 goes to a Led ring light Switch nr 2 goes to 5 x led light bulbs Switch nr 3 goes to 3 x spotlights See picture attached [bild]
InsidersUnited: Brukar passa, men mät först, finns på Jula, Bauhaus etc https://www.jula.se/catalog/el-och-belysning/armaturer/utomhusbelysning/vagglyktor/stallglas-422061/ [bild]
Sernando: Ja du måste ta bort dosan och skruva fast plattan direkt på taket, eller ta bort plattan och hänga upp den utan.
Jag_kan: Jag tar gärna emot tips på ett fungerande system med led driver, smart controller (helst zigbee) och G4 led-lampor som fungerar. Jag ska byta ut fyra G4 halogen i ett skåp mot G4 led, men får det inte att fungera. Jag började med att prova led-lampor 12-24V AC/DC tillsammans med IKEA:s Trådfri 10W. Fungerade vid full effekt, men så fort man började att dimma ned började både lampor och
cpalm: [citat] Förvisso sant, men om jag förstått problemet rätt är inte egenskaperna något man har (full) kontroll över i tillverkningsprocessen, utan lysdioderna sorteras i efterhand utifrån sina egenskaper. De olika sorteringarna får sedan sitt pris utifrån tillgång vs. efterfrågan på just den sorteringen. Marknadsekonomin sköter resten, det lär knappast bli så att tillverkarna skulle
mattie_river: Letar efter "bruksig" dimbar LED-armatur färgtemp.ca 4000K. Rummet används både till hobbyrum och kontor och vill kunna dra på ordentligt med ljus men även kunna dämpa. Det finns redan en LED-kompatibel dimmer installerad så jag vill inte installera dimmerpuck eller andra drivdon etc. Får gärna vara på ca 3000 lm för jag vill helst ha två pga man då får ljus från mer än ett håll
Sernando: [citat] Nej du får faktiskt måla eller tejpa precis så mycket eller lite du vill och med vilken färg som helst. Du lär ha en tuschpenna eller en tejprulle att testa dig fram med. 🤷🏼
Bo.Siltberg: Du behöver lossa på locket och se vilken modell av dimmer du har. Sedan surfar du in till det stora tillverkarna av lampor och dimmers och letar efter tabeller som visar vilka kombinationer av lampa och dimmer som fungerar. Eller så chansar du på att byta lampa till ett annat fabrikat.
BirgitS: Det beror rätt mycket på hur man har satt dit spottarna och hur elen är dragen. Om man har gjort ett nytt tak lite nedanför det gamla och dragit elen i mellanrummet så är det nog hyfsat enkelt att ta bort det nedreglade taket och elen. Liknande om det är en vind ovanför och elen är dragen på vinden under isoleringen. Du skulle ju kunna pröva att fråga elektrikern om det eftersom hen
dwd: Spottar har sina platser där de fyller sin funktion. Ett allrum hör till de mer tveksamma. Av någon anledning har just spottar blivit synonymt med modernt och snyggt, men faktum är att det ofta blir väldigt platt och intetsägande ljus. Som tidigare sagts så ska ljuspunkter placeras där ljuset behövs. Ytterst sällan detta är i form av en ljusmatta i taket. I ett allrum så fyller den
Selves: Jag ska skaffa ett 110 cm ståbord och ha en lamp-puck på, för att kunna belysa olika saker genom att ställa dem på pucken. Helst under 500 kr för pucken, och dimbar. Har inte haft mycket tur med Google, uppskattar tips. Jag har hittat vissa som inte var dimbara men kör med 6 Watt effekt, runt 450 Lumen, vilket är lite väl starkt, därav behovet att dimma.
MjölnarBengt: [citat] Separata lampor/dimmers i hall, kök och vardagsrum. Lamporna i hallen har två stycken brytare/dimmers, resterande har varsin dimmer.
Rullle: [citat] 4 års praktik gäller väl än för att få behörighet?
Taxture: Är det den enda stolpen så kan man ju även byta ut hela? Kan vara lika ”billigt” som att laga den gamla 🤔 trist dock om man har flera lika…….
jonaserik: [citat] Beroende på hur stor den är inget kul med en bjässe på bordet. Sockel E27 så blir det stor ljuskälla eller en klot eller så en E14 som sättas en mindre ljuskälla i . Hittar ingen bra E14, men nedan länk finns en. Bara att den måste kompliteras med gummipackning under hållaren, då det inte finns något skydd där. Sen är det eviga frågan, det med jorden- Armaturen är av
Bo.Siltberg: Bilden kommer härifrån https://www.axplock.com/el-lara/kretsschema.html men länken fungerar inte längre. Den enda länk till symboler jag har som fortfarande fungerar är denna https://www.axencrone.net/el-mappen/2/Installationssymbloer/Stikkontakter.html Men det finns andra på nätet om man söker på symboler för elinstallationsritning.
Patrik_Swe: [citat] Tack för bra tips
HasselmarkenHampus: Finns även tunna led plafonder (runda armaturer). Finns flera olika runt 20-30w som borde funka bra
Daniel 109: De är inte seriekopplade så det går bra. Det som kan ställa till det är att vidarelänkning av jorden saknas i vissa.
etompau: [citat] Försök att få fingergrepp runt kanten på spotten och dra den nedåt. De brukar sitta fast mot taket mha fjäderbelastade armar som spänner mot innertaket.