El
Umox_see: Kan bara meddela vad som senare hände, nämnaligen att Skanova vär här några dagar senare. Killen som kom tittade förstrött på kabeln, skakade på huvudet, skarvade i 0,5 meter och lät hälsa att det här skulle jag inte behöva betala.
Allmänobildad: 25000 låter rimligt med tanke på materielpåslag och avstånd till stugan. Om gruppcentralen ska sitte i princip precis innanför mätarskåpet och uttagen i anslutning till gruppcentralen så tar det max en dag. Men det är svårt att veta hur mycket som är räknat på materiel respektive arbete.
MH1001: Dock blir det lite mer komplicerat att sätta dom i garderoberna. Då måste jag skarva rören och dra i ny FK eftersom den inte kommer räcka fram till garderoben. Sätter jag dom bakom kyl så slipper jag dra i ny kabel i rören. Matningen in i dosorna måste jag dra om i vilket fall som helst
CalleSpeed: [citat] Hej Nä kanske inte, man kan gå fram med en så där 1000 amp på lågspänning. Då kan man ju passa på och dra matarkabeln sicksack över garageinfarten på vägen in i garaget så blir den ju isfri på köpet! Blir lite lägre effektförluster om man går fram med mellanspänning. Ligger man på 100 amp och över så brukar det löna sig att bli effektkund. //Calle
ingiza: tack för svaret .skall gå ut direkt och mäta axeln så jag kan börja leta alternativ.pockenholtz finns väl inte på byggmax kan jag tro ha ha. Med vänlig hälsning inge
f91jsw: [citat] Jag är rätt övertygad om att det inte stämmer. I EU-rätten finns sedan 2008 en klargörande definition av "sätta på marknaden" som innebär att den tillhandahålls i en kommersiell kontext: [citat] Om man privatimporterar något och låter närstående använda det så är det i allmänhet inte del i en kommersiell aktivitet.
GK100: Googlar du tex Tele Octo OM1 är det bara att välja datablad tex: http://www.atof.ru/pea/te/pdf/OM1_engl.pdf Lycka till!
vilith: Glömde att ta bilder på konstverket jag gjorde. Men det funkar utmärkt. Och det visade sig även vara en gammal takdosa så fick ta uttaget med krok istället för skruvar. Men det va inga problem. Tack så hemskt mycket för hjälpen. :)
Bo.Siltberg: [citat] Både och...skrivningen kräver att man måste tänka...att själv lista ut hur man behöver kontrollera just den installation man har utfört. Det är ju jobbigt :x, men enklare än att försöka begripa vad föreskrifterna egentligen kräver av själva kontrollen :). Tråden handlar om provning, men då detta kommer upp så måste jag även tillägga inspektionen. Ingen provning kan
tlundberg: Tack för hjälpen, nu har vi äntligen utebelysning på båda stolparna ute vid vägen igen :) [bild] Hittade bara en gammal 25w-lampa i lådan, så den får sitta där tills jag kommer iväg till affären för att köpa en lite kraftigare lågenergilampa. Och så har jag bara satt i två av de tre glasskivor jag har. Den tredje måste jag ha med mig till glasmästaren för att skära ut en
Bo.Siltberg: Hur mycket flimrar det? I stort sett alla dimmers ger flimmer, men det ska inte vara så mycket att det är störande.
Anonymiserad 144431: Det verkar vara ganska komplicerat, jag hade hoppats på hyfsat enkla ingrepp i stolpen. Jag får nog leva med den aviga timern ett tag till. :)
GK100: [citat] Tillsammans med uppgifterna i #6 tycker åtminstone jag att det verkar bli utmärkt så, och kommer inte ge några problem.
GK100: [citat] Stoppa då i tex 25A säkringar där så har centralen i princip bara agerat plint, man ska säkra av i så få steg och punkter som möjligt i normala små anläggningar precis som nämnts tidigare. Tillför inget att börja prata om undercentraler när man har 16-20-25A in vid mätaren.
hempularen: Risken med flytande nolla finns, men ändå såpass liten risk att uppdelade två och trefasgrupper är tillåtet. Men man bör undvika det om man istället kan dra separata enfasgrupper på ett minst lika säkert sätt, utan att behöva riva halva huset.
sajjen: Sen finns det väl heller ingen regel som säger att man inte får säkra ett schukuuttag högre än 16A? Det råkar sig bara så att alla tillverkare specar uttagen till 16A, eller i vissa fall 10A, maxsäkring.
KnockOnWood: Det finns gott om plats i centralen, så det får bli den lösningen. Tack för alla era svar :thumbup:
Göran.W: Fläkten motorn som sitter till varmlufts elementen i en ugn kan kanske funka.
Odjuret: Tack för all hjälp! det uppskattas! Jag är för insnöad på namnet relä.... Då blir det en sväng förbi Ahlsell imorgon.... Tack ännu en gång för all hjälp! Vad skulle jag göra utan Er hjälp!
Gaffe: Tyvärr har jag ingen "Fortum app" från mitt elbolag :( Det är därför jag kikar på en egen variant. Ett alternativ kan ju vara www.eliq.se
sajjen: Ut genom ventilationen. Grundflöde och fuktstyrt maxflöde.
mexitegel: Såg att den inte finns på lager någonstans hos Kjell. Hittade denna som dessutom är billigare http://www.termometer.se/SMS-Larm/SMS-Temperaturlarm-med-inbyggd-strombrytare.html
Skooda: Tack för all hjälp och tips, det blev en hjälpkontakt på JFB kopplad till en lampa på utsidan
lars_stefan_axelsson: [citat] Ja det är nu f-n det där... Hur man än försöker så smyger kunskapen på en när man minst anar och har guarden nere! ;)
empame: Skönt att höra för det är så jag redan har gjort, "sytt" ihop uttagen. Det är bara i två små sovrum med varsin säkring. Blir troligen inte så mycket som kopplas in på uttagen, sänglampa o dyl. Brukar lämna ca 2dm kabel i takdosan, det borde ju räcka gott och väl.
rufsen: [citat] Låter som om det får bli lite trial and error helt enkelt :)
Suhagg: [citat] Risken är väl att det smälter eller blir missfärgat efter en tid.
sajjen: AEG är inte dåliga, men det kommer bli mycket enklare för dig (och antagligen inte mycket dyrare) om du låter elektrikern som ska installera sakerna sälja de åt dig. Om du själv ska skaffa fram material åt elektrikern så har du mycket att plugga in vad gäller både regelverk och tillgängliga produkter, annars kommer det sluta med att det ändå saknas några prylar för att få ihop