Badrum
Plex84: Tack för svaren, jag ska kontakta försäkringsbolag igen och eventuell annan sakkunnig.
tank77: [citat] Nät används bara på träbjälklag men primer behöver du. Fallet ska vara 7-20mm/m i dusch/badzon och 5-10mm/m på övrig yta!
fb35523: Hantverkaren borde veta bättre. Man använder alltid syrafast om man ska skruva genom fuktiga rör, så rostar de inte ;) Det kanske är maximal otur eller så är det klantigt, allt beroende på omständigheter. Just dolda fällor är en anledning till att jag föredrar att göra om från början (i ditt fall inte behålla det tidigare innertaket) utan göra om hela vägen. Det är å andra
imported_Benno: Har du billigt varmvatten kan det vara en bra idé. Annars är väl tajmingen inte optimal. Hittade att det går sådär 10kWh att fylla badkaret med varmvatten. (Vi tog nyligen hem ett badkar efter att ha pratat om det i 20 år men har inte installerat det än).
C.Sand: [citat] Ja, det kan man tycka. Men det gick inte på annat sätt samt att det fanns större utrymme innan byggarna byggde väggar.
Stefan N: Stödhylsa i röret också. Sen ska det dras enligt anvisning, inte bra att dra för löst eller för hårt.
MrJay: Produkter till ändamålet jag skulle/har använt, inga speciella förberedelser behövs. Använder du tec7 eller PU lim så bör du ha tejp som håller kroken på plats i 24h bara för att vara 100% säker. Tec7 Monteringstejp Gorilla Polyuretanlim Gorilla
Stockholms: Hej, Håller på att fräscha upp badrummet. Istället för att byta ut fogen i hörnen funderar jag på om man kan sätta dit någon form av aluminiumlist, likt en sådan man har på ytterhörn. Något som har tips hur man kan göra? Det är redan fogat i hörnen men det börjar gulna och vill göra det lite snyggare. En lösning utanpå nuvarande fog hade varit det absolut smidigaste.
Guson: [citat] Ytan i blandaren är inte konisk. Några mm in från kanten där gängan slutar är en plan yta, också några mm bred som är parallell med änden på den gängade delen.
raveper: Vatten och diskmedel är ju i princip gratis.
Fotografen: Jag hade undvikit att vara i utrymmet. Även om inget går sönder så skapar man något att skylla på om något skulle krångla.
MrJay: [citat] Jag följde de instruktionerna i vår senaste renovering och ångrar mig djupt, borde ha absolut lagt det under badkar. Det tar jättelångt tid för vattnet att försvinna (om golvbrunn behöver rengöras vilket blir rätt ofta med tonåringar) vilket också resulterar i grön gegga som man får skrapa.
fuentes: Möbler utan tassar. Något gruskorn som fastnat under någons toffel. Finns det något sätt att åtgärda sånt slitage, som faktiskt funkar? Eller får man leva med det tills nästa badrumsrenovering? :)
BirgitS: [citat] Jag har inget emot godkända målade system och är det korrekt utfört så fungerar de men om man hittar på sitt eget sätt så vet man ju inte hur det går. Naturligtvis får folk göra som de vill men då får man ta med i kalkylen att försäkringsbolaget sätter sig på tvären om ens egna påfund inte fungerar.
S0MMER: [citat] Måste få det sagt, sanitetsporslin är inget intresse även om så framstår :crysmile:. Jobbat med att planera och sälja badrum förr, så en arbetsskada kan man säga. :geek:
BirgitS: [citat] Vad har hänt under månaderna som gått? Om du har gjort något kan du väl berätta vad och visa hur det ser ut numera.
Anders_sbj: Äldre badrum där förra ägarna låtit det växa. Spruta jape mögelfri i några omgångar, 98% borta efter några veckor. Bäst effekt om man kan spruta några kvällar på rad och ingen duschar.
BirgitS: Du har ju garanti via företaget som gjort jobbet ändå men du kan ju alltid fråga det andra företaget.
Stuff: Det du skulle kunna göra som enkelt lösning är att kolla om leverantören av duschdörrarna har en rördragningsprofil som tillbehör till din dörr. Den används normalt för att skapa möjlighet att komma förbi mellan duschdörr och vägg med utanpåliggande rör. I det där fallet så skulle du ju kunna använda en sådan som spacer på högersidan som då ökar på duschens mått med
S0MMER: [citat] Att den är sned är ingen fara. ”Gummilisten” är en klämring av plast med en fjäder som behöver ”hålen” eller gliporna för att kunna komprimera och expandera och trycka ut mattan mot golvbrunnen, se bild. Fog/fix syns ibland i golvbrunnen från läggningen av klinker, ingen fara så länge inte själva brunnen är fylld med det. Gliporna du nämnde har jag svårt att se iom
Mira22: @Juglook Hur gick det? Vad var orsaken? Har ett liknande problem med vår ram
BirgitS: Styrelsen borde ha information om huset har betongväggar eller träregelkonstruktion. Om det är någon sorts upphandling via föreningen så kan det vara så att föreningen har förhandlat sig till ett lågt grundpris (grupprabatt) för ett visst utförande och om man sen avviker från det utförandet så blir det specialinköp för företaget, vilket är dyrare för dem att hantera.