Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Badrum
Renovera badrum

Bakfall i nybyggt badrum inte acceptabelt

Marlén Eskilsson
Publicerad 26 okt 201020 kommentarer
Om du har bakfall i det nybyggda badrummet ska du låta entreprenören göra om jobbet. Ett korrekt utfört badrum har en lutning mot golvbrunnen.
Bakfall inte acceptabelt

Foto: Medlemmen Bambi

Reglerna för hur man bygger badrum är glasklara. Boverkets Byggregler (BBR) säger i avsnittet om fukt:

”6:5335 Avledning av vatten till golvavlopp
I utrymmen med golvavlopp ska golvet och dess vattentäta skikt ha fall mot avloppet i de delar av utrymmet som regelmässigt blir utsatta för vattenbegjutning eller vattenspill. Bakfall, dvs att vattnet rinner från golvbrunnen, får inte förekomma i någon del av utrymmet.”

Har du bakfall i ett nybyggt badrum, dvs att vatten inte automatiskt rinner mot golvbrunnen, kan du alltså vända dig till entreprenören som gjorde jobbet och be att han gör om och utför det rätt. Det ska vara fall såväl i underlaget för tätskikt som i ytskikt (se BBV 5.1.1 Golvlutning).

Det behöver dock inte nödvändigtvis innebära att hela golvet rivs upp och görs om.

– Hantverkaren får bedöma om han kan åtgärda det fel som han har åsamkat. Här bör han blanda in tätskiktsleverantören. Vissa tätskikt går nämligen att skarva, säger Sten Holmqvist, tekniskt sakkunnig på BKR.

– Det finns ett 70-tal olika system för tätskikt på marknaden och om det går att riva upp och skarva beror på vilket system man har jobbat med, säger Sten Holmqvist.

Hantverkaren ska alltså alltid få en chans att rätta sitt fel. Har han använt ett tätskikt som kan skarvas och återförseglas kan det finnas vissa fall och omständigheter där det är rätt att riva upp bara en del av golvet och tätskiktet för att lägga nytt och göra rätt. Hantverkaren i samråd med tätskiktleverantören kan i samråd då komma fram till att det kan vara en möjlig lösning.

– Det är hantverkaren som äger problemet och han har rätt att försöka åtgärda sina fel. Hur man ska göra i det enskilda fallet får man komma fram till i en förhandling mellan entreprenör och beställare, säger Sten Holmqvist.

Det är dock aldrig möjligt att åtgärda ett bakfall med ett nytt lager fix och klinker.

– Det är aldrig OK, för då kvarstår felet. Det blir ändå blött under plattan. Det är underlag och tätskikt som ska luta, säger Sten Holmqvist.

Rune Berglund som är skadeförebyggare på Länsförsäkringar i Skåne blir ofta kontaktad av konsumenter som är förtvivlade för att det nya badrummet har bakfall.

– Men det här är inte en försäkringsskada, utan en fråga mellan entreprenören och konsumenten. Vi kan bara hänvisa till GVK:s och BKR:s branschregler.

Rune Berglund rekommenderar sina kunder som har ett nybyggt badrum med bakfall att reklamera det felaktigt utförda jobbet hos entreprenören, som är skyldig att rätta till felet.

Rune Berglund har dock aldrig varit med något skadeärende som beror på bakfall i badrummet.

– Man har tätskikt i badrummen och är det rätt monterat så står det emot vattensamlingar. Däremot är det ju ingen som vill ha vattenpölar i sitt badrum, säger Rune Berglund.

Diskutera bakfall i Byggahus forum.

Läs mer

  • Boverkets byggregler (BBR)

Läs också

  • Träpanel i badrum
  • Renovera badrum steg för steg - vägledning
Svara
Gilla

Kommentarer

20
A
Visst får man lägga en plastmatta ovanpå en annan, om där är fall. Man skär bara av allt uppvik samt någon dm runt brunnen och spacklar den kanten som blir. Det
· 28 nov
E
Skrivet av: Morgan Många"världsmästare " här/300 badrum med noll reklamationer
· 10 feb
E
Skrivet av: fres duchen?
· 26 apr
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Badrum
Renovera badrum

Populära forumämnen

  • Robotgräsklippare körde över 15 månader gammalt barn

    Artikelkommentarer
  • Sotaren kräver stege efter 20 år utan vettig förklaring

    Ved, Pellets, Flis
  • Parkslide som inte sprider sig?

    Häckar, Buskar & Träd
  • Avrådd från kombination plåttak och solceller

    Solceller, Solfångare, Solenergi
  • Granne håller på med nåt på vår gemensamma tomtgräns.

    Tomter

Relaterade forumämnen

  • Lite bakfall utanför duschområdet

    Badrum
  • Entreprenör vill åtgärda badrum enligt gammal standard vid reklamation

    Badrum
  • Är min golvbrunn okej?

    Badrum
  • Upptäckt felkonstruktion på 13 år gammalt badrumsgolv

    Badrum
  • Badrum -har de gjort fel?

    Badrum

Senaste från startsidan

  • De byggde pool på knappt två veckor

    De byggde drömpoolen själva – på knappt två veckor

  • Roborock robotdammsugare

    Tävling: Vinn en Roborock Qrevo Edge

  • skorsten

    Forum: Sotaren kräver stege efter 20 år utan vettig förklaring

  • Pergola som byggs.

    Projekt: Altan i två nivåer med pergola

  • Robotgräsklippare körde över 15 månader gammalt barn

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.