Tak & Vind
gone_fishing: [citat] Vänta till våren när verkligheten kommer i kapp.
Rickard.: [citat] Det är bara plåtslagare som använder falsolja och då om jag inte har fel bara på dubbelfalsade tak. Plåtslagare har inga som helst problem att köpa falsolja då det finns där man köper plåten. Det är av samma anledning du inte hittar special VVS prylar på byggladorna som gör att du inte hittar special plåtslagargrejer ;)
tensiden: Köp en takskrapa (googla så får du alternativ) så kan du stå på backen och ta en hel del om du har enplanshus alternativt stå på stege/ställning och nå. Av de tak jag skrapat har jag inte varit uppe på ett enda för att komma åt. Sen drar du på bensaltensid.
Bananskalare: [citat] Att neka pga kvalitet är förståligt. Men för att man tycker det är fult är en annan. Men det är du som förlorar på det hela....
Bananskalare: va jag vet finns det inga krav på att sätta upp en krok eller liknande på tak när man bygger nytt som privatperson. Det är arbetsgivaren som ska se till att de anställda har rätt skydd för arbetet. Det blir alltså deras problem att lösa.. De får berätta vilka krav de har. ,Jag vet att det finns krav på stege till skorsten.
Pilcon: Har ett gullringshus från början på 70-talet och skulle vilja hitta en takritning med både mått och konstruktion och bärighetsberäkning. Någon som vet om det kan finnas gamla ritningar att få tag på tro? Huset är 16x8 meter med valmat tak
Kristina-Tina: [citat] Inte löst. Väldigt tacksam om jag kunde få bli vid en eller två. Kan du kontakta mej genom ett privat meddelande? Har försökt kontakta dej så, men vet inte om det nått din inbox. /Kristina
Vedhuggarrn: Ska man inte bygga in simsarna så tycker jag det viktigaste är att ha klammerna uppåt så dom inte rostar. Det händer ju här på västkusten om dom är neråt..
Christoffer L: https://www.nyteknik.se/innovation/kylande-fargen-kan-minska-behovet-av-luftkonditionering-7003646
Jaggatagga: Känns dumt att byta till något elintensivt om nu pelletspannan fungerar? Du kan ju ha bägge inkopplade om du nu verkligen vill ha bergvärme, om det finns plats.
johan_modig: Försöker hjälpa en släkting på distans. På hans gård finns en bargarstuga (i risigt skick) som stått oanvänd i många år. Nu har murstocken rasat enligt bild och han hörde av sig om jag har någon idé om att "nödlaga" taket för att i alla fall bromsa förfallet. [bild] Jag har tyvärr inte bilder eller info om hur det ser ut invändigt och om vad man kommer åt. En tänkt plåt
ALottaArt: Hej! Jag letar efter Hultapannor jag med. Här pågår takarbeten och ett antal nockpannor har gått sönder. Finns det någon som möjligen har ett antal?
Pickadollen: Inte själv, men vår granne gjorde det och det blev hur bra som helst. Syns inte att de varit röda innan! De gjorde detta för ca 2 månader sedan, så det var ganska nyss dock… Kanske ser annorlunda ut om 2-3 år…!
Oldelfato: Gammal tråd men står inför liknande grubblerier inför nästa års takbyte. Har idag spåntak med pannplåt från 1948. hur gjorde du i slutänden och blev du nöjd?
Jnyman: Hej, Våra takpannor släpper mycket sand och vi funderar därför på att byta tak. Konstruktionen är oljeboard 45x70 läkt med ståhöjd på vinden. Vi funderar på om vi verkligen ska byta oljeboarden då vi inte har något mögel eller tecken på läckage utan endast gå för pannorna. ( alla oljeboard skivor är ju inte spikraka utan lite böjda mellan takstolarna) Risken med att gå på
fribygg: Visst bor du i Linköpingstrakten? Om du inte behöver fulla förpackningar kan jag rekomendera loppisen i Fornåsa, de har klockspik i kartong
logopedian: Sitter och planerar för en potentiell tilläggsisolering av vinden. Situationen är ett sent 70-tals hus med cirka 15cm mineralullsisolering, ovanpå denna sedan en masonitskiva som håller den på plats. Ser sedan ut som att man har gjort ett litet försök till extra isolering (5cm). mineralullen ser väldigt fin ut under skivan. När nya innertak monterats (mot vinden) så sattes plast som
goldfish1977: Jag har fått ett FTX-aggregat installerat på vinden och behöver nu isolera om på min kallvind. Idag någon sorts tunn diffusionsspärr (plast) med papper på ovansidan (mot vinden). Se bilden. Dessutom ser man att pappret varit fuktigt, men torkat. Detta borde kunna bero på att det varit luckor i den gamla isoleringen. Diffusionsspärren (plasten) är inte heller tejpad, så inte helt tät,
Gladamatör2: [citat] [citat] Och en bild som visar papp och plåt mellan tillbyggnad o huvudbyggnad.
stendad: [citat] Ja inget som surrade eller rörde sig där vad jag kunde se
farbror j: Jag förmodar att gamla ströläkten var halv tjocklek medan bärläkten var ungefär samma som nu? Kanske skulle du kunna ta loss och kapa och klyva ströläkten och ha en tunnare översta halvmeter. Låter inte kul, men är kanske en lösning.
farbror j: Jag talar alltså om den plåtkrage som ligger på taket, runt skorstenen, under teglet Detta är långrandigt för jag vill gärna slippa "diskussionssurr", hellre komma till Klarhet. Anledningen att jag frågar är att jag sett denna plåt ligga uppepå takpappen, utan uppvik. "Regnar det inte in då" undrar man. Och jag har suttit på taket på två hus och svurit över att denna plåt suttit
erito: Mitt tak, ca 18år, har på vissa ytor fått svarta fläckar (se bild) och lite lav/mossa. Lav går lätt bort med skrubb, men hur gör jag rent bäst? Det svarta sitter hårt.
polarsson: Tack alla för input. Har gett en bra grund för diskussion innan installation.
epw: Börja med att kontakta firman som la taket för att åtgärda läckaget, seda kontaktar du ditt försäkringsbolag för skadorna.
byabin: Ja, det är luft under sponten. Var ut och tittade till det, ser helt ok ut. Någon cm skarv som skulle kunna klistras bättre, men det var nog brådskan och mörkret som gjorde att jag fick bråttom på slutet. I övrigt verkar skarvarna sitta, trots nyklistrat, låg lutning och mycket regn. Vattnet har runnit av bra, tur att jag inte la på presenningen.