Bygglov
Ricken: Ofta så mäter man höjden från markens medelpunkt kring byggnaden.
Androlina: Det betydde att det inte fick bebyggas men dels var det fel, dels har vi byggrätt trots prickningen (som ju inte ens skulle varit där) (nej, jag begriper inte heller vad hon surrade om). Nu har vi lämnat in om bygglov i alla fall, nu återstår bara den långa väntan.
b8q: Med nya PBL som träder i kraft 2 maj 2011 så måste i varje fall kommunen ge ett snabbt svar på frågan om de tänker detaljplanera ett område eller ej. Tyvärr är svaret inte bindande(!!!), så det blir i praktiken en helt meningslös lagformulering...
cola99: [citat] Vill och vill, jag undrade bara om det var möjligt men det verkar ju inte så på ditt inlägg, är därför tacksam för din varning. [citat] Måste börja bygga inom ett år, då ska grunden vara klar. Blir svårt det här känner jag, jag får nog hoppa över helt enkelt. Sorgligt, men det är nog det bästa.
billy_baver: Roligt att du är försiktig med dina gamla hus! Just uthusen skapar mer karaktär än man vanligen tänker på. Att bodar och lador hamnar alldeles i trädgårdens utkant är mer regel än undantag. Det är tragiskt när tillochmed erfarna planarkitekter ritar in gatunär och punktprickad mark utan respekt för historia. Nu vet jag inte något om just ert exempel. Men om flera grannars uthus
billy_baver: "Nytt" och "nytt". Om ni har använt "identiskt" material med "identisk" konstruktion och "identiskt" yttre utseende är åtgärden inte alls bygglovspliktig. Den räknas som underhåll. Däremot kan tilläggsisoleringen vara bygglovspliktig om ni förändrar fasadens utseende.
stabro: [citat] Hon verkade lite sur över att de inte hade fått vinkla huset lite eller ändra nåt, men det ska ju inte jag behöva lida för. För vår skull får hon gärna bygga t.ex ett uterum åt vårt håll som då skulle komma direkt mot vår tomtgräns med bara en häck emellan. Det är inget vi skulle gå och störa oss på, men det är väl att hon blir av med lite sol och utsikt från ett
billy_baver: I praktiken kan man inte säga något om "standard". Den skrivning som återfinns på kommunens hemsida är tydligen en policy byggnadsnämnden håller sig med för att legitimera så stort handlingsutrymme som möjligt.
frjo7205: [citat] Jag tror inte att det är så många andra länder än Sverige som har det här systemet. Min erfarenhet är att det i de flesta länder måste vara lagfaren fastighetsägare som söker det som kan sägas motsvara bygglov. Det händer att byggnadsnämnden kollar upp lovansökningar med lagfaren ägare. Exempelvis i hyresfastigheter. Jag har varit med om det ett par gånger.
Suhagg: [citat] Jag tror du pratar för mycket med myndigheter :P Vad de föredrar är väl skitsamma? Gör det som passar dig bäst och är tillåtet. Jag tog en gammal grov U-balk och tryckte ner i backen 1m. På med elskåpet och sen var det bara för min elektriker att göra sitt sen kunde elbolaget koppla in sitt. Detta skåp står precis på min tomtgräns och ca 1m ifrån kabelskåpet där
klaskarlsson: Det ni kan göra är ju att lämna in en ansökan, få ett avslag och sedan överklaga det till byggnadsnämnden. DÄR borde ni kunna få framföra era synpunkter till ngn som tar sitt jobb på allvar. /K
Mikael_L: Skulle man haft bandspelaren igång så är ju valet lätt ... :) Annars skulle det kanske kännas en aning olustigt ... :S
hempularen: Lite svårläst, men jag tolkar det som att dispensen givits efterssom marken redan är ianspråkstagen. Det är det vanligaste skälet för dispens från strandskydd. Tydligen har man inte ansett att det gällde för er tomt.
chrleh: Vi har samrådsmöte imorn så då tar jag upp frågan med Vallentuna Kommun i det här fallet då. Har med mig anteckningar och en egen ritning på plank så får vi se om dom kanske kanske godkänner på en gång..
nilhen: Hej, Kolla med http://www.kvalitetsansvar.se han är riksbehörig och verksam i hela Stockholm. //nilhen
helenakohl: Jag har idag fått alla bygghandlingar på fastigheten och av dem att dömma har han redan utnyttjat sin rätt att bygga på kors och prickad mark. Dessutom har han ett garage som står ca 0.50 cm från en annan granntomt, dvs han har redan utnyttjat sin rätt att bygga i tomtgräns också. Bagarn: Jag håller med om din spontana bedömning av min granne. Daviden: Innan bygget fanns en del buskar
kinshasa: Preskriptionstiden är fortfarande 10 år i normalfallet. Mvh Jörgen
injonil: Är det icke planlagt område lär det inte bli lika blodigt som för byggankan, det är där den stora skillnaden ligger. Men som sagt, det varierar en del mellan kommunerna.
volvo: Ändrad användning av ekonomibyggnad till bostad är bygglovspliktigt.
haavard: Jag vet inte hur de tänker i Lund, men utifrån reglerna där jag är känd kan jag svara följande: OF mäts i trappsteg. Tex 50-99kvm, 100-149kvm osv. Då är det dumt att bygga 150kvm. Följ planen när du skall bygga. Gör du det slipper du extra avgift för avvik från planbestämmelserna och avgift för grannhörande (som du inte får göra själv för att spara pengar).
Dispens: Eftersom du vidtagit en olovligt åtgärd så blir följande: Kan lov troligen ges i efterhand så prövar nämnden det som ett bygglov i efterhand. (eller ja, de ber er lämna in en ansökan i efterhand och de prövar om de kan bevilja i efterhand). Eftersom nämnden tagit upp ärendet vid prövning skall du betala en byggnadsavgift. Byggnadsavgiften är 4 ggr större än bygglovsavgiften för
BaggenMath: Huset är enplans med sutterängplan. Enligt fastighetsutdraget så räknas väldigt få kvadratmeter på sutterängplanet som boarea. Detaljplanen tillåter två våningar plus vind (maximalt inredd till 1/3del). Tror ni att man får bygga på en våning? Husen runt om är väldigt stora...
ulftommy: Jag har inte en susning om vad som menas med generellt bygglov, men jag antar att det betyder att så länge man bygger max 80+30 skall det inte vara några problem.så har jag fattat saken. Det är ett gammalt sommarstugeområde som börjat bli mer och mer permanentboende. Jag har varit i kontakt med något som heter boverket och skall försöka få till en utredning om kommunens agerande i
gullegrizen: [citat] Det står i papperen att en gemensamhetsanläggning ska bildas, vad det nu innebär. Dock har vi inte själva gjort någonting åt detta.
ssc0923: Hade säkert gått bra att "låtsas som det regnar". Anledningen att jag vill få det rätt på ritningen är att jag bor i radhus, grannarna är ok med balkongen, tänker mer på om dom vill bygga balkong inom 10år, och antingen söker bygglov på samma bredd som min men får nekat så tjurar dom nog rätt fint, eller ritar in min balkong med de riktiga måtten och kommunen ser avvikelsen på
Londonsvensk: Tack för alla som hjälpte oss, men tomten visade sig ha usel potential med dålig strand, vi kikar istället på ett objekt ute på en ö, vilket skall bli spännande. Likt föregående objekt har detta byggnader som uppförts olovligt mellan 1970-1980 som nu är preskriberade, men onekligen större potential, men man kan nog glömma att bygga något med annat än sten/plintgrund p.g.a.
rupert79: egge: fick du med ritningar oxå i det priset eller var det bara bygglovshandlingarna och jobbet med det du fick för 15k?
v_skogh: Vi får se hur vi gör med försäljning och i vilket skede den då skulle ske. Första kontakt är tagen med bygglovsmyndigheten. Verkar lovande.