Vi har sökt förhandsbesked på en tomt som ligger nära en bäck. När vi får tillbaka ett posetivt förhandsbesked har nämden beslutat dom tycker att huset ska stå i 80m i från bäcken istället för 100m för i landskapsperpersktiv. Vilket är bra för oss och ha mera alternativ. Idag ringer en männsika från länsstyrelsen och säger att dom motsätter sej dispensen för att dom tolkar lagen så.

Nu kommer vi till det underliga. På förra nämden beslutade dom att en tilltänkt granne till oss fick dispens men bara 25m från bäcken. Och länsstyrelsen motsatt sig inte detta. Enligt kommunen är det skandalöst att dom gör så här. Det är olika handläggare på länsstyrelsen. Men dom ska ju hålla sej till alla samma regelverk. Men människan som beviljade detta måste då begått ett tjänste fel. Nedan följer beslutet ang dispens i bägge fallen.
att [FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]med stöd av 7 kap § 18 b miljöbalken (MB) medges dispens från 7 kap 15 § MB för byggande inom strandskyddat område.
Som särskilt skäl för dispens anges, enligt § 18 c punkt 1:
[/FONT]
[/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]redan har tagits i anspråk på ett sätt som gör att det saknar betydelse för strandskyddets syften[/FONT][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman], och i viss mån även punkt 2: [/FONT][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]genom väg och verksamhet eller annan exploatering är väl avskilt från området närmast strandlinjen.
[/FONT][/FONT]
 
Lite svårläst, men jag tolkar det som att dispensen givits efterssom marken redan är ianspråkstagen. Det är det vanligaste skälet för dispens från strandskydd. Tydligen har man inte ansett att det gällde för er tomt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.