Belysning
Elinfo: Ett tips, jag har handlat lite LED produkter från www.eldirekt.se dom har utförsäljning till oslagbara priser.. d^_^b
Frodda: Det är inte bokat än, men är nere på 2-3 ljuskällor Återkommer när allt är klart !
Berka81: tackar för länkarna, stenen jag lagt är just från St:Eriks den som heter rustik duo. Håller på att kolla med återförsäljarna vad man får betala för ca 30 stenar med inkluderad belysning. Ingen annan som har bra tips på längre slingor med markspotlights som man installerar själv i stenen (borrar). återigen tack på förhand!
Glufsglufs: På mina föräldrars hus (byggt -56) så är det bara en gjutgärnspinne med lampsockel och glasglob
b2b2: Kolla på armaturer med lågenergilampor som är dimbara.(swith dim) belid har en del som går att få med detta.
KungAnka: Rusta har lysrörsarmaturer som är helt OK. Mycket platta och intetsägande, dom försvinner lätt in i bakgrunden. Kostar nästan ingenting och tänder fort. Håller med om att de vanliga på Bauhaus, Jula osv är fula, spoltäta, javisst, men det är knappast nåt man behöver i sin bostad. Edit: Var in på Rustas hemsida nyss, dom verkar ha övergått till samma skitfula IP65-lampor som alla
Glufsglufs: Dom spotar som är gjorda för dosor är just gjorda för dosor, alla andra är det inte helt enkelt.
Glufsglufs: Till strömbrytare (i alla fall ELKO) så finns det ramar som är bredare än orginalet och dom täcker ett 80:s hål. Däremot kan det bli lite jobbigare att få till med uttaget men montera så det täcker sidor och ovankant så mycket som möjligt och sen lägge i latex i underkant så syns det inte om man inte vet om det.
Skerno: Hej Tack för alla tips och länkar. Min oändligt långa lampjakt har äntligen resulterat i en Luceplan Titania. Jag tror att det kommer att bli riktigt bra. http://www.luceplan.com/Prodotti/1/2/t/85/Suspension
yinyang: Spottarna är monterade! Det visade sig att takstolarna fick bestämma, så det blev till slut 4 spottar - och det blev riktigt bra faktiskt! Asymmetrin var bra på så vis att det alltid finns minst en lampa som lyser in i varje fack, utan att man skuggar sig själv.
altanbyggaren: Kolla Karlskrona lampfabriks lampor - svensktillverkade klassiker - dom är utan tvekan av bättre kvalitet än dom italienska varianterna som man köper hos ex. gysinge, tycker i alla fall jag...
el_richard: Tycker dock denna armatur ser ut dom en standard downlights, ta med en befintlig och jämför på någon lampgrossist. eller likn.
pipewelder: Jag kan varmt rekommendera 6 watts downlightpaket som säljs här: http://nseffektivareenergi.se/epages/nseffektivareenergi_se.sf/sv_SE/?ObjectPath=/Shops/nseffektivareenergi.se/Categories/%22Led%20Downlight%20Paket%22 Blev glatt överraskad över både färgton och ljusstyrka. Givetvis dimbart.
Toppit: En LED 3W ligger väl på ca 300kr, men de håller längre, ca 50 gånger (?)längre. Då en halogen lampa håller ca 1000 timmar. De flesta LED Downlight behöver ingen armatur, då de är "allt i ett". Gå in på en välsorterad belysningsbutik och kolla!
Rrrrr: Fagerhult har mycket andra snygga designer-armaturer.. kika in på fagerhult.se så kanske du hittar något annat.
Elinfo: [citat] Ringde till hidaAlite och frågade om man kan sätta dom direkt i brännbart mtrl, och det rekomenderade dom INTE att man skulle göra, utan välja en spotbox, eller om man sätter den i fönster foder ska man bygga in den med gips eller något annat som inte är brännbart.
Peter2400: Annars kan du skaffa ett koplingsur som du även kan styra manuellt som en vanlig strömbrytare. http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=136185595
Toppit: Snygg armatur, innan du köper LED lampa, kolla vilken längd och diameter lampan kan ha. LED lampor har olika storlek beroende på modell. Antar att det behövs en rundstrålande lampa.
Toppit: Här kommer en kortfattat riktmärke angående IP: · IP20, används i torra utrymmen icke dammiga eller brandfarliga utrymmen · IP21, droppvattenskyddad, används i fuktiga utrymmen men normalt ej i badrum · IP34, stänkvattenskyddad, används i våta utrymmen i badrum och utomhus · IP44, stänkvattenskyddad med bättre skydd för intrång av föremål, för våta utrymmen
BigGitt: Köpte förra veckan några Noname på arald Nyborg. Skit. Konstig ljus typ gulaktig. Pilips är bäst.
Yrrol: Det vore ju klart en bekväm lösning att gå via tryckknappsdimrar. Men oroar mig för att man kommer ångra sig och då står man där med brist på dragna kablar. Såsom att de inte kommer klara att hantera lågenergi eller led. Men och andra sidan kommer ju både lamporna och tryckknappsdimrarna att uppdateras så borde ju lösa sig ändå.. Ska jag våga chansa och förlita mig på att
hanniss: Jag efterlyser lampan på bilden. Det är en vägglampa (sol) med sladd som går längs med väggen. Hör gärna av er till mig om ni vet var jag kan köpa den. hanniss@hotmail.com Jag har sett den i en inredningstidning, Hem ljuva hem men de kommer ej ihåg var de har köpt den. Hör av dig du som vet eller kan tipsa om var jag kan hitta den! Mvh Hanna
Toppit: Man bör tänka på att i badrum finns vatten och fukt från dusch mm, sätt upp t.ex. denna, har IP 54 (skyddad mot strilande vatten).
BigGitt: [citat] Dom lite kraftigare kabel som får läggas i fix, kräver betongplatta under. Dom tunnare mattorna kan läggas direkt i fixen. Ni kan använda googles translate http://www.into.pl/ogrzewanie/kabel.html
TheoT: [citat] Det är nog en bra idé, skall tänkas på! Tackar. [citat] Tror jag är med på beskrivningen, har fått lite nya ideér nu åtminstånde, tackar för hjälpen! Fler råd är välkomna!