Villalarm & Hemautomation
Mattias_Jo1: Har märkt det ibland. Inte alltid dock. Men vad är det du använder. Det kanske inte får status från produkten
kva: Når du larmet över huvudet taget genom appen? Sedan är det så att appar kan tappa registreringen för push-notiser. Även om det är ovanligt. Prova att avinstallera och installera igen.
Mats: Jamen precis som produkten så är stängningen försenad :)
Boan: Nu är kruxet att denna slingan är lång rent fysiskt. Jag fattade som att det ej var bra med stjärnnät. Att anslutningarna för varje enskild givare mot bussen ska vara så kort som möjligt
Rena: [citat] Kolla Tradera, säljs ofta helt nya i kartong där. T.ex. http://www.tradera.com/item/301872/263173083/gsm-sandare-till-larm Sedan vet jag ju inte vad de slutar på, men nog inte över 2000.
ByggStålis: Man kan väl aldrig få för mycket pryl... Jsg menar säkerhet. :D
thomas33: Jag har sett modeller där flaggan fälls upp automatiskt när luckan öppnas (brevbäraren lägger i nåt). Den som hämtar posten får däremot fälla flaggan innan luckan stängs.
herrplupp: Hej, Vi ska flytta till radhus som jag givetvis vill fylla med mer eller mindre nödvändiga tekniska lösningar. Idag har jag en Zipabox som jag iof tycker funkar helt okej men jag gillar inte att den är helt molnbaserad vilket gör att jag överväger att byta till någonting annat. Det jag kollat mest på är Domoticz eller Vera då Hc2 känns rätt gammal nu och även har en rejäl prislapp.
iSnobben: Nej det finns ingen hårdvara i dimmern som kan styra en extra lampa utan du kan bara skicka en signal till en annan device. Det kostar att ligga på topp 😉 Dock kostar ju inte Z-wavedimmers mer än vanliga dimmers.
RilleRock: [citat] Gjorde en guide gällande SPC innan som du kan kolla in. https://mobil.byggahus.se/forum/villalarm-hemautomation/271221-liten-spc-guide.html
berrabongo: Känns inte så säkert om du kollar några vidois i anslutning din länk. :cool:
Mats: det vart en 4:a från http://www.ebay.com/itm/262298229440 Borde vara här någon gång under veckan.
Freddan101: Kan man i ImperiHome även hantera sensorer som man ska bortse ifrån när man larmar på? Ex. om man vill låta fönster vara öppna. Eller behövs en DSC-panel då?
SirMaggot: Jag har varit i kontakt med supporten där flera gånger pga trasiga "leksaker". Det är den bästa supporten jag upplevt faktiskt. Istället för att jag ska felsöka i flera dagar så brukar jag få frågan, "vad vill du göra?" Byta ut den brukar jag svara, då skickar de en ny + fraktsedel direkt utan vidare frågor. Jag handlar från m.nu även om jag hittar bättre pris någon annanstans,
kvistberg: Återuppväcker den här tråden. Finns det någon på det här forumet som kör Vera ihop med DSC? Vad går att göra och inte göra med den kombinationen? När jag googlar så tolkar (rätta mig om jag har fel) jag att jag kan använda mig av DSC rörelsesensor till att exempelvis tända en lampa. Men har inte förstått om jag kan använda mig av ett z-wave magnetbrytare som får DSC att larma.
RilleRock: :p [citat] I hemmet kan det tex vara i hallen till toaletten som man vill ha lite ledljus i på natten som tänds upp vid rörelse. Bara fantasin som sätter gränserna :p
TryggareBob: Går det att på ett enkelt sätt öppna en förutbestämd URL när en scen körs? Det jag är ute efter är att min Imperihome-platta ska läsa upp en textfras när en scen körs. Detta gör jag genom att ange en URL som innehåller allt Imperihome behöver för att läsa upp just den text jag vill få uppläst. Kan dock inte hitta något annat sätt att få Imperihome att läsa upp en text när
TryggareBob: Har löst detta nu. Det finns två ställen där man kan ange IP-nummer. Man skall ENDAST ange IP-nummer under fliken "Variables". Man skall alltså INTE ange IP under fliken "Params". Problem solved!
jbr: [citat] Öppnar ju intressanta möjligheter :rolleyes: https://youtu.be/A9QTSyLwd4w https://youtu.be/Me-VhC9ieh0
Earplugged: [citat] Nu har jag ingen övervåning och ett relativt litet hus men jag har inkluderat alla mina eheter på de platser de skall monteras (förutom de batteridrivna som jag lagt bredvid controllern) och controllern stått kvar på sin vanliga plats och detta har fungerat perfekt hittills, tipset är väl att testa... inkluderas den inte så får du flytta något.. :-)
Ganescha: Ja, som jag skrev, det vet jag ju inte :-) lyckligtvis. Förhoppningsvis blir han/hon skrämd av sirenerna och flyr.
tommib: Det beror på om den är konfigurerad som NC, DEOL eller SEOL. TS, exakt vad rapporterar larmet sektionen som?
norrbottenssnickaren: Räckviddstest kan man enkelt göra genom att lyfta upp detektorn från sin sockel och sätta tillbaka den. Då skickar du signal till larmet. Sedan om det är för att sabben triggas eller att piren vaknar och ser dig det kommer jag inte ihåg :) För att utesluta knas skulle jag ta en redan använd och fungerande zonplats och byta ut serienumret under sekvens 804 undersekvens 0[zonnummer med
ControlFreak: Som sagt, allt är relativt.... Frågat i-Home om bl.a 433 MHz och fick till svar att stöd för RfxTrx433 är planerat i nästa mjukvarurelease tillsammans med stöd för virtuella HTTP och TCP kommandon samt stöd för iTach, Svenskt gränssnitt är klart. Kräver inte som Zipabox någon uppkoppling för script och inte heller någon avgift.
goerana: Bockat i remember ? På mina androider fungerar appen klockrent, //Goerana
Martin Hanquist: Hej Någon som vet hur man får den kopplad till sin zipabox? Får det inte att fungera