Utbyggnad och tillbyggnad
lbgu: [citat] Är man ovan vedköpare är risken uppenbar att man inte vet vilket sorts mått man köpt. Fast om man säger priset per kubikmeter så ger det sig nog då priset för travat lär ligga på ca. halva massavedspriset.
steve5432: Hej! Bor idag i ett ordinär smålandsvilla (villa västervik) och för några år sedan byggde vi en stor altan som täcker hela baksidan. Den byggdes av fackmän och instruktionerna var att den skulle tåla en inglasad altan, så den är förstärkt med kortlingar och bjälklaget består av rejäla 45x195 tryckta reglar och 28x120 trall ovanpå. Nu har vi funderat på en inglasad altan, och
elmont: Anlita en konstruktör för att rita, en KA för att kolla och en byggare för att bygga, det innebär att du har tre oberoende personer som vet hur det ska vara och troligen upptäcker någon av dom om det är nått som är fel. Det är lika med yrkesmän som med multiverktyg, vill man ha nått som verkligen är bra så skippar man multivektyget, som inte är riktigt bra till nått, och skaffar
slaskman: Är det bara ert uterum eller rör det sig om flera stycken som skall byggas. Är det bara ert kan jag aldrig tänka mig att de kan styra det lika lite som vilken bredbandsleverantör ni skall ha.
kallun: De vill ha en teknisk beskrivning som redogör för hur ni fäster in avlastande balk, tätar fasad/dörr mm och en K-ritnig med dimensionering av avlastningen så att de kan se att någon beräknat att det hela håller och att vägen ej rasar då ni gjort hål i den. En Konstruktör fixar båda åt er.
Kjell_G: Spanade in på kommunens hemsida, och där finns mycket riktigt en karta över militärområdet som berörs. Där kan man läsa följande "Bygglov krävs dock alltid om fastigheten ligger inom eller i anslutning till en flygplats eller ett övnings- och skjutfält som är av riksintresse för totalförsvaret enligt bestämmelser i miljöbalken." Hamnar utanför det markerade området iaf, alltid
kricarl: Hej alla! Har på andra våningen fått hjälp av en firma att bygga en takkupa. Under takkupan finns ett uterum med plåttak. För att hindra vatten och snö så är plåttaket uppvikt ca 3dm högt mot kupan. Bakom den uppvikta plåten, innåt i huset, sitter först isolering mellan trästommar, därefter diff-plast och innanför det osb och gips. Utanför trästommesitter en vindduk ( ligger
KnockOnWood: Är det ritningen du tänker lämna till bygglovsavdelningen?
Hampusf: Har också ett liknande projekt på g och skulle också gärna vilja se/veta mer om anslutningen. Mvh
Elisen: Vilken budget? Huspriser i närområdet? Om ni tänker er att sälja inom något år ska det vara rimligt att som minimum få igen pengarna och ännu hellre göra en vinst. Om man tänker sig stora åtgärder är det troligen mera lönsamt och roligare att riva och bygga helt nytt. Att både byta tak och bygga in carporten (finns grund?) kostar. Skick och fason på befintliga fönster? Låt
ecb182: Jag tycker att det snyggaste skulle vara en tillbyggnad med samma takvinkel. Vitputsad eller i samma tegel, något förskjuten sett till befintlig byggnad.
Stockholm69: [bild] [bild] [bild] Dessa bilder visar hur lecabjälklagen armerades och gjöts innan kakan och tätskiktet lades på. Lecabjälklagen ligger så de möts med kortändarna under denna spricka. Jag är dålig på att förklara men det ligger som två rader med lecabjälklag på denna utbyggnad. Hoppas det syns på bilderna. Weber (leverantören av takbjälklagen fick dessa foton och sade bla att
forsåker: Området är ett sommarstugeområde, som funnits sedan 1928, där tomterna är avdelade och numrerade och på varje tomt är det, enligt gällande områdesbestämmelser tillåtet att uppföra en huvudbyggnad om 38 m2 samt friggebod(ar) om 15 m2. Boverket säger att reglerna för Attefall:arna gäller även för arrendetomter. Dvs en åtgärd per tomt. Vi har inte kunnat finna att argumentet,
hellohello: Nya ritningar visar att det inte går att ha en dörr i köket. Dörren till nya sovrummet får i så fall hamna i hallen, mittemot entrédörren/bredvid befintlig WC (om man inte flyttar WC till hallen...). Rent planmässigt....kan det blir bra tror ni med ett sovrum där? Eller spontant...någon bättre planlösning?
simpa81: Hej och tack för svar! Jo, den utbyggda källardelen når man från den gamla. Är som sagt kanske dumt att dra in uteluft i det utrymme som uppstår under. När jag tänker efter så är det ju precis så idag, fast det är enbart ett träbjälklag på det betongvalvet. Syllpapp under reglarna bara. Öppnade upp där för inspektion för ett tag sen och det var tort och fint där under, ingen
gusvo085: Lägg en tänkt snölast (takpannelast) på taket. då vill det ju "bli platt". den tryckkraften kommer då på stödbenen som du har ringat in -> det riskerar att välta. Jag skulle inte såga utan att någon har räknat först.
Jessica Dickson: [bild] Vi ska bygga in trappan men undrar hur man bygger själva väggen som kommer att vara mot trappräcket. Ska spaljén tas bort helt eller hur gör man? Vi kommer att hjälp att bygga men vi vet inte alls just nu hur vi ska göra så vi tar gärna emot tips. Under trappan kommer det bli ett litet förråd. Väggen som byggs kommer att användas till hatthylla och avhängningsyta för gäster.
GoForIt: En byggnadsingenjör hjälper dig med beräkningar gällande bärighet och dimensionering. Gällande virkesåtgången så vänder du dig till en trävaruhandlare.
pelpet: Då kan det ju vara onödigt med källargrund. Hade det varit helt odränerat sen husets byggdes så hade det varit en annan sak. Annars borde en vanlig kryp- eller plintgrund fungera.
evavon: Ska bygga ut mitt lilla_hus med ett rum. Har ingen erfarenhet av tillbyggnader och tycker det ser konstigt ut med 2 takåsar bredvid varandra. Där jag skall bygga till finns idag en altan så det blir 2 väggar, Vill inte ha ett platt tak som kan läcka in och ge vattenskador. Huset är enplans och det finns inga förvaringsutrymmen så det hade jag också behövt. Skulle man kunna bygga till
Malmbergan: [citat] Det är bara att gräva!
Steinmeister: Hade varit kul om lite priser var med i artikeln. http://nwt.se/kristinehamn/2015/02/04/lyfte-dit-en-utbyggnad
Anna_H: Förlänga huset med ca 50% känns som det enda vettiga om du ska få in allt du önskar utan en massa kompromisser.
Bengt Arne Andersson: Sett till rubriken...är detta möjligt på ett tillförlitligt sätt??
Huddingebo: Inga som har idéer eller erfarenheter ifrån att gjuta klackar/sulor direkt mot moränmarken och berget? Så ser det ut idag och det verkar fungera men vad säger andra om att göra så idag? För den intrsserade,bilder på utbyggnaden finns här: http://www.byggahus.se/forum/tillbyggnad/249926-utbyggnad-av-hus.html#post2164273
matte_el: Jag tycker det ser ut som att du har koll på det mesta. Jag har också tänkt att gör det mesta själv förutom grävning. min kalkyl ligger på ca 500k just nu. men man vet aldrig. =)
Malten: Har åxå börjat gått i banorna bygga på en våning ist för att bygga ut, har kontaktat åtvidabergshus å dom va riktigt bra att prata med, dom berättade var man sätter avlastningsbalk mm, å dom kontrollerar konstruktionen så den är tillräcklig, annars lägger dom till mer förstärkningar. Å du får ju konstruktionsritningar av dom för bygglovet. Ta in offerter från flera olika
Malten: Tänkte om man va tvungen å återvinna frånluften, å så, även fast de är så liten yta. Har 2st LL/VP i bef huset nu, inga element används, så tänkte om de dög att bara slänga in el element i dom 2nya sovrummen som stödvärme när de behövs,. Så inget vattenburet har jag.
roggabear: Behöver komplettera till kommunen för att få ut slutbevis på vår tillbyggnad. Tacksam om någon kan ge ett exempel!