Robotgräsklippare
MartinS86: Tack för tips. Testat och det hjälpte inte heller. Gräsklipparen har stått i 5C+ över vintern, det gör mig lite tveksam till att sensorerna gått sönder. Jag testar beställa ändå!
etompau: OK, risken finns att du behöver ta klipparen till en verkstad för kontroll.
vitaudi: Ok, då blir det till att fundera över om jag ska dela in min yta i två områden genom att köpa en extra laddstation och ha åbäket med att manuellt flytta klipparen från det ena till det andra eller investera i en klippare med mer kapacitet än 320 (som klarar 800 m begränsningskabel)…
Lassesmåland: [citat] I got two which have stop working, says no signal
Manhood: Hej, Har en My 18 som går helt annorlunda tider än vad jag programmerar den till. Någon som varit med om samma problem och har förslag på lösning?
Ingo70: Har en Mcculloch 600 (2020) och det är dags att starta 5e året. Ett tips. Se till att plocka ut batteriet och låta den bli totalt strömlös. Montera det. Sätt den i laddaren, ladda, sen går den som en klippa. Det är något som strular till sig med tekniken under vintervila som gör att den inte har koll på batteriet. Andra säsongen det händer vid uppstart. Har sedan gått som en riktig
etompau: Lurigt fel. Du kan ju testa med att ta fram en info-meny i klipparen (långt tryck på 0). Leta fram sensorinformationen och A-signal. A-signalen är från begränsningskabeln. Värdet på A-signalen varierar beroende på avstånd till kabeln. Om klipparen befinner sig utanför klippområdet blir värdet negativt. Kolla hur detta beter sig i din installation.
Dashio: [citat] Kan också komplettera att jag köpte denna när den var på rea och kostade 4999kr https://www.jula.se/catalog/tradgard/tradgardsmaskiner/grasklippare/robotgrasklippare/robotgrasklippare-med-appstyrning-021743/
boltis: [citat] Det beror lite på vad du menar med tre blinkningar. Blinkar lampan med jämna blinkningar hela tiden indikerar det kabelbrott. Är det däremot tre korta, tre långa och sedan tre korta blinkningar indikerar det en så kallad SOS signal - som i ditt fall högst troligt beror på att det är för kallt ute då denna blinkning är normal från 5+ och neråt. Blinkar det SOS har du varken
sepani: Så…då var äntligen min Worx fixad…det var front sensorn såklart. Ny sådan för 762SEK o nu går den klockrent igen. Svårast att få rätt på var höjdjusteringen…. [bild]
Genomklok: Använd https://minkarta.lantmateriet.se/
didar malli: vill du sälja den jag har en med proplem med kort så kan jag använda som reserv delar
Vardagsrum: Sent och icke årstidsbetonat svar, men varför tog den sig en simtur? Tvivelaktig kabeldragning..? Överdrivet slirande? Trotsigt beteende?
13th Marine: [citat] Det är en sanning med modifikation. All laddreglering sker inte i klipparen, utan den förutsätter att nätadaptern strömbegränsar. https://www.byggahus.se/forum/threads/hq-330x-430x-laddstroem-foer-hoeg-utspaenning-laddstation.488852/
Rolle85: Out1 ligger titt som titt i tvister hos ARN, akta er för detta företag. Lyfco ska man också akta sig för.
DanielAL: Någon som har en nätadapter till Lyfco robotgräsklippare som inte används? //Daniel
frav: Har varit ut för liknande fenomen. Det är så att Husqvarna/Gardena använder brickor i papp (eller något liknande) mellan skruvens huvud och blecken, vilket förmultnar med tiden, som gör att det blir glapp.
Hannuse: [citat] Ja, det är ju finessen med denna pryl. Men.....den har ingen egen GPS, så den använder telefonens position. Så du kan säkert se att robotklipparen finns inom 100m radie på din tomt (om den får kontakt med en telefon), men det blit liiiiite trubbigt känns det som?
Birgitta Thuresson: Var i Falun,Borlänge kan man få service?Den går inte in helt i laddningsstationen.. Går runt yttervarv tillbaka igen,står å snurrar när den kör ut ,får lyfta ut den på gräset å starta .Helkass ,två år gammal
Torbjörn Miller: [citat] Hej! Hittade ditt inlägg om gräsklipparen och laddststationen från 2022. Hur visade sig felet? Har liknande fel på min nämligen :-)
Bigfoot: Min 430X rullar fortfarande på originalbatteri från 2016. Men i år har den stannat ett par gånger på gräsmattan med urladdat batteri innan den hittat hem, så jag gissar att den vill ha ett nytt till nästa säsong.
seglarsmurf: Bytt displaymembran för ca800:-. och funkar nu fint igen… Tack för tipset!
Hammarfall: [citat] Nu har du inte varit online på ett tag men lever den ännu?
Mjolnir: [citat] Finns mycket på Amazonen även svenska hemsidor med tredjepartsgrejer. Googlade snabbt och hittade 2500 mah för 600 kr. Känns ju billigt. Tankar ju bensingräsklipparen för 300 kr per ås det går jämnt ut på 2 år 😅
Nyfiknanicke: Det har funkat utan kabel fel sen jag bytt alla skarvar till att löda istället 👍