Internet - Fiber, Bredband, 4G och 5G
gråsten: Varför ska man inte medge kanalisation till angränsande fastigheter? Det skulle inte bli någon fiber i Sverige om alla resonerade så. Det viktiga är att läsa på avtalet och se vad kanalisering innebär. Vägra skrivning som kan leda till ledningsrätt.
Runnis: Jag är oxå intresserad av Unifi grejerna även deras utomhuskameror. I dagsläget kör jag med en Asus RT-AC88U som bara går och går, tror ja köpte den 2016 el 2017 den var i alla fall rätt ny på marknaden. Den sitter pluggad direkt i mediaomvandlaren. Har Telia 100/100 och får ut ca 125/125 över wifi. Aldrig att den går ner i hastighet eller tappar uppkoppling. Är uppvuxen med Dlink
Thomas': Lägg in Merlin mjukvara i Asus routern, det borde lösa mycket av dina problem, Asus står inofficiellt bakom denna mjukvara. en Ubiquity förstärker nätet bra, kör en själv. Men torde inte vara problemet om du stundvis har väldigt bra flöde. Låter mer som mjukvaran i routern.
gråsten: Den här ersättningen för markupplåtelse har införts efter det att jag och andra som byombud ordnade 400 markavtal i två socknar på mellersta Öland. På södra Öland hade IP Only stora problem med kyrkans ägor i Kastlösa eftersom det är stiftets ekonomiska råd i Växjö som bestämmer. De vägrade att gå med på gratis upplåtelse eftersom det finns principbeslut om avkastning
Mats: [citat] Om man skulle lägga den "naken" så möjligen men lägger man den i rör/slang så har jag aldrig stött på några fuktproblem
Tess20: Tack alla, problemet är nu löst. Loop från inkommande till router i Vrum.
Mats: [citat] Lite knöligt då den är fastmonterad men det ser ut som på den här (fast i svart då) https://www.ebay.com/p/19007873936?iid=112706466288&rt=nc [citat] Hade ingen bra bild på det men om du tittar noga på bilden ovan så går det att se delar av ett skruvhuvud. Jag har helt enkelt satt skruvar från utsidan genom väggen på dosan och sen sitter de skuvarna i "öronen" på
DaNor: [citat] Tack för ett bra svar!
J P: Köpte en mindre kontorsfastighet med indragen fiber till ca 30 kontorsplatser. Eftersom jag skulle bygga om fastigheten till 3 st lägenheter och behålla ett litet kontor så krävde Telia att jag skulle betala ny anslutningsavgift vilket ej var förhandlingsbart om jag skulle få fiber. Fibern var redan indragen i fastigheten men behövde flyttas till ett lämpligare ställe på andra sidan
AndersS: Eller i en gammal stadsdel med stenlagda gator där ducten fanns förberedd på ena sidan av huset men kunden ville bestämt att den skulle dras från andra sidan fastigheten, dvs riva 40-50 m kullersten och kulturminnesmärkt område. Kunden var i kontakt med olika enheter inom kommunen och fick tydliga Nej. Ändrade då till att säljare "lovat". Slutade med att kunden fick erbjudande om att
gråsten: Keystonemoduler för fiber är små plastblock som gör att man kan koppla SC eller LC kontakter ända till ända.
nerdybynature: Enligt manualen så har TVn stöd för CA-modul men mamma valde IP-boxen så det spelar inte så stor roll. Tack för att ni delar med er av er kunskap!
gråsten: OK om det går att pinga en custom port så är det inte ping de använder men bara kallar det så eftersom kunderna förmodligen enbart känner till ping. Det är klart att det går att nå utrustning via port forwarding förutsatt att man använder rätt metod - och att utrustningen medger undersökningen. Det står dock inget på deras hemsida om att man kan pinga via forwarded ports. Kan du
AndersS: På vissa finns och det har även funnits klistermärken som skulle sättas på.
gråsten: Man måste ha publik ip adress för att nå nätverket och dess kameror utifrån med port forwarding. För Telias del kräver det abonnemang. Det går inte att få publik adress med kontantkort som fylls på.
gråsten: Så är det också i en del fastigheter med många lägenheter. Fibern går till en fiber/ethernet konverter med switch i källaren, sedan distribueras internet per lankabel till lägenheter och kontor och de individuella routrarna.
alexk: Off topic: Tusen tack för alla svar - jag är överväldigad av responsen och aktiviteten i forumet (mitt första inlägg, även om jag sedan många år läser trådarna)! On topic: min fundering var främst om någon kände igen uttaget och den modifiering som gjorts. Jag har inte följt hur kablarna går bakom - de ser ut att dras i separata VP-rör, då den hemmagjorde verkar försvinna åt
gråsten: Och eftersom nätoperatören kör med 1gigabit SFP i båda ändar är WAN grön så länge något ljus går igenom. Kan fortfarande vara en dålig svets.
mxjolle: Återkoppling... Det blev lite gott å blandat men i grova drag drogs inkommande internet i vprör under isoleringen på vinden. Gick sen ner i väggen vid trappen då den innehöll mycket luft och trappspaljen från 70-talet. Så switch och patchpanel sitter numera under trappen. Till tv.n gick jag via samma vägg och sen vidare i befintliga golvlister. Körde med en cirkelsåg fram och
MathiasS: Sweet Home! heter den. https://play.google.com/store/apps/details?id=sweesoft.sweethome&gl=SE Jag hade den inställd så att så fort jag var uppkopplad på hemma-wifi och laddade telefonen så började den synca bilderna mot min NAS.
klimt: Det ursprungliga problemet är löst, tack till alla som gjort att jag nu bättre förstår hur Apple TV fungerar och vilka möjligheter som finns att ändra inställningar.
Kaliz: Tack för alla tips och kunskap!! Jag har bra med uppslag nu för att ta mig vidare. Ska försöka uppdatera tråden med resultatet. Dock har jag lite panel och fönsterbyte före i kön så räkna med att det blir höstens arbete. /KaliZ
crazytok: Ja det kommer ju mest vara musik det används till, och surfa lite uppgifter om olika projekt! :) Och såklart Byggahus!! (y)(y)
alfista: Rekommenderar varmt skarvmodulen som @blackarrow länkar till monterad i lämplig ram. Garanterat minst huvudvärk, både vad gäller montering och tillförlitlighet.
Nygge72: [citat] Snyggt. Tack för din info och bra beskrivning!
Hemmakatten: Tack för all hjälp tidigare! Nu fungerar det utan problem. Fiber i huset sedan ett halvår. Fortfarande kvar mitt Comviq- abonnemang som kostar 1/3 av vad ett portugisiskt abonnemang kostar. Comviq säger i sina villkor att man bara får ha ett abonnemang i ett år om man är utomlands. Väntar på att de ska spärra kontot, men tänker inte säga nåt.
SPR: Fått svar av Telia. De har inte undertext på sina playprogram. Riktigt dåligt. Svårt för de med nedsatt hörsel. Andra operatörer klart detta.