Belysning
Bo.Siltberg: Ja du får jacka ur takkoppen så att en kabel får plats. Sedan kan du använda ett färdigt skyddsjordat sladdställ med stickpropp som räcker fram till den plats lampan ska monteras. https://www.clasohlson.com/se/Lampsladd-3-m-med-lampkontakter/p/32-6379
Bo.Siltberg: Ja det blir tre st, fas och nolla till dimmerdosan och tändtråd tillbaka.
Karolus: Lyckades få loss en av de fungerande lamporna med sugproppen (rakt ner utan att vrida) men inte den som var trasig. Fick istället loss den med en drinkpinne (den såg ut att vara skev). Vad inget fel på halogenstiftet men verkade som om fästet för stiften behövde "puttas in" lite för att det skulle fungera korrekt Tack för hjälpen!
0sthyvel: Den kommer visst att passa i ditt tak uttag. Det uttaget du har i taket är gjort för gamla kristallkronor så du har 2 knappar till den. Man tänder då halva kronan med den ena och resterande med den andra. Alltså en gammal dimmer. Du kan dock inte få nån jord ut från detta uttag. Behöver du jord till din nya lampa?
TorbjornP: Jag har lyckats hitta sladden på Ebay och äntligen nu också på Conrad (dock lite längre än IKEAs). https://www.conrad.se/p/stroemkabel-stroemkontakt-grenuttag-antal-poler-2-pe-vit-adels-contact-ac-166-vlcg315-100-1-st-744961 Men om någon har en en över så hör av er, annars beställer jag en i helgen...
Tompafix: Här hittar du nog det du söker https://www.lampgrossen.se/kategori/Globlampor-LED https://www.lampgrossen.se/kategori/Klotlampor-LED https://www.lampgrossen.se/kategori/Dekoration-LED https://www.lampgrossen.se/kategori/Rorlampor-LED
erimos: Den här tråden förtjänar svar! Jag har precis samma fråga.
proffsrik: Ta INTE bort någon isolering. Kåpan är i metall. Den har visserligen jordkabel, men då gäller det ju att den är ansluten för att det ska skydda. Om det inte finns ett hål från sidan är det ju enkelt ordnat med en bågfil plus en vanlig rundfil.
joho68: Tar tacksamt emot tips om armatur för montering som fasadbelysning där matningen kommer från sidan eller underifrån, alltså inte "bakifrån" (eller inifrån). Jag vet att man kan bygga upp/feina och mata på så sätt, men om armaturen har matning från sidan/underifrån direkt så vore det trevligt. Något som ser ut så här: https://www.nordlux.se/produkter/product/25091003 [bild]
nino: Jo den tanken har slagit mig med. Gaveln man ser har ett dubbelgarage, där ska det fyllas igen och bli en port och en plan att parkera en bil, där hade jag tänkt ha stolpar / pollare med belysning. Kanske ska sätta 3-4 stolpar vid parkeringen med belysning och sen satsa på någon form av belysning runt om i trädgården. Finns det motorvärmarstolpar med belysning som går att göra om till
Demmpa: @feiron läste du hela tråden (9 inlägg) innan du svarade? Det verkar inte som det eftersom du dels missade att HasseTeknik korrigerade sig med hjälp av inlägg 9, där han även gav mig rätt (inlägg 7).
Demmpa: Om du tar ner spotlighten så står det troligen på baksidan en del info om lampan, då går det att söka på nätet med den informationen och får troligen fram ännu mer information.
xLnT: [citat] Ett tips är att sätta två fjädrar, en i var sida, den kan lätt fastna intryckt med bara en fjäder.
D4ZVO: Om det är tight i dosan med plats så kan du alltid sätta en förhöjningsram. Supernöjd med plejd!
Fotografen: Nej, symbolerna betyder inget för stiftens funktion och de där är inte polmärkta, nolla och en eller två tändtrådar som finns där bara. Man får vrida proppen tills det fungerar. Teknik från 1920-talet.
Demmpa: Ta och gör om DCL-kontakten. Dragavlatningen i kontakten ska klämma över ytterhöljet på sladden/kabeln. Ledarna i kabeln får inte vara synliga.
PerSkar: LDR-075 är avsedd att dimma LED och LED lister med inbyggd strömbegränsning genom PWM reglering - alltså konstanspänning. Den är alltså inte avsedd att användas i en kombination med konstantströmsdon och LED utan inbyggd strömbegränsning.. En enkel traf, konventionell eller elektronisk, med 12V DC ut, 5-6 ampere bör fungera fint.
Amrich: Påminner väldigt mycket om armaturen som säljs på Jula och som har hyllats här på forumet i flera trådar och i kommentarerna på julas hemsida! https://www.jula.se/catalog/el-och-belysning/armaturer/inomhusbelysning/lysrorsarmaturer/led-armatur-006057/#tab02 Kanske är det rent av samma armatur? Specifikationerna verkar stämma exakt. Ser dock att Biltemas finns i fler storlekar och upp
xLnT: [citat] https://www.ifoelectric.com/pdf/6042-500-10.pdf
humla75: [citat] Kommer inte ihåg hur han förklarade det men var något med hur det var kopplat i centralen mellan olika jordfelsbrytare. Förstår att det är omöjligt att påvisa och svårt att tro att även om jag hävdar att allt funkade innan att de tar på sig kostnaderna för byta ut trasiga komponenter. Mest för förstå ifall det kan vara en förklaring tills det som hänt. Är ju så klart
Tompafix: Översta dimmern S används för styrning via återfjädrande strömbrytare B, X är blindplintar. På dessa kan du sätta lösa kablar t.ex. om det finns jord framdragen som inte ska vidare till något annat. Ibland kan du använda dessa till kopplingsplint för att koppla vidare ledare istället för toppklämma. Tvåa på pucken :rofl:
Tompafix: [citat] X används istället för toppklämma eller liknande. Det är en kopplingsplint som ej har någon funktion för dimmern. T.ex. för att koppla vidare jord till uttag under.
mojjen: [citat] Jag har lysrör i tvättstugan. Det är ljust, men knappast snyggt. Ljuset är ju en del av inredningen. Jag blev själv förvånad när jag började räkna ihop spottar. jag ahr idag knappt 60 monterade och vår nya våning för knappt 40. men det är ju utdraget på en del rum. Vet inte om det är så dyrt egentligen. En LED armatur ligger på runt 100:- en ljus källa från 30:-. Man
HSP: Drossel är samma som reaktor.... Går en av glödtrådarna sönder så tänder de inte upp. [bild]
Amrich: Är det de längre armaturerna för 2x28w för 299kr eller de mindre 2x14w för 219kr du satt upp?
Jens33: [citat] Bra ide faktiskt. Jag ska se om 12 W 1055 lm duger. Starkare än så kanske stör grannen som har sitt sovrum fönster intill.
Hans Segerberg: Hej igen, vad bra att jag fick det bekräftat. stort tack för hjälpen!
Peo Val: Det blev nu ett dubbel uttag till 230V oljefyllt element och ett över få till annat. Enda uttaget i det 6m3 rummet lika i det andra sovrummet. Sommarstugan från 62, hade inte så måna eluttag. Saknar även taklampa med väggströmbrytare. Varför var det så tro?. Men en 400V spis 70cm bred, nu ersatt med en 40cm spis, i en stuga på 45 m2 utan vintervatten, fanns där. Vid uppgraderingen