Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Ekonomi

Kan bli aktuellt med tvingande bunden ränta

Elina Blom Westergren
Publicerad 7 feb 201750 kommentarer
Räntekänsliga hushåll gör att Finansinspektionen ser över att en viss del av bolånet måste vara bundet.
Erik Thedéen, generaldirektör Finansinspektionen.

Erik Thedéen, generaldirektör Finansinspektionen. Foto: Finansinspektionen.

Hushållen är för räntekänsliga enligt myndigheterna. I en längre intervju med Erik Thedéen, generaldirektör för Finansinspektionen, får både Riksbanken och regeringen sig en känga för hur situationen ser ut, samtidigt som förslag utöver det redan kända skuldkvotstaket diskuteras. Det som verkar vara mest aktuellt framöver är möjligheten att besluta att en viss del av räntan måste vara bunden.

Fördelen som Finansinspektionen ser med förslaget är att hushållen blir mindre känsliga för om räntan stiger. Men exakt hur stor del av lånet som skulle vara tvingande bundet är inte klart ännu.

– Vi har under de senaste månaderna analyserat förslaget noga och vår plan är att komma ut med någon form av FI-analys om det innan sommaren. Där går vi igenom frågan och väger de olika argumenten för och emot varandra, säger Erik Thedéen till SVD.se.

Samtidigt är han öppet kritisk mot hur kortsiktigt Riksbanken ser på inflationsmålen. Han nämner de låga räntorna i kombination med ett ansträngt resursläge i högkonjunktur och menar på att detta kräver ett samlat tänk kring penning-, skatte- och finanspolitiken.

– Givet att man är oroad över läget, vilket Riksbanken har uttryckt att man är, bör man kunna väga in det i penningpolitiken. Ett sätt kan vara att ha en något längre syn på när man ska uppnå inflationsmålet, säger Erik och fortsätter:

- Det är den här unika miljön där det finns en övertro på att de åtgärder som vi gör ensamt kan hantera detta. Det blir något märkligt att vi ska genomföra ett amorteringskrav som har stor politisk backning samtidigt som vi har skatteregler som spär på utlåningen. Det är en paradox.

Läs också

  • Finansinspektionen räknar med sjunkande huspriser
  • Så mycket betalar riksbankchefen i boränta
Svara
Gilla

Kommentarer

50
K
Men för företag är lagfartsavgiften högre "För jurdiska personer, det vill säga bland annat företag, är stämpelskatten vid överlåtelser 4.5 %" Så det är lätt a
· 19 feb
T
Binda räntan ! Vad händer den dan man blir inkallad till chefen ,tyvärr , slut på uppdrag här på jobbet ! Hittar inget nytt jobb och bundna lån ?
· 19 feb
E
Som i sin tur berodde på Bill Clintons "Community Reinvestment Act" i princip forcerade bankerna att ge lån till individer som inte alls borde få låna. On topi
· 9 feb
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Ekonomi

Relaterade forumämnen

  • Kan bli aktuellt med tvingande bunden ränta

    Artikelkommentarer
  • När är det dags att byta råspont?

    Tak & Vind
  • Varför inbyggnadsugn eller inte?

    Kök
  • Expansionskärl

    Värme allmänt
  • Bygga konsol, bärighet?

    Inredning

Mest läst

  • Gula fällkilar av märket Meec Tools

    Jula stoppar farligt trädfällarverktyg

  • Bild på ett tak.

    ARN: Husägaren bör få tillbaka hela takkostnaden

  • Larmbolag granskas efter mängder av klagomål

  • Öland

    Bekämpade parkslide framgångsrikt med salt – olagligt

  • Drömhuset revs – då köpte Jerker och Anna timmerstommen och byggde upp det igen

    Drömhuset revs: Då köpte de timmerstommen och byggde upp det igen

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.