Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Bygga nytt hus
Utbyggnad

Bygga till på höjden

Lotta Fredriksson
Publicerad 26 feb 201016 kommentarer
Att bygga till på höjden kan vara lösningen om tomten är för liten eller om grundläggning och dränering blir krångligt. Pelle Isaksson hade vuxit ur huset, men hade ingen tid att projektera och samordna ett tillbygge. Han köpte en färdig våning till.
Det här huset ska få en våning till.

Det här huset ska få en våning till. Foto: Pelle Isaksson

För ett par år sedan kände Pelle och hans sambo Marie och hennes två barn att de behövde mer utrymme.
Trähuset de bor i byggdes 1980 i ett plan med källare och ligger i Onsala, några mil söder om Göteborg. De 65 kvadratmetrarna är byggda i vinkel.

– Första tanken är ju att bygga ut och vi började fundera på att bygga en vinkel till på huset. Då skulle vi förstås bland annat behöva gjuta en grund och hitta hantverkare och det kändes inte tilltalande.

Maries mamma kom på den ljusa idén att istället bygga på höjden och de började leta efter smarta lösningar. Ganska snart stötte de på en firma som gjort till sin specialitet att bygga på våningar och tak på befintliga hus.

I november kom företagets representant och tittade och man började diskutera vilka lösningar som kunde passa bäst. Därefter gjorde takfirman en ritning för att kunna söka bygglov. I offerten som de lämnade till Pelle ingick ett godkänt bygglov men allteftersom lösningarna varierade, justerades också priset.

Byggnadsnämnden godtog inte det första förslaget med brutet tak och takfirman och Pelle fick fundera om och rita ännu ett förslag som inte byggnadsnämnden heller nappade på direkt. Till sist var alla eniga om ett något spetsigare tak över hela huset.

– Det blev den bästa lösningen med facit i hand, säger Pelle och berättar att de också lade till en takkupa i priset.

Våningen på väg

Den nya våningen lyfts av. Foto: Pelle Isaksson

När offerten godkänts och beställningen var gjord kom företaget för att mäta upp det befintliga huset och väga av så att allt var plant för att kunna börja bygga moduler på sin fabrik.

En tisdag i september kom två byggjobbare för att förbereda takbytet. I förväg hade Pelle Isaksson själv plockat ner de gamla betongpannorna och slängt dem eftersom de var i dåligt skick. I samma container åkte gamla vindskivor och gavelpanel. Den befintliga vindsisoleringen plockades bort, men en del av den kunde återanvändas när den nya våningen var på plats.

På vissa ställen i huset behövde man göra förstärkningar med stålreglar så att huset skulle klara lasterna av den nya våningen.
På torsdagen var det dags för leverans. Modulerna kom med lastbil i två omgångar vid halvniotiden på morgonen och en kran började med att lyfta ner det befintliga taket som hade sågats av i delar från det övriga huset. Ungefär samtidigt kom en annan leverans med takpannorna.

Ny våning

Nya våningen på plats. Foto: Pelle Isaksson

De nya modulerna lyftes på plats med en lyftkran. Den nya våningen med tak var tillverkad i tre sektioner som monterades med en meters mellanrum. I passbitarna skulle man kunna ta upp eventuella måttskillnader innan de byggdes igen. Bredden på det nya taket kunde ju inte justeras i efterhand och därför var sektionernas breddmått lite tilltagna i överkant. Detta var dock inget som skulle synas efter färdigmontaget. Klockan halv sex på kvällen var allt monterat och kranbilen åkte iväg.

– Allt gick väldigt smidigt och utan problem och vi fick snabbt ett tätt hus samtidigt som det inte påverkade vårt vanliga boende så mycket under tiden.
Invändigt var de tvungna att avsätta plats för en trappa upp till den nya våningen och fick ta en del av det gamla vardagsrummet i anspråk. I gengäld fick de gästrum, kontor, sovrum, allrum och ett badrum i den nya våningen.

I leveransen av den nya våningen ingick, förutom takstommen och väggarna, även golv, isolering, trappa, all utvändig panel och nya betongpannor. Pelle la själv pannorna på plats. Mellanväggar, annan inredning, förlängning av ventilationen och el- och rörarbete ingick inte heller. Priset enligt offerten som takfirman lämnade i början för själva taket och den leveransen hamnade på ungefär 585 000 kronor.

Klart

Nya våningen på plats. Foto: Pelle Isaksson

– Men nu återstår fortfarande en del eget arbete som lite målning och lister, säger Pelle Isaksson. Om vi hade byggt i lösvirke hade vi haft ännu mera kvar att göra, det är jag säker på. Kanske hade priset varit lite lägre men det har jag inte räknat på.

Att lyfta taket och bygga på en våning kan man göra på allt från små enplanshus i trä till flervåningshus i sten. Man måste tänka på på att anpassa trapplacering, våtenheter och dragningar till värmesystemet så att det stämmer med både ny och befintlig planlösning. Ventilationskanaler och eventuell skorsten måste förlängas.

Läs också

  • Pris taklyft - Vad kostar det att lyfta taket?
  • Taklyft: Jerry bygger till på höjden
Svara
Gilla

Kommentarer

16
T
Mitt hus som jag köpte 2010 har en Åtvidaberg övervåning från 90-talet. Kvalitekänsla är betydligt mindre än i den äldre undre våningen. Vid lite vind rör sig ö
· 17 feb
G
När jag behöver för att få pris på ett nytt tak för huset jag använde http://www.compara.dk/pris-nyt-tag som var bra.
· 17 feb
G
Både Staffan och Britt-Marie verkar ha samma problem med stavning också... underligt...
· 27 nov
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Utbyggnad
Bygga nytt hus

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,54

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El

Mest läst

  • Gula fällkilar av märket Meec Tools

    Jula stoppar farligt trädfällarverktyg

  • Bild på ett tak.

    ARN: Husägaren bör få tillbaka hela takkostnaden

  • Larmbolag granskas efter mängder av klagomål

  • Öland

    Bekämpade parkslide framgångsrikt med salt – olagligt

  • Drömhuset revs – då köpte Jerker och Anna timmerstommen och byggde upp det igen

    Drömhuset revs: Då köpte de timmerstommen och byggde upp det igen

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.