Status
Inte öppen för fler kommentarer.
H hovapettson skrev:
1. I vilken skog gick denna kvinna? Varför hade hon en karta över mellanöstern med sig?
2. Anden har fel. Bråket började 625 när en jude stal en av Mohammeds favoritgetter. Inget och ingen kunde lugna killen - inte ens hans sexåriga "hustru" Aisha - så han svor att döda alla judar. Och han började ju bra s a s...
3. Beskrivningen av den kvinnans favoritman låter egentligen som vilken svensk man (under femtio kanske?) som helst. Förutom det där med sporten då. Men om hon befann sig i mellanöstern så förstår man naturligtvis - vilket också förklarar kartan. Hon fann en skog i öknen då?
Du har funderingar över att det nämns en skog, men att det finns en ande är du helt med på 😉🤔
 
  • Haha
  • Gilla
Fairlane och 4 till
  • Laddar…
D Dilato skrev:
Du har funderingar över att det nämns en skog, men att det finns en ande är du helt med på 😉🤔
Det är ju den där jävla anden religiösa fanatiker bråkar om.
 
  • Haha
  • Älska
Dilato och 4 till
  • Laddar…
Mikael_L
Suck, du kunde inte släppa det ...
Mikael_L Mikael_L skrev:
Men annars, intet, så skulle jag också kunna leta fram en hel del ifrån ditt åsiktspaket, men jag ids inte.
Intet Intet skrev:
Troberg, däremot visar sig vara läskunnig och konstaterar kort ...
T Troberg skrev:
Jag har inte sett honom försvara Ryssland.
Intet Intet skrev:
Inte så konstigt för det finns intet att se.😀 Förutom för de som tar på sig sina finaste PK-glaögon och i grupp upprepar sitt mantra tills de blir sanningar. Rena väckelsemötet, faktiskt. Kul.
Från detta inlägg och framåt:
https://www.byggahus.se/forum/threads/humorhoernan.209511/page-2512#post-5955748

här:
https://www.byggahus.se/forum/threa...spacex-starlink-mm.533241/page-9#post-5964414
här:
https://www.byggahus.se/forum/threa...spacex-starlink-mm.533241/page-8#post-5962095
här:
https://www.byggahus.se/forum/threads/ser-ut-som-vi-har-en-vinnare.534138/page-26#post-5987664
här:
https://www.byggahus.se/forum/threads/ser-ut-som-vi-har-en-vinnare.534138/page-26#post-5987605

https://www.byggahus.se/forum/threads/ser-ut-som-vi-har-en-vinnare.534138/page-29#post-5988751

https://www.byggahus.se/forum/threa...ttentaekter-oekar.536432/page-29#post-6015769

https://www.byggahus.se/forum/threads/norge-kan-fa-fast-pris-pa-el.541203/page-10#post-6098208

https://www.byggahus.se/forum/threads/trump-vance.543567/page-6#post-6132602

https://www.byggahus.se/forum/threads/ser-ut-som-vi-har-en-vinnare.534138/page-37#post-6121119

https://www.byggahus.se/forum/threads/trump-vance.543567/page-52#post-6138213

https://www.byggahus.se/forum/threads/ser-ut-som-vi-har-en-vinnare.534138/page-18#post-5974510

https://www.byggahus.se/forum/threads/tesla-och-kollektivavtal.503086/page-734#post-5964267

https://www.byggahus.se/forum/threads/ser-ut-som-vi-har-en-vinnare.534138/page-18#post-5975537

https://www.byggahus.se/forum/threads/ser-ut-som-vi-har-en-vinnare.534138/page-29#post-5988809
 
  • Gilla
  • Älska
BirgitS och 6 till
  • Laddar…
Mikael_L
Nu orkar jag inte mer, fast jag har nog endast lyckats fånga lite drygt 1% av dina kremlvänliga inlägg.
Och det är spritt alla möjliga slags trådar.

Du ÄR helt enkelt en ryzzlandsapologet, en riktig vatnik.
Om du bara är en nyttig idiot, eller avlönad idiot kan jag inte avgöra, men det är, precis som @RoAd skrev, mycket tydligt.

Det som är illa, det är att du därmed också är ett hot mot Sverige.
Ja Finland, Baltstaterna Polen osv, också.

Du går diktaturen och diktaturernas ärenden.

Mer har jag inte att säga i denna fråga. (tror jag).
 
  • Gilla
  • Älska
  • Haha
Intet och 3 till
  • Laddar…
Är det någon mer än jag som tycker det är dags att vi stänger den här tråden?
 
  • Gilla
  • Älska
Dilato och 6 till
  • Laddar…
Mikael_L
Jag är nog helt med dig.
Den är inte möjlig att rädda.
Och i ursprungsfrågan finns det inget mer att tillägga. Några har givit sina synpunkter på ifall det är OK att en arbetsplats "tvingar" en att bära en speciell symbol (som inte har med företaget att göra).
Så frågan tror jag kan anses vara besvarad.

Jag är förövrigt otrolig förvånad att tråden fortfarande är öppen, efter en dryg månad och över 1000 inlägg.
När den nyss startat gav jag den max några dagars livslängd och max 100 inlägg, innan jag var säker på att den skulle skenat iväg till stängning.

Så jag tycker att ni moderatorer har haft stort tålamod.
 
  • Gilla
Dilato och 1 till
  • Laddar…
Mikael_L
Men lite snabbt, innan stängning.
Så kan jag väl lite snabbt meddela att jag är INTE på ...
Hamas
Israels regering
Moskva/kreml/putins
Bögknackarnas
...sida.

Men jag stödjer fullt ut
Israels folk (den vettiga hälften)
Folket i Gaza (de som inte är söndermarinerade i hamaspropaganda)
Ryska folket (de som inte är söndermarinerade i kremls propaganda (tyvärr troligen rätt stor andel)
De som vill leva sitt liv i fred med den sexualitet de trivs med, jag väljer min, andra väljer sin.
(Eller väljer och väljer, man har väl den man har)

Bara så inget är oklart, jag hoppas folk kan förstå att man kan hata både vad Hamas och samtidigt hata vad Israel gör (när de gör fel, som de gör just nu).
Och dessutom samtidigt ha stor medkänsla med de oskyldiga i dessa länder(landområden).
 
  • Älska
  • Gilla
BirgitS och 8 till
  • Laddar…
Mikael_L
Marlen Eskilsson Marlen Eskilsson skrev:
Är det någon mer än jag som tycker det är dags att vi stänger den här tråden?
Fast Intet och troberg borde egentligen få en chans till en replik åt mig, då jag farit ut lite mot dem, att få en chans att förklara sig, eller försvara sig, eller attackera mig ...
 
  • Haha
Intet
  • Laddar…
R
Intet Intet skrev:
Wall of trams!
Ok, du fortsätter att hävda att jag ljuger och att du minsann inte ägnar dig rysspropaganda, så:

Här är du inne och vevar mot alla som har någon kritik mot ryssland. Vi bör tydligen inte kritisera Rysslands angrepp på Ukraina, för USA gick tydligen in i Irak för 35 år sedan.

https://www.byggahus.se/forum/threads/orcherna.546632/post-6179560

Denna tråden är också ett gott exempel från denna posten och framåt:
https://www.byggahus.se/forum/threads/ser-ut-som-vi-har-en-vinnare.534138/post-5987102

Här är ytterligare en tråd där du med flit försöker relativisera och förminska vad ryssarna håller på med. Det tar inte ens en sida innan du är igång så jag länkar till hela tråden:

https://www.byggahus.se/forum/threads/sabotage-mot-dricksvattentaekter-oekar.536432/

Mer än så orkar jag faktiskt inte leta upp. Dessa dök upp på google med frasen "intet ryssland byggahus.se" så det var inte supersvårt att hitta de exempel du lögnaktigt säger inte finns.

Stå för dina risiga åsikter som en riktig karl nu.
 
  • Gilla
BirgitS och 3 till
  • Laddar…
R
Marlen Eskilsson Marlen Eskilsson skrev:
Är det någon mer än jag som tycker det är dags att vi stänger den här tråden?
Jag är helt för att stänga den. Radera inget. Och om jag vore forumägare så hade jag hållt ögonen på vissa individer. Jag hade inte velat vara en platform för rysspropaganda.
 
  • Gilla
  • Haha
BirgitS och 4 till
  • Laddar…
J
R RoAd skrev:
Jag är helt för att stänga den. Radera inget. Och om jag vore forumägare så hade jag hållt ögonen på vissa individer. Jag hade inte velat vara en platform för rysspropaganda.
Men sluta nu! Har läst lite nu och det jag ser utan att känna @Intet är att han ifrågasätter det ensidiga synsättet vi i väst har, jag kan ha fel men det är många i samhället som gör det..
Kolla bara med Israel det har tagit tid innan folk vågar kritisera Israel för sitt metodiska mördande som pågår dagligen..
 
  • Haha
  • Gilla
Intet och 1 till
  • Laddar…
Mikael_L Mikael_L skrev:
Suck, du kunde inte släppa det ...
Tack Mikael.

Såklart jag inte släpper dina fega anklagelser även om de bara är drömmar.

15 länkar och inte ett enda "bevis" på det du vill bevisa. Var det din moraliska kompass som felade igen eller hur tänkte du egentligen?
Mikael_L Mikael_L skrev:
Från detta inlägg och framåt:
[länk]

här:
[länk]
här:
[länk]
här:
[länk]
här:
[länk]

[länk]

[länk]

[länk]

[länk]

[länk]

[länk]

[länk]

[länk]

[länk]
 
Marlen Eskilsson Marlen Eskilsson skrev:
Är det någon mer än jag som tycker det är dags att vi stänger den här tråden?
Jag tycker att trådstängning endast skall ske i yttersta undantagsfall. Denna tråd i "övrigt" som redan är färdigdiskuterad gällande ämnesraden, kan mycket väl leva vidare till den liksom alla andra trådar, sjalvdör.
 
Fairlane
J Jansson69 skrev:
Kolla bara med Israel det har tagit tid innan folk vågar kritisera Israel för sitt metodiska mördande som pågår dagligen..
Ja vissa, exempelvis hovapettson, verkar ju till och med tycka att det är ok att judiska bosättare bränner palestinska hem, dödar palestiniernas boskap, misshandlar och dödar palestinierna, medan den Israeliska armén står bredvid och tittar på, beredda att skydda bosättaren om så behövs.

Vissa kommer aldrig förstå att det är extremisterna som är problemet, oavsett vilket sorts extremister de är.
 
  • Gilla
BirgitS och 5 till
  • Laddar…
B Bitterhetsakademin skrev:
de får världen att ena sig i kampen mot Israels orättfärdiga apartheidsystem
Den enda anledningen till att Israel kan påstås ha ett apartheidsystem men arabländerna inte kan göra det är att de senare redan fördrivit alls oliktänkande i allmänhet och judar i synnerhet. I sak är det heller inte sant inom Israel, även om uppfattningen har bäring på de ockuperade områdena.

Men jämförelsevis är det en västanfläkt. Den etniska rensningen är exempelvis total i Gaza, där finns bara sunnimuslimska araber kvar, men det är bara det värsta exemplet, trenden är likadan i hela arabvärlden.

Ge UN-watch och Hillel Neuer fyra minuter om ni vill se ett annat perspektiv, oavsett vad ni tycker.

 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.