M Martin Lundmark skrev:
Hej Dilato
Reaktorblock 3 vid Olkiluoto Kärnkraftverk (OL3) har en elektrisk effekt på 1 600 MW och är inkopplad i det nordiska elnätet.
Hur menar du att din generatorlösning klarar samhällets omedelbara effektbehov, som är på sekundnivå eller snabbare, om OL3 plötsligt faller från?
Jah har aldrig påstått att det löses på sekundnivå, men hur gör man på samhällskritiska platser som sjukhus?
I min värld gör man samma som jag, jag sparkar igång generatorn.

Om alla har en generator har man ström även om det tar en stund att starta upp ..

Men dom som ska vara proffs på sånt verkar inte alltid vara det🤔

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/reservkraft-pa-sjukhus-fallerade

https://www.sverigesradio.se/artikel/7293396

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/driftteknikern-om-stromavbrottet

https://www.elinstallatoren.se/ljus...-stallverk-men-reservkraften-gick-inte-igang/

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/msb-olyckligt-att-ett-enstaka-fel-kan-sla-ut-hela-anlaggningen

https://www.nwt.se/nyheter/elproblem-pa-sjukhuset-avslojat-klart-att-vi-ar-oroade/

och så vidare....
 
D
M Martin Lundmark skrev:
Hej
Vi använder mer eleffekt på vintern och när det är kallt. Om det är, som du säger, att nästan ingen levererar då, hur skall vi då klara oss

Och vad händer om en stor genereringsanläggning eller kraftledning då faller ifrån, vem levererar då backupkraften så samhället inte blir strömlöst ?
Det var inte det jag sa, det du sökte var leverera el alltid, det är inte lätt

Med lagring i samhället ökar motståndskraften
 
D djac skrev:
Det var inte det jag sa, det du sökte var leverera el alltid, det är inte lätt

Med lagring i samhället ökar motståndskraften
Hej djac
Jämför vi solceller med vattenkraft så framstår vattenkraften som pålitligare som elenergikälla under dec-feb

Det är viktigt att den typ av elenergikälla som kan leverera även den kallaste perioden inte förlorar (får allvarligt minskade) intäkter övriga delen av året så att tveksamheter uppstår om driften lönsamhet.
 
Redigerat:
S
S Sigge McKvack skrev:
Det låter som att det skulle innebära införande av ny teknik i det redan befintliga byggda elnätet. På forumet har det framkommit att det varken är önskvärt eller möjligt. I den mån det skulle vara möjligt så är det förenat med astronomiska kostnader som omeldebart skulle få en direkt påverkan på abonnenternas nätavgifter.
Man får tyvärr oerhört lite batterilager för 6 miljarder. Kanske en sisådär 30-40megawatt. Har räknat på det i ett projekt och såg jag snabbt att ett rimligt lokalt lager skulle gå på 2-milharder. Om vi pratar rikstäxkande så behövs det såklart oerhört många.
 
  • Gilla
pacman42
  • Laddar…
M Martin Lundmark skrev:
Jämför vi solceller med vattenkraft så framstår vattenkraften som pålitligare som elenergikälla under dec-feb
Duhhh😉😆
All annan kraft funkar bättre än solceller när det är mörkt.
 
  • Haha
karlmb och 1 till
  • Laddar…
K karlmb skrev:
Varför skalar det inte? Är det för jobbigt att automatisera dessa signaler?
Det enkla svaret på den frågan är - ja.
 
pacman42 pacman42 skrev:
Det enkla svaret på den frågan är - ja.
Löjligt. Det går ju bra i U-länder som UK.
 
K karlmb skrev:
Löjligt. Det går ju bra i U-länder som UK.
Vilket är svar på frågan.
 
pacman42 pacman42 skrev:
Vilket är svar på frågan.
Sverige är alltså ett U-land? OK, det förklarar ju en del..
 
D Dilato skrev:
Duhhh😉😆
All annan kraft funkar bättre än solceller när det är mörkt.
Hej
Till den dag vi kan lagra stora mängde solenergi under månader så får vi vara lite försiktiga att öka mängden solenergi och ekonomisk tränga undan tex vattenkraft och annat som klarar den kalla perioden på året

Det gäller att den typen av elgenerering får tillräckligt bra intäkter under hela året så att ekonomin och driften inte äventyras
 
M Martin Lundmark skrev:
Det gäller att den typen av elgenerering får tillräckligt bra intäkter under hela året så att ekonomin och driften inte äventyras
Kapitalkostnaden på gasturbiner är inte så stor.
 
K karlmb skrev:
Kapitalkostnaden på gasturbiner är inte så stor.
Hej karlmb
Vi kan nog inte bara tala om att "plocka russinen" gällande vår energiförsörjning och dess robusthet
De senaste åren har hot om krig och kris ökat, och därmed beredskapsfrågorna runt detta;

”Importberoende eller självförsörjning? Energisystemet möjliggör Sveriges beredskap
Sverige har alla förutsättningar att självt producera de bränslen som behövs i kris och konflikt – men vi behöver få möjlighet att förvalta dem. Nu måste regelverken, infrastrukturen och styrmedlen för cirkulära lösningar utformas för att möjliggöra satsningar på inhemsk bränsleproduktion.”
https://www.energiforetagen.se/play...-energisystemet-mojliggor-sveriges-beredskap/

Hur är det med självförsörjningsgraden av bränsle till gasturbiner jämfört med bränsle till vattenkraft?

Jag vill ha en robust elkraftförsörjning till rimligt låga kostnader

Hur vill du ha det?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.