Belysning
Mister P: Dimmerpuckar som inte har N kan släppa igenom en liten mängd spänning som gör att spottar inte riktigt släppa. Väljer man puck el MED N så brukar det fenomenet försvinna. Man kan även installera en bottenlast(googla) som kan hjälpa. Man behöver ha stött på det här problemet x antal ggr och då förstår man vad man behöver göra/testa för att få det att funka.
Baskavoda: Någon som har koll på skillnaden mellan Hide-a-lite Comfort G3 och G4? Vad jag ser så är ljusstyrkan (cd betydligt högre på G4 än G3. Vad betyder det i praktiken och är det någon annan skillnad om man jämför tex Tune-modellerna?
avh67f: Det finns takplafonder med rörelsesensor också om det är av intresse.
Fotografen: Det är de två skruvar du tagit ner som håller den. Sitter den fortfarande sitter den i färgen. Bryt-knacka ned den försiktigt, men risken är stor att den spricker.
Demmpa: Många julstjärnor (eller liknande) har ofta transformatorn ihop med stickkontakten, å då fungerar det inte med DCL-uttag. Vi har satt vanliga infälda envägs schukouttag ovanför fönsterna, [bild] [bild]
jonaserik: [citat] Det är kanske 3 kablar från taket i dosan och dom är kopplade på var sin plint i uttaget, bara ta ner så ser du.
Larsa: Hur mycket behöver du skjuta den?
Unikt namn: https://www.lannamobler.se/belysning/ljuskallor-och-tillbehor/cablecup-hide-svart Svart kopp. Som de skriver i beskrivningen: "Du kan enkelt dra vidare din lampsladd via Hide genom att skära ett litet snitt i koppen"
Karriärmamman: Du kan ju också montera utan kontakt. Direkt till sockerbiten och dölja det med lampans "kopp"
Karriärmamman: [citat] Jag köpte en fjärdervariant och installerade själv. Scheider har sådana. Så ena knappen är vanlig och den andra är nu fjädrande. Håller du den inne så blir den allt svagare eller allt starkare ljusflöde. Funkat perfekt.
Gurra_Gurra: [citat] Nu fungerade det, tack @Daniel 109 !
etompau: Fas (L) till dimmerns L1-terminal. Neutral till drivdonets N-terminal. Kabel från dimmern utgång (våg med pil) till drivdonets L-terminal. Led-strip kopplas parallellt till drivdonets utgång. Hur har du tänkt att montera dimmern? Den ska normalt sitta i en dosa och kopplas fast till någon belastning. Då är inte lampkabel (SKX) inte korrekt kabeltyp.
hempularen: Jag gillar inte riktigt illustrationen. Plastbiten som kopplingsplinten sitter på har (oftast) ett antal hål som de vi ser på bilderna. De är avsedda att trä kabeln igenom så att det blir en dragavlastning. OM du drar i kabel, lampan ramlar ned eller liknande, så skall kabeln inte bara sitta fast i kopplingsklämman. Trådarna kommer att dras ur kopplingen, och man blir stående med en
etompau: [citat] Det går tyvärr inte att avgöra innan köp.
davidzet: [citat] Det har du helt rätt i nu när jag ser efter. Dum är man ibland, men känns bättre att vara säker! Stort tack för hjälpen verkligen, både @hempularen och @Tompafix!
hempularen: Som sagt box är onödigt. Men olika LED armaturer har olika spec. för om de får vara i direktkontakt med isolering. Om det finns isolering i taket, så bör du försöka pilla bort den så gott det går vid hålen. Eller välj armaturer som specas att vara OK att montera i isolering. Det är inte brandrisk som det var med halogenlampor. Men LED lampor åldras snabbt om de blir för varma.
etompau: Byt en av de bef. brytarna till en dimmer med trappkopplingsfunktion så funkar det. De flesta vriddimmers har denna funktion. Sedan finns det flera andra lösningar på din fråga, ex drivdon med ingång för brytare eller sk. dosdimmer.
Höghus: En variant är att bygga om lampan till att ta G4 lr G9-lampor när/om den går sönder. https://www.kjell.com/se/produkter/el-verktyg/belysning-lampor/lamptillbehor/lamphallare/lamphallare-g9-p63933 Jag har med framgång konverterat gamla plafonder till led med inkråmet från https://www.jula.se/catalog/el-och-belysning/armaturer/inomhusbelysning/takarmaturer/plafond-led-015591 Säljs till bra
avh67f: Jag brukar köra med flexslang och fq direkt in i anslutningsdonen (underförstått att jag också valt en modell man kan ansluta 16 flex i) Det blir det mest korrekta enligt mig. Jag håller med Bo i inlägget ovan att det är svårt att hitta något vettigt som är godkänt annars. Jag har undersökt detta för ett tag sedan och kom till samma slutsats. Det finns verkligen inget som blir
Vardagsrum: Nej, den är avsedd för 400W. Minska lasten, precis som föreslås i manualen: https://www.bauhaus.se/media/pdf/2148689C.pdf
Alexander Popovic: Det var dimmern som strulade en elektriker kom och bytte ut den. Så det var enklare än vad jag trodde
RoAd: [citat] Tekniskt korrekt, men det blir ofta väldigt bökigt p.g.a. att resistorn behöver ha hög effekttålighet och att exakt värde på den för önskad ljusstyrka är knepigt att räkna ut på förhand. I praktiken är det bara PWM som bör användas.
RoTe: [citat] Du skruvar så klart med kortare skruv än hyllan är tjock. Finns även dubbelhäftande tejp...
star_daddy: Nej, huset är gammalt med murade/putsade innerväggar och trånga små infällda dosor. Jag fick tipset att flytta dimmern och bara dra en obruten fas till den. En Plejd är dessutom tjock, 18 mm fast det finns mycket tunnare alternativ idag (med lägre effekt). Men tack, nu törs jag ta bort lamppropparna och ersätta med Wago, då får allt garanterat plats!
OneYet: Ajajaj. Jag som hade hoppats det fanns en lösning som inte inbegrep byte av en bit befintlig kabel. Ungefär som den där Wago-kopian på bilden härovanför. Som ett T. Mwn det kanske bara är att ta tag i det då. 😎 Tack för svaren.
_KirderF_: Armatur. 60 eller 120 Klart du kan dra i led rör och ersättare för glimtändarna.