17 432 läst ·
749 svar
17k läst
749 svar
Wind Europe: Vanligt med desinformation om vindkraft
När det svaras "alla andra släpper ut mer" finns det oftast anledning att bli misstänksam ....13th Marine skrev:
Du uppfattas som att du bestämt dig för att de släpper ut mer än vad som redovisas.
Det är inte jag som drog upp frågan om vindkraftverkens plastutsläpp och att de är stora, därmed inte jag som behöver bevisa det heller utan det är den som påstod något som behöver bevisa det.
Det jag sett hittils tycker jag inte är vettiga bevis.
Sen kan det visa sig att det var i onödan ... andra gånger inte ...
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 708 inlägg
Du menar att man skeppar ut vindkraftsblad och hoppas att de väger tillräckligt lika när de väl är framme? Låter mer logiskt att de vägs innan de skickas i så fall.E Eje_19 skrev:
Alternativt att man balaserar in dem på något sätt när man monterar, men det borde man kunna göra utan att väga hela vingen.
Vi jobbar en del med lastceller på jobbet, och 0.1% noggrannhet är väl det kan man köpa för pengar.
Dvs på de större vingarna som väger ca 20ton, så får man en mätnoggrannget på 20kg.
Det är ju det som är problemet, det sprids mycket myter, ganska ofta i sociala medier.E Eje_19 skrev:
Det är lätt att falla för, frågan är vad man gör när man inte kan säkerställa informationen, slutar man sprida vidare eller fortsätter man?
Absolut.E Eje_19 skrev:
Dock ska vi ha med oss att den säkert kan variera beroende på en massa faktorer (skulle kunna vara viktförlust av avdunstning, eller viktökning av ny skyddslack som täcker mer än det den ersätter, eller påväxter etc).
Jag skulle inte tacka nej till en rapport som lyckas ge en bättre bild av hur det ligger till i verkligheten.
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 708 inlägg
Jag tycker att det är lite sila mygg och svälja kameler om man oroar sig av plastutsläpp från vindkraft samtidigt som det släpps ut så ofanligt mycket mer på andra håll utan att vi blinkar.E Eje_19 skrev:
Så är det. Med samma sunda logik är en våldtäktsman som bara våldtar och inte även misshandlar och mördar sitt offer, egentligen en ganska trevlig kille.13th Marine skrev:
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 17 916 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 17 916 inlägg
Så allt man behöver göra för att bygga lönsam kärnkraft är att hitta ett företag som räknar bort sig? 😉E Eje_19 skrev:
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 708 inlägg
Det var förvånande. Du anser att vindkraftverkens plastföroreningar inte är så mycket att bry sig om när det finns andra som släpper ut så mycket mer.13th Marine skrev:
Jag tycker att det är lite sila mygg och svälja kameler om man oroar sig av plastutsläpp från vindkraft samtidigt som det släpps ut så ofanligt mycket mer på andra håll utan att vi blinkar.
Kanske läge att öva upp läsförståelsen först😀?
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 708 inlägg
Skrev jag verkligen det?Intet skrev:
Hur är det med läsförståelsen?
Du kan alltså inte förklara din analogi med våldtäkt?Intet skrev:
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 708 inlägg
Står det att jag anser att "vindkraftverkens plastföroreningar inte är så mycket att bry sig om när det finns andra som släpper ut så mycket mer."?Intet skrev:
Nej, jag påpekade att folk verkar inte ha något problem med plastutsläpp annars, men när det gäller vindkraftverk är det plötsligt väldigt viktigt.
Nej, det är alldeles säkert noga med vikten redan vid tillverkningen.13th Marine skrev:
Att döma av det jag läst är det mer noga än så. Statkraft uppger "extremt noggrant" vid balanseringen men AI:s källhänvisning leder tyvärr inte till något svar ...13th Marine skrev:
Min uppfattning är att ifall man ifrågasätter något, kan det finnas möjligheter att få svar. Det är inte samma sak som att sprida svammel ...13th Marine skrev:
Javisst är det så! Behöver man bättra på skyddslack kan propellern behöva balanseras ... Sika Flex har material för sånt.13th Marine skrev:
https://usa-sika-com.translate.goog...r_sl=en&_x_tr_tl=sv&_x_tr_hl=sv&_x_tr_pto=sge
Ok. Jag oxo eftersom det är ytterst sparsamt med information ...13th Marine skrev:
Länken hänvisar ju dock inte till några oberoende mätningar vad jag kan sen.13th Marine skrev:
Det är det som påstås emellanåt, att man vägt en vinge före och efter, troligtvis i finland.
Men det har ingen kunnat visa på, den länk jag fick till svar när jag ställde frågan kan jag inte se nämner något om det, utan det är bara tre vindkraftsskeptiker som "räknat själv".
EDIT: Här är länken till AFP som kollat sanningshalten:
[länk]
Ingen väger officiellt gamla blad när de rivs.
Norska vindbranschen har självskattat plastutsläppen och det översattes till en absolut sanning i Sverige.
Jämför hur det skulle smaka om oljebranschen skulle självskatta något utsläpp och det blev en sanning.
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 708 inlägg
Jag tänker mig att man borde kunna mäta oblansen när bladen är på plats, och därmed mäter mindre vikter och kan få bättre mätnoggrannhet.E Eje_19 skrev:
Jag tycker det är stor skillnad på att ifrågasätta något och påstå något.E Eje_19 skrev:
Ett problemet är de som fortsätter att påstå saker trots att de inte har något bevis eller rent av blivit motbevisade.
E Eje_19 skrev:
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 708 inlägg
Nej precis, påståendet var ju att man vägt vindkraftverk före och efter.Unikt namn skrev:
Ingen har kunnat bevisa påståendet, varken de som letat efter det, eller de som påstod det.
Gissningsvis så kan de uppskattningarna vara i nedankant av verkligheten.Unikt namn skrev:
Men även om vi 10-dubblar dem till 6.5ton.så är det fortfarande mindre än en promille av utsläppen i Sverige.
Klicka här för att svara