Keiller Keiller skrev:
Är i färd med att snygga till i hallen och ska bl.a byta golvsockel där en kulokabel är fastspikad. Får jag lossa kabeln, byta sockel och spika fast kabeln igen utan att behöva boka besök av en behörig elektriker?
Utan att blanda in behörighetsfrågan så skulle jag avråda att ta loss och sätta tillbaka samma ledning och det av den enkla anledning att "kablar" som demonteras och återmonteras brukar se rent för dj......ligt ut. Så fixa en ny kulo och nya klammer om du ska "återmontera".
 
  • Gilla
Keiller och 1 till
  • Laddar…
Bo.Siltberg Bo.Siltberg skrev:
Så om man hade en behörighet som gick ut efter 2014-01-01 men före 2015-12-31 så behövde man förnya den.
Ah, OK. Då är det ändrat. My bad. Hundraåringen i exemplet är dock för gammal. Hans auktorisation lär ha gått ut innan. ;)
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.