Tvättstuga
tommib: Ja, jag tänkte också spontant IKEAs högskåp för kök. Kanske en Metod för kyl/ugn (140 cm hög) med benen Limhamn (höjd 28 cm) så blir det lagom. Visserligen 60 cm bred men det går ju att fixa invändigt. Särskild dyra är de inte, IKEAs stommar. Jag har dem förutom köket även i tvättstugan. Men ELFA-backar är också bra. Väldigt dyra dock.
nino: Själva folien upplever jag som lätt sugande det är ju en lite luddig yta på den. Men jag kan aldrig tänka mig att det ska primas, har iaf jag aldrig hört talas om
skutten11: Att koppla direkt till PP-rör kan innebära att det blir en hävert ut från TM , den kommer kanske inte att fyllas , vattnet vill gå ut , lämpligt då att gå igenom ca 30 cm upp och gå ner till brunnen på andra sidan Det med spilltratt gör att det kommer luft in som avbryter häverten , i övrigt går det att ställa den under trappen .klart det är vatten som finns i det utrymmet , men
freddan83: Ny fråga. Funkar det att köpa följande? https://www.byggmax.se/badrum/avlopp-inomhus/golvbrunnar-och-klinkerramar/golvbrunn-purus-oden-p31272 och https://www.byggmax.se/badrum/avlopp-inomhus/golvbrunnar-och-klinkerramar/klinkerram-p31286 Eller behöver jag något mer? Hade inte byggahus funnits hade jag inte ens vågat påbörja det här, så jävla tacksam för all hjälp!
justusandersson: Jag tror det är bättre att elda för maskarna.
jordraketen: [bild] Bara testat lite men tycker de blir hyfsat bra än så länge. [citat] Vågar man dra på för fullt mot tex siliconfogar?
yonna: Jag tycker inte vibrationerna är märkbara på moderna maskiner. Har både haft Bauknecht och nu Electrolux tvättmaskin (bägge med 1400 v) med torktumlare ovanpå och det fungerar mycket bra. Dessa är inte fästa i vägg pga utrymme och då FTX står bakom.
BirgitS: [citat] Skåpsbredder är alltid mätt mellan stommarnas utsida. Men ibland anges mått på diskhoar som inte är deras eget faktiska mått utan vilken skåpbredd de passar för, men jag vet inte hur Ikea gör.
hewini: Hejsan, jag undrar om detta även gäller 1-planshus på oisolerad betongplatta? Och gäller det då även badrum? Tacksam för svar.
Gandrea: [bild] [bild] Här kommer en liten uppdatering. Det går framåt, men långsamt! Vi kör några vändor mme slipen varje dag, det dammar satans mycket. Bild 1 är på väggen som vi slipat och bild 2 för att jämföra golven med varandra och visa hur mycket damm som lägger sig. Fy sjutton vilket tråkigt jobb!
Nicke-85: [citat] Det trodde jag också och skickade till FMM och frågade och enligt den som svarade så skulle det inte passa. Frågan är om han visste eller om han bara läste reservdels/tillbehörskatalogen innantill. Man skulle ha en att prova på. Ska se om jag hittar någon butik som har en hemma och se om de är hjälpsamma.
Irouza: [citat] Supernöjd. Haft vänner över som hjälpt mig att putsa och klinga. De nöjde sig med ett par grillkvällar med några kalla till sommaren bara. Definitivt värt att fixa ordning källare. Dock blev det lite för tätt nu när jag satte igen hål och glipor så måste ventilera mer framöver.
Kingalot: Tack för svar! Jag är lite inne på Jontes spår.. Även om Liteavvarjes lösning inte lät helt dum.
henke_benke: sköljmedel kan även vara tvättmedlet som har gjort nyanskilnaden. ljusa fogar på väggar och mörkare på golv så brukar slippa nyansändring
hordak: Om jobbet ännu inte är gjort, titta i tapetskarv ovanför dörr/fönsterfoder, där brukar det sitta löst, men du kommer nog inte ner till ”gipspapprent” med en gång. Vad ska du göra sen? spackla och sätta ny tapet?
Mazen: En diskbänk brukar ha en kärna av spånskiva, borra några hål i ställningen och skruva fast genom dessa. Alt en sträng montagelim. Eller som ricebridge skriver, se om du inte kan hitta en "spillbit" av en massiv bänkskiva och sänk ner en ho i den. Blir ett lyft vilket som.
ZipLock: Kan också tipsa om att ringa och höra med någon firma som säljer och installerar tvättmaskiner. De brukar ha kontakter med byggfirmor som renoverar tvättstugor.
khanna: Tack för era synpunkter. Bredden på rummet kan justeras, eftersom det är ett stor rum som ska delas av, men ju större tvättstuga desto mindre badrum... Om rummet görs 190 cm så blir det lite marginal för maskinerna, eller flyttas dem till långsidan. Bra tips om att byta plats på den fällbara bänken till andra väggen och att byta plats på tvättmaskin och torkskåp. Tack för era
CGR: Fast då räcker en liten lucka.. Får mäta lite! Tack för input!
CGR: Blir en fast låda med bänkskiva på. MEN: hur mycket inspektionsluckor behöver man? Tänker att ”inspektionsluckan” blir den lösa bänkskivan (gör att du kommer åt alla kopplingar) & så blir det kakelluckor för de två huvudbrytarna på sidan i kaklet. Funkar? Återstår sen att räkna ut hur man ska få ut röret till tvättmaskinen genom kaklet borta i höger hörn....
Liteavvarje: Det är alltid bra med en renslucka när rör försvinner ner i underjorden , då får du sätta ett på röret , det med duschen är det betong mot mark under så kan du tätskikta 1 meter ut från den om fallet är bra och upp på väggarna i den . Det kommer alltid fukt genom betongen och den behöver dunsta bort , det gör den genom fogarna ., tätas det till kommer betongen att bli blöt (
anis16: Ok, tack. Ser inget om tvättstuga ska göras som våtrum i tidigare GVK än 2011. Då har jag mitt på det torra fast det vart blött i tvättstugan....
CGR: Stort tack för alla tankar! Det blir renoveringsgips på befintlig kompott - dölja skiten helt enkelt... Ibland får man göra det lätt för sig. Och så framtagen pärlspont som huvudgärd (det verkar inte dra).
Patrik Hazard: Japp, vägghängda torkställningar ska jag ha. Ett torkskåp kräver ju 60x120 cm yta för att dörren ska gå att öppna, men bara halva ytan är ju effektiv "hänglängd". Med väggmonterade torkställningar kan jag fördubbla hänglängden på samma golvyta. Med ett par stänger att hänga lakan och galgar på blir det nog riktigt bra!
Irouza: Jag får nog hålla med, ska försöka övertala frun. Hon känner väl att det är lite mycket kostnader, men med tanke på att vi nu tagit bort torkskåpet för 13.000 som skulle köpas in och bytt ut mot en avfuktare samt en torktumlare för halva priset så kanske vi kan lägga till detta :) Tack för tipsen!