Möbelsnickeri
Bulldog: Hittade denna länk: http://www.fine-tools.com/holzfeuchte-in-werkstatt.html som ger ett hyfsat resonemang i frågan.
Greger77: Jag hittade den här: http://www.channels.com/episodes/show/7658654/Episode-112-Ask-the-Masters-Work-Bench-Pallet-Maker-Award
PrinsValium: Det beror ju lite på hurpass nära ytan spetsarna hamnar. Om man behöver underhålla skivan genom att hyvla den platt och rak ibland så kommer man ju så småningom (antagligen rör det sig om hundratals år... men men) att komma ner till skruvarna. Man kanske får för sig att man vill ha ett hål i skivan för en "hold down" eller nåt annat. Då kan det kanske vara knepigt att komma åt
Patrick E: Hej, försök få tag i en bok som heter Yard & Garden Furniture. Skriven av Bill Hylton och ges ut av förlaget Creative Homeowner. I denna bok finns mycket bra tips och ritningar till trädgårdsmöbler.
bengtn: [citat] Alternativt kan man testa med ett lager schellack (kvistlack) först. Det brukar funka bra både på oljad yta och som grund för vattenbaserad färg och lack. Testa på en spillbit först. /B
dusthall: MDF skivorna är sprutlackadem så man får väl köra med PU-lim, då det inte suger något annat än i kexspåren. Är det något lim ni rekomenderar om jag väljer att limma en L-aluminium profil under hyllan, som förstäkning (mellan stommen och hyllan). Typ snickerilim eller likande?
ante75: Jag gjorde nåt liknande med mdf som ram och en fräst profil. Själv satte jag spegelglas på baksidan. Limmade bara med vanligt glassilikon efter att jag målat.Det var till garderobsdörrar så utseendet infrån spelade inte så stor roll. / Ante
Gruvberget: Om du har Bauhaus i närheten så har dom trevliga limträskivor på ca 28 mm tjocklek i furu. Där har du bordsskivan. Dom kan kapa upp åt dig snyggt och rakt. Till "sargen" köper du bara planhyvlat typ 75x32 därikring och skruvar fast undertill. För att fästa in benen finns det speciella beslagssatser i form av ett 45 grader vinkelhörn samt pinnbult, mutter och en typisk "Ikea-pinnmutter"
verktygsgurun: [citat] Kollar på Måndag...vi bor i samma län som tur e.
pär h: vet ej vart du bor men välsorterade järnaffärer eller http://www.sifvert-skruv.se/ Mvh Pär H
phl: [citat] Jo, att få tag på vettigt möbelvirke i det landet är ju verkligen en helt annan femma än här i Sverige. Detta trots att skogen inte är så där vansinnigt långt iväg. Det går ju till och med att beställ schyst virke på postorder i USA...
bygga_bo: Det vimlar nog inte av ÅF i Sverige precis, men i England kan du hitta dem. Två exempel: http://www.axminster.co.uk/product-CMT-3000-Ellipse-Router-Jig-554585.htm http://mtmc.co.uk/product.asp?numRecordPosition=3&P_ID=5020&strPageHistory=cat&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=5068 (kanske för liten) Jag har för mig att www.toolbox.se har både CMT och Trend i sitt sortiment så de kan kanske kan
Ronnyh: Fick bara idéer om ungkarlslyan, men istället för att den fälls ut från väggen till discomusik så hissas den sakta ner från taket med snurrande diskokulor och allt. Nu tror jag inte att det är TS idé att ha det på det sättet, men det vore ju lite kul på något sätt.
phl: Det finns ju bord/bänkar i offentliga miljöer som ser ut att ha en yta i linoleum. På dem jag sett har det suttit en kantlist på säg 3-5mm runt bordet som täckt både den underliggande skivans och linoleumets kant. Denna kantlist har även varit lätt rundad.
mattiasp: Jag har aldrig sett en cirkelsåg som man inte kan justera sågdjupet på, oräknat bonnsågen ute i byn där farsan bor. Vad är det för såg du har?
Krillew: Hum.... ja.. du har rätt.. Jag håller på o bygger väggar nu så jag får se när jag kommer fram till den väggen hur jag gör.. Ev så kommer bokhyllan gå ända ut till en "ytterhörna" och då kan man ha den yttre delen öppningsbar och då svänger dörren runt hörnet. och då blir det ganska så lätt.. Så i det fallet behöver ju inte "yttre" väggen sitta fast... Bra att du påpekade
Bonan: Verkar vara ett gammalt snickeri. Där gäller inte dagens nyindustriregler hehe.
Manberg: Detta kanske alla kan, men det var nytt för mig och jag tyckte att det var smart! Hur man delar udda mått. http://www.viivilla.se/webbtv/finsnickare/dela-udda-matt.aspx
Apprentice: Roomservice och Etype byggde en soffa av golvspån. Ska själv bygga ett arbetsbord i samma storlek som du och tänkte prova golvspån med längsgående regel/stålbalk.
RtZ: [citat] När det gäller frontluckorna har jag inte bestämt mig än. Grejen med fronten är att jag vill måla dem och då kanske MDF är ett lämpligt alternativ. Själva lådorna vill jag försöka göra i något träslag, exempelvis ek. Ser ut att få igång min rikt- och planhyvel också vilket förenklar processen.
PrinsValium: Coolt partytrick =D men jag skulle gissa att de flesta här har tillgång till liknande olja på burk...
MickeD: Kan man tänka sig ett par rejäla gamla golvreglar som man hyvlar ner lite?
Dr.SiC: Tror inte Fredricsons säljer till privatpersoner i gbg men Abi Trä köper från Fredricsons och kan också såga upp det som jag vill ha det så jag har redan löst det. Tack för hjälpen.
MathiasS: Tack för ditt svar Mats. 19mm tjockt ska ramstycket vara så det blir ju till att hyvla någon standarddimension antar jag (22x95 eller 22x70). Att klyva detta ur något större stycke känns som överkurs tror jag? Hos en bekant finns en planhyvel som kanske kan användas - att göra det för hand tror jag inte blir tillräckligt bra när jag gör det. Jag tror jag ska börja med en sväng till
MathiasS: [citat] Jag tror att kollegorna på jobbet skulle bli rätt förvånad om jag dök upp med fräsen och gersågen en morgon. Och det skulle inte bara bero på att jag är pappaledig. På fritiden när jag kan bygga denna hylla tjänar jag inga pengar så svaret är nog noll kronor.:cool:
Euan: Finsågad ek i Göteborgstrakten http://www.byggahus.se/forum/moebelsnickeri/135184-finsagad-ek-i-goeteborgstrakten.html
bompa: Skall bygga om vanlig dörr till en dragdörr. Nån som har tips inspiration och ideer?