Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Arkitektur
El & Teknik
Färg, måla & tapetsera
Gör det själv
Köpa & Sälja hus
Material & Byggnadsdelar
Miljö & Hälsa
Prepping & krisberedskap
Övrigt
Visa alla (20)
Visa färre
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
...
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Ekonomi
Jonas Lindmark

Lova att njuta av ditt hus

Av Jonas Lindmark Morningstar Uppdaterad 1 jan 2015 2 kommentarer

Ett av de klokaste tipsen för att öka sin lycka är att fokusera mer på det du är nöjd med och påminna dig själv om allt du är tacksam över. Detta gäller också nyårslöften om boende.

Nya året firas in.

Nya året firas in. Foto: Göteborgs fyrverkerifabrik

Normalt handlar nyårslöften om något vi ska göra, någon aktiv förändring som kräver en stor ansträngning. När vi blickar framåt och planerar nästa år så lovar vi att 2015, då ska det ske. Om löftet gäller ett hus, så kan förändringen vara att måla om fasaden, rensa och få ordning i källaren, eller mest drastiskt att flytta.

Men om syftet med nyårslöftet är att bli lycklig, då är det kanske bättre att fokusera på det som redan finns i bostaden som du är nöjd med, som bara väntar på att gör dig lycklig. För att komma ihåg att njuta av den guldkant du redan har kanske du behöver en kom-ihåg-lista. 

Tre exempel: Du gillar att läsa deckare och är nöjd med den sköna soffan i vardagsrummet – lova att boka in en myskväll per vecka hela 2015. Du är nöjd med att ha en bastu – lova att bada bastu minst en gång i månaden under 2015. Du är nöjd med att bo i en lägenhet med balkong – lova att sitta en stund på balkongen varje gång solen skiner.

Fast ibland behövs en kombination av åtgärd och njutning. Ofta finns någon irriterande problem som hindrar njutningen, som egentligen går ganska fort och lätt att fixa.

Fortsatta exempel: Barnen sitter jämt i soffan och tittar på TV – lova både att flytta TVn till ett annat rum och att börja med deckarkvällar. Bastun har förvandlats till förråd – lova att tömma bastun under januari och att använda den resten av 2015. Balkongen är för blåsig – lova att skaffa ett vindskydd i vackert tyg och komma ihåg att hänga dunjackan på en krok innanför dörren så att du inte missar vårsolen.

Själv lovar jag att 2015 elda oftare i braskaminen, att fixa ett vindskydd utanför köksdörren så att vi njuter oftare av morgonsolen, samt att skaffa bättre sänglampor så att tidningsläsningen på regniga söndagsmornar blir en ännu större lycka.

Läs också

  • Flytta från huset till lägenhet - vid 60 eller aldrig?
  • 10 steg till en bättre privatekonomi - stor guide
Gilla

Kommentarer

2
K
Ja, tyvärr ett utbrett symptom i detta land där alla ska ha allt till lånade pengar. Man skapar ett behov som man egentligen inte har för att man är så förbanna
· 2 jan
F
Bra krönika! Jag och frugan kände igen oss i mycket av det som stod och och vårt "nyårslöfte" är att: Försöka se minst en film varje vecka i vårt fina biorum so
· 1 jan
Visa alla kommentarer

Läs artiklar taggade med
Ekonomi
Jonas Lindmark

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,70

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Mest läst

  • Den 1 juli träder nya byggregler i kraft

  • Bryggstopp för Busch - länsstyrelsen nobbar dispens

  • Bostadsrättshus

    Regeringen ger klartecken för bostadsrättsregister

  • Riksbanken sänker räntan

  • Regeringen presenterar förslag om lättade amorteringsregler.

    Förslag på bordet om lättade bolåneregler

Relaterade forumämnen

  • Relax, dusch, bastu, wc

    Planlösningar
  • 12-voltsbelysning bastu

    Bastu
  • anlutning bastu o badrum

    Badrum
  • Nyproduktion duschrum avsaknad av tillräckligt fall

    Badrum
  • Stopp i avloppet, men jag förstår inte var/hur.

    Vatten & Avlopp
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.