Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Arkitektur
El & Teknik
Färg, måla & tapetsera
Gör det själv
Hustyper
Köpa & Sälja hus
Material & Byggnadsdelar
Miljö & Hälsa
TV-serier
Övrigt
Visa alla (21)
Visa färre
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Bygga nytt hus

Flytta hus - familjen Hedin

Av Lotta Fredriksson Publicerad 4 mar 2009 2 kommentarer

Har du hittat ett toppenhus som ligger i fel läge? Gör som Maria och Joakim, flytta huset. – Det som verkade overkligt då blev helt naturligt för oss, säger Maria Hedin.

Flytta hus - familjen Hedin

Foto: Tobias Österberg

Huset är byggt 1979 av Joakims föräldrar och placerat på familjens gårdsfastighet. 2001 tog Joakim och hans fru Maria över 1,5-planshuset när föräldrarna flyttade till ett äldre hus på gården och på det sättet bodde de några år, som nära grannar.

– Julia föddes ungefär samtidigt som vi köpte en del av skogen som hör till gården. Joakim jobbar mycket med den och vi ville gärna bo närmare, säger Maria.

De insåg att huset inte skulle vara så lätt att sälja där det låg mitt på gården och så nära Joakims föräldrars bostad. Samtidigt var de också väldigt förtjusta i huset av trä som de hade bott i under en tid.

– Vi luskade lite och hittade ett företag som har specialiserat sig på att flytta hus. Det lät helt overkligt när de berättade om att flytta ett helt hus utan att dela eller demontera, men det blev lösningen för oss.

De tillbringade en del tid på den åker där huset skulle ligga för att se vilket läge som kunde passa bäst med tanke på solens läge och utsikten mot sjön. Sedan var det dags att gjuta en bottenplatta som lastbilen senare skulle köra upp på med huset. Måtten på plattan tog man till lite i överkant för att ha en marginal när grunden sedan skulle muras upp efter husets läge.

I september 2006 var det dags att flytta huset de tre kilometrarna till skogen och den nya tomten. Joakim och Maria hade sökt rivningstillstånd och bygglov och det var inga problem även om de mötte en del förvånade reaktioner. De hade också gjort en hel del förarbete som hål i torpargrunden till exempel, där de bärande järnbalkarna skulle stickas in. Joakim arbetar som snickare och hade det riktigt hektiskt ett tag när veranda, utvändig stentrappa, altan, pannrum med gjuten bottenplatta och skorstenen på taket också skulle demonteras innan flytten.

Grannarna var också informerade om när vägen skulle vara upptagen av husflytten, de kunde inte ta sig hemifrån med bil under den dagen. Till sist kapades el- och rörledningar och huset blev obeboeligt.

Det 70 ton tunga huset pallades upp med hjälp av domkrafter och lastbilen kunde backa in under. Tidigare hade Joakim grävt ur marken så att bilen lättare skulle kunna köra iväg. Det blev ändå lite svårt eftersom lastbilshjulen grävde ner sig i sanden runt huset. Det tog lite tid och det var också lite nervöst för husägarna innan allt började röra på sig.

Vägen till den nya tomten var inte helt optimal för en husflytt. Den var smal och den sista biten var både slingrig och kuperad. Det gjorde att flera träd fick fällas både före och under själva flytten. Dessutom hängde det el och tele-kablar på en höjd som är 4,5 meter över vägen på ett ställe, en höjd som ett hus på en trailer överstiger.
Det hade familjen planerat för genom att kontakta ett elbolag som skulle stänga av elen och lyfta kablarna tillfälligt. På grund av förseningarna i starten blev strömavbrottet längre än uppgjort och husen och ett sågverk i närheten fick vara utan ström i flera timmar. När hela transporten skulle korsa landsvägen fick trafiken stängas av tillfälligt.

Allt tillsammans gjorde att nästan hundra nyfikna samlades. Lastbilen körde i lagom promenadtakt och en del följde med huset på sin resa under hela dagen.

– Vi hade möbler, gardiner och till och med allt porslin kvar i köksskåpen. Vi bara tejpade igen luckorna så att de inte skulle öppna sig om något oförutsett hände, berättar Maria.

Och om något oplanerat verkligen skulle ha hänt hade flyttfirmans försäkring täckt utgifterna, det hade Joakim och Maria förvissat sig om innan hela affären gjordes upp. Det som firman inte kunde ta ansvar för var mindre sprickor i tapeter och tak eller kakel och klinker.

När flytten väl var klar visade det sig att en fog i det helkaklade badrummet hade spruckit, precis som tapeten i ett enstaka hörn i ett rum. Småsaker som snabbt gick att åtgärda.

När huset hade flyttats till sin nya plats började man bygga upp de nya källarväggarna. Under tiden väntade huset på träpallar, i sitt rätta läge men en bit ovanför marken. När källare och garage var klart sänktes huset ner på den nya grunden, de bärande järnbalkarna togs bort och hålen för dem kunde gjutas igen. Vatten, avlopp och el kopplades på och familjen kunde flytta in. Tre veckor i ett tillfälligt boende var till ända.

Kostnaden för själva flytten av huset hamnade på ungefär 150 000 kronor exklusive moms, utöver det tillkom arbetet med grunden och installationer.

Det finns en handfull firmor i landet som specialiserat sig på flyttning av olika hus. Det kan vara då hus har hamnat fel vid avstyckning av tomter eller hus som annars skulle ha lösts in vid till exempel ett vägbygge.

Familjen Hedins hus flyttades av Österberg Entreprenad, en av firmorna i Västra Götaland. Jan Österberg har 25 års erfarenhet av att flytta hus och har löst de flesta problemen som kan dyka upp.

– Det är egentligen en bro eller viadukt som kan sätta stopp för en flytt. Infrastrukturen kan vi inte ändra på även om vi alltid försöker hitta alternativa vägar, säger Jan Österberg.

Han berättar om husflytt på trärullar över regniga sankmarker och tillfällen då man varit tvungen att luta hela huset för att kunna ta sig förbi ett vägräcke. I något fall har huset varit så brett att två lastbilar har fått hyras in.

Om transporten sker på allmän väg måste oftast två vägtransportledare hyras in. De placerar en bil framför och en bakom husekipaget och stannar med jämna mellanrum så att övrig trafik kan passera.

Inför varje uppdrag gör Österbergs Entreprenad en bedömning av husets kondition. Trähus eller tegelhus går lika bra men riktigt gamla hus kan behöva förstärkas innan en flytt. Riktigt gamla timmerhus kanske plockas ner istället för att transporteras hela och dela hus i mindre bitar försöker Österbergs undvika.

– Att plocka ner ett timmerhus i delar är en helt annan sak än att flytta ett helt hus, det är andra saker att tänka på. Då gäller det att märka upp delarna noga, göra uppmätningar och gärna dokumentera allt med fotografier.

Hus som står på bottenplatta kan normalt flyttas med plattan men gamla bottenplattor är ofta dåliga och en del är gjutna på sprängsten. Då lämnar man plattan och får gjuta en ny på den nya placeringen. Hus som flyttas med sin bottenplatta ger en mer komplicerad procedur men det mesta går att lösa.

– Vi jobbar mest med domkrafter då vi ska flytta ett hus och även trärullar om inte sträckan är så lång. Kran hyr vi in bara ibland.
På Österbergs anpassar man transportsättet efter varje projekt, husets bredd, tyngd, höjd och konstruktion spelar roll. Därefter hyr man in bilar och trailers med chaufförer. Det är då dessa som söker till exempel transporttillstånd och annat som kan krävas.

Österbergs får också ofta uppdraget att lyfta hus där man vill höja, renovera eller bygga ny källare eller på hus som har sättningsskador som behöver justeras.
Det avgörande för priset på en husflytt är inte alltid sträckan som huset ska flyttas. Ofta är det skicket på tomten och husets nya placering som justerar priset.

Familjen Hedin flyttade huset bild 2
Familjen Hedin flyttade huset bild 3
Familjen Hedin flyttade huset bild 4
Familjen Hedin flyttade huset bild 5
Familjen Hedin flyttade huset bild 6
Familjen Hedin flyttade huset bild 7

Läs också

  • Flyttar rivningshotat 1880-talshus - Husdrömmar
  • De bygger hus på en ö - Grand Designs
Gilla

Kommentarer

2
E
Skrivet av: Arvid.nordenhem@hotmail.com Hej! Läste om din faktiska berättelse! Jag har möjlighet att flytta ett från Djursholms till Åre, vore tacksam för dina
· 10 okt
E
Skrivet av: Holger Wästlund Du får det helt gratis! Villkor: Flytta hela huset eller riv det. Huset är byggt i två våningar, har sex rum och kök och en byggnads
· 25 sep
Visa alla kommentarer

Läs artiklar taggade med
Bygga nytt hus

Senaste från startsidan

  • Fel i badrum

    Forum: Kan du hitta sju fel i bilden?

  • OSB i garage

    Många träskivor står inte pall för klimatet

  • Pooltak

    Projekt: Kaklad spapool med motoriserat trädäck

  • Robin Toneby

    Robin Toneby: Byta värmepumpen från 2012?

  • Tilläggsisolering

    Senast 1/6: Skynda sök bidrag för energieffektivisering

Relaterade forumämnen

  • Husgrund Älvsbyhus 2011-2012?

    Hustillverkare
  • Har man rätt att bo på en gammal gård på ofri grund trots strandskydd?

    Juridik
  • En del av mitt hus står på grannens tomt. Vad göra?

    Fritidshus
  • Hur beskära detta gamla äppleträdet?

    Häckar, Buskar & Träd
  • Fördjupa/gräva ur källare? - Gammalt hus

    Grund & Markarbeten

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,80

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.