Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Vissa regioner har problem med elförsörjningen

Elina Blom Westergren
Publicerad 1 okt 202065 kommentarer
Nätkapacitetsbristen är ett faktum på flera håll i landet, enligt Energimarknadsinspektionen.
Det råder kapacitetsbrist i elnätet.

Det råder kapacitetsbrist i elnätet. Foto: Telge Energi

Flera regioner i Sverige har problem med elförsörjningen, detta skriver Energimarknadsinspektionen i en rapport man lämnat över till regeringen idag. Det handlar i grund och botten inte om problem med att försörja befintliga kunder, men däremot om att kunna ansluta nya. 

Energimarknadsinspektionen fick, under förra året, i uppdrag att utreda just kapacitetsbristen i elnäten i Sverige, samt se över vilka möjliga lösningar det finns på problem kopplat till detta.   

– Vi har nätkapacitetsbrist i vissa regioner i dagsläget vilket har gjort det extra viktigt att klargöra ansvar och roller. Vi anser att det på kort sikt är angeläget att anslutningsplikten vid kapacitetsbrist förtydligas. Dagens problem hade också kunnat mildras med en mer samordnad nätutveckling och för att motverka att kapacitetsbrist uppstår i framtiden, anser vi att det är viktigt att vårt förslag kopplat till nätutvecklingsplaner blir verklighet, säger Elon Axberg, projektledare för kapacitetsuppdraget. 

De har flera förslag, bland annat vill man ha ny teknik i elnäten, samarbete mellan nätföretagen samt en så kallad flexibilitetstjänst där nätföretaget köper el från lokala producenter. Man vill även att elnätsföretagen inte ska kunna säga nej till nya kunder med hänvisning till kapacitetsbrist - finns det möjlighet att lösa kapacitetsbristen på annat sätt än genom utbyggnad ska de nödgas att säga ja. 

Störst problem i närtid har Stockholm och Uppsala. Där är problemen så pass allvarliga att det blivit svårt att ansluta nya kunder. Men även städer som Västerås och Malmö ligger på gränsen.

Samtidigt skriver myndigheten att problemen med kapacitetsbrist är tillfälliga. Man ser att de kommande nätinvesteringarna är på en nivå som inte skådats sedan 80-talet, det handlar om kraftiga investeringar som kommer att lösa situationen på sikt. Om Svenska Kraftnät fullföljer deras planer kommer kapacitetsbristen att vara bortbyggd 2030. Men detta är inte något man ska tillskriva allt för stor vikt, menar myndigheten.

- På grund av att nätutbyggnad är en lång process, där hinder och förseningar kan uppkomma både i planerings- och provdriftsfas samt i samband med olika tillståndsprocesser, innebär varje moment i tidsplanen en viss osäkerhet. Det finns också osäkerheter kring vilka behov som kommer att finnas i framtiden. Dessa osäkerheter beror bland annat på teknikutvecklingen, digitaliseringen, urbaniseringen och elektrifieringen av samhället. Nätkapacitetsbristen har medfört att andra lösningar än nätutbyggnad har fått en mer framträdande roll och de utmaningar som uppstått aktualiserar behovet av att utveckla en mer flexibel och rationell användning av elnätet.

Läs också

  • EI efterlyser nya lagar mot höga elnätsavgifter
  • Ellevio varnar: Snart kanske vi inte kan ansluta fler till elnätet
Svara
Gilla

Kommentarer

65
E
Nog lika bra du satsar på diesel då. Du kan komplettera med solceller som går att köra off frid.
· 22 okt
M
Vilka andra länder i Västeuropa använder roterande omkoppling. Nåja jag får väl se till att ha bensin hemma till elverket.
· 22 okt
E
Vi får börja hushålla helt enkelt, i värsta fall får det att hyra mobil kärnkraft från ryssarna. Förstår inte hur ni orkar få runt och oroa er så, det öppnar s
· 22 okt
Visa alla kommentarer

Senaste från startsidan

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Man som skyfflar snö med en snöskyffel

    Tävling: Vinn en Ryobi snöskyffel + tillbehör!

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,54

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Mest läst

  • Gula fällkilar av märket Meec Tools

    Jula stoppar farligt trädfällarverktyg

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Larmbolag granskas efter mängder av klagomål

  • Bild på ett tak.

    ARN: Husägaren bör få tillbaka hela takkostnaden

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.