Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Renovera

Testade snörasskydd av termoplast uppvisade brister

Elina Blom Westergren
Publicerad 7 jan 20192 kommentarer
Utredare ser över havererade snörasskydd av termoplast för att se hur de kan förbättras.
Swerea KIMAB har på uppdrag av Villaägarnas riksförbund undersökt sprödheten och den gula missfärgningen hos snörasskydd i materialet polykarbonat som varit i drift i sju år.

Swerea KIMAB har på uppdrag av Villaägarnas riksförbund undersökt sprödheten och den gula missfärgningen hos snörasskydd i materialet polykarbonat som varit i drift i sju år. Foto: Villaägarnas riksförbund.

Efter att ha fått in rapporter om snörasskydd av modellen Kulo som inte klarat av snöras valde Villaägarnas riksförbund att testa skydden. Testet visade att snörasskydd av termoplast har vissa brister som gör att de riskerar att bli spröda. Dock har väldigt få skydd testats vilket gör att resultatet av undersökningen inte är tillförlitligt för en större grupp - vilket är viktigt att ha i åtanke när man läser.

- Av de skydd som erhölls hade ett gått sönder och ett var fortfarande helt och det går inte att veta om dessa skydd är representativa för alla snörasskydd av denna modell, skriver man i rapporten.

Utredarna konstaterar att bägge snörasskydden visade tecken på att ha missfärgats och fått mikrosprickor på grund av UV-exponering. Detta kombinerat med ett hårt slag, exempelvis från tung snö, kan resultera i skadat snörasskydd såsom skett i det ena fallet.

- UV-ljus kan bryta ner polymerkedjorna i det yttersta skiktet hos skydden och då resultera i att små mikrosprickor uppstår. De mekaniska egenskaperna hos detaljen kan bli reducerade då sprickorna med tiden kan utvecklas till större sprickor. UV-stabilisering av dessa material är därför av yttersta vikt för att förhindra denna typ av nedbrytning och reducering av mekaniska egenskaper.

Utredarna säger som sagt att det inte är säkert att resultatet stämmer in på alla Kulo snörasskydd, men att det finns flera saker som skulle kunna förbättra hållfastheten hos produkten. Blått pigment kan exempelvis tillsättas för att reducera missfärgningen. För att förbättra materialets UV-skydd kan man använda en bättre UV-stabilisator. Vidare kan geometrin på skydden förbättras genom att stötta upp delen av skyddet som sticker upp vinkelrätt från taket. Slutligen skriver man även att de skulle kunna göras tjockare för att öka den mekaniska hållfastheten.

Läs också

  • Hantverkarna vill helst köpa in materialet själv
  • Så konstruerade han en enorm altan åt sin dotter
Svara
Gilla

Kommentarer

2
R
Ni har testat över tio år gamla snörasskydd som hade lägre UV skydd men även dom har hållit om man har monterat rätt mängd som installations avvisning visar. R
· 17 jul
U
Vad kom man fram till egentligen?
· 7 jan
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Renovera

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • P-bot från Hojab som kör fulspel, vad göra?

    Juridik

Mest läst

  • Gula fällkilar av märket Meec Tools

    Jula stoppar farligt trädfällarverktyg

  • Bild på ett tak.

    ARN: Husägaren bör få tillbaka hela takkostnaden

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Larmbolag granskas efter mängder av klagomål

  • Öland

    Bekämpade parkslide framgångsrikt med salt – olagligt

Senaste från startsidan

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Man som skyfflar snö med en snöskyffel

    Tävling: Vinn en Ryobi snöskyffel + tillbehör!

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.