29 445 läst ·
177 svar
29k läst
177 svar
Uselt utförd badrums renovering
S
sad_ant
Medlem
· Södermanlands län
· 288 inlägg
sad_ant
Medlem
- Södermanlands län
- 288 inlägg
Sen jag börjat med mitt eget badrum så hittar jag brister i alla badrum/toaletter jag tittar på! Det finns nog brister i alla badrum, det är inte lätt att få alla skärningar och fogar helt perfekt, så länge det inte påverkar helhetsintrycket tycker jag det är okej!
Hotellbadrum är inte så fina när man nagelfar dem har jag erfarit.
En sak jag tänkte på är att det kanske borde stå i en offert om den är för billig att pga priset så får man räkna med vissa defekter, då är man ju iaf ärlig
En sak jag tänkte på är att det kanske borde stå i en offert om den är för billig att pga priset så får man räkna med vissa defekter, då är man ju iaf ärlig
Vissa människor blir aldrig nöjda och letar "fel". Dessa människor borde göra jobben själva eller säga till att dom är sjukt petiga och att jobbet ska göras på löpande timpeng!
Lars_M: Du sa först att du är nöjd och att frugan är ännu mer nöjd, men helt plötsligt blir du påverkad utav vissa forummedlemmar som letar fel och nu ska du ha ersättning i efterhand, verkar konstigt!
På bilderna ser det bra ut förutom plattan runt hörnet som lätt hade kunnat skäras med vinkelslip.
Som sagt, helhetsintrycket är viktigast och sedan att folk postar makrobilder 10 cm från plattskärningar gör ju sitt. Men vissa personer kanske ligger på golvet när dom vistas i sina badrum.
Förresten så drar dom flesta "hemmafixare" mjukfog i golvvinkeln just för att dölja dåliga skärningar........förutom dom petiga förstås.
Lars_M: Du sa först att du är nöjd och att frugan är ännu mer nöjd, men helt plötsligt blir du påverkad utav vissa forummedlemmar som letar fel och nu ska du ha ersättning i efterhand, verkar konstigt!
På bilderna ser det bra ut förutom plattan runt hörnet som lätt hade kunnat skäras med vinkelslip.
Som sagt, helhetsintrycket är viktigast och sedan att folk postar makrobilder 10 cm från plattskärningar gör ju sitt. Men vissa personer kanske ligger på golvet när dom vistas i sina badrum.
Förresten så drar dom flesta "hemmafixare" mjukfog i golvvinkeln just för att dölja dåliga skärningar........förutom dom petiga förstås.
Thomas59
Byggveteran
· Stockholms län
· 3 322 inlägg
Thomas59
Byggveteran
- Stockholms län
- 3 322 inlägg
Jo det stämmer men även på golv blir det snyggare om plattorna inte blir för smala. Är det ett komplext format badrum kan det dock vara svårt att få till det mot alla väggar.ktm250 skrev:
Jag undrar hur man ska veta deras kapacitet när man tror man anlitar ett proffs.... Har aldrig kaklat men ska försöka mig på det när vi ska göra vårt badrum. Jag skulle inte acceptera detta. Ta reda på vem som är ansvarig och be dom besikta det. Dom får väl göra om det!!! Stå på dig!
bodyman29 skrev:Vi har nyligen renoverat vårt badrum och anlitade en auktoriserad plattsättare. Då vi var bortresta under renoveringen så fick vi en chock när vi kom hem och såg det usla utförandet av renoveringen.
Det är ojämnt skurna klinkers. En del av plattorna är jämna och går ända fram till väggen andra slutar en centimeter innan väggen , en del av dem har till och med hack. Vissa klinkers är högre än andra vilket skapar ojämnheter i golvet.Vad har vi för rättigheter? Vi vill ju ha ett snyggt badrum , inte ett som ser ut som att en praktikant utfört. Man betalar ju inte dyra pengar för att få detta resultat.
Vi bifogar en bild läggar strax in fler . Vi behöver verkligen råd om hur vi ska gå tillväga.
mvh L
Thomas59
Byggveteran
· Stockholms län
· 3 322 inlägg
Thomas59
Byggveteran
- Stockholms län
- 3 322 inlägg
I vissa fall behöver man ju inte "leta" efter felen. Dom är helt uppenbara. Helt obegripligt att du som hantverkare anser att om man påpekar ett utförande som helt uppenbart inte är proffsigt så är man sjukt petig och allmänt jobbig. I ett sådant fall borde du väl snarare skämmas för att du klantat dig, eller byta yrke.tank77 skrev:
Menar du på fullaste allvar att du i dina offerter utgår från att arbetet inte skall utföras korrekt och att vill man ha det korrekt så kostar det extra för att det tar mer tid. Dels är det ett horriblet synsätt iom att det knappast, som i detta fall, tar längre tid att skära/knäcka plattor korrekt och dels visar det på ett förakt för kunden och yrkesetiken.
Jag hoppas att du i dina offerter anger vilka typer av klantigheter som man kan förvänta sig om man anlitar dig men jag gissar att du inte gör det. Du skalle knappas få några kunder då.
Jag tycker iofs att man kan skilja på direkta fel, sådant som hör till kategorin slarv eller bristande förmåga samt slutligen sådana kompromisser i utförandet som beror på att ett 100%-igt utförande skulle bli helt orimligt dyrt och då talar vi om den kosmetiska aspekten. Våtrumsreglerna ska man ALDRIG acceptera att det kompromissas med.
Direkta fel i utförandet ska man ALDRIG godkänna och bör inte ens förekomma om man anlitar en professionell, behörig hantverkare. Exempelvis bakfall och alla fuskvarianter för att dölja bakfall som hantverkare regelmässigt försöker lura på intet ont anande kunder.
Slarv eller bristande förmåga ska man i princip inte heller godkänna men det är ju gränsfall ibland. Något enstaka liten kosmetisk miss kan hända den bäste men även sådant bör ju egentligen upptäckas och rättas till direkt i samband med utförandet. Enstaka fogar som avviker i mindre grad i bredd eller enstaka plattor som inte ligger i liv är exempel. I sådana fall kan ev prisavdrag vara aktuellt om rättning i efterhand inte är möjlig (pga risken att skada tätskiktet) eller skulle medföra helt orimliga kostnader i förhållande till felets omfattning.
Felskurna/felknäckta plattor är helt oacceptabelt och skälet är att det dels är lätt att se direkt vid läggning om det blir fel, det är lätt att göra rätt från början och blir det fel är det lätt och snabbt att rätta till felet. Beror oftast på att hantverkaren stressar och inte är noggrann eller helt enkelt saknar de sista %-en kompetens OCH vilja att göra ett bra jobb.
Till den sista kategorin hör problemkonstruktioner där hantverkare kan ha missbedömt möjligheten att göra ett 100%-igt jobb men där bör en dialog föras med beställaren så att slutresultatet alt kostnaden inte blir en överraskning.
Hantverkare som ondgör sig över petiga kunder som kräver ett korrekt utfört arbete kan man ta med jämnmod. På en bättre fungerande marknad skulle dom snabbt bli utan jobb men som marknaden ser ut idag är det bara att låta djungeltelegrafen gå och se till så gott det går att dom blir utan jobb.
Thomas59:Håller med dig, rent slarv/lathet ska inte accepteras någonsin.
Om man som kund blir tillfrågad hur man önskar lösningen redan från början så uppstår ju inget sånt här. Jag tror till och med att prisökning lätt kan sväljas om man bara presenterar det hela ärligt. Då menar jag inte 100 spänn extra annars kapar jag hörnplattan som en latmask.
Om man som kund blir tillfrågad hur man önskar lösningen redan från början så uppstår ju inget sånt här. Jag tror till och med att prisökning lätt kan sväljas om man bara presenterar det hela ärligt. Då menar jag inte 100 spänn extra annars kapar jag hörnplattan som en latmask.
Jo vi gör ju jobben själva också, men det har Du inte direkt uppskattat i tråden väl?tank77 skrev:
Men Du som hantverkare ska göra jobbet snabbare än jag OCH minst lika bra till normalpris annars är Du just en sån hantverkare som vi varnar för här. Det är inte att vara petig när man direkt ser ett flertal plattor som är så dåligt/fult satta/skurna att man direkt ser dom. Sen är det en helt annan sak att det mesta är sånt som tillfälliga besökare inte märker när övrig inredning och möbler är på plats.
Jag har lejt bort tak/taklister/laminatgolv/golvlister till en snickare som gjorde ett riktigt bra jobb, visst är det en och annan liten grej som kunde gjorts bättre men så är det alltid, ingen av oss gör det perfekta jobbet
Men helhetsintrycket är väldigt bra och "fusket" är gjort där det inte syns så som även jag gör.
Så det finns hantverkare som gör bra jobb, men inte lika många som gör dom dåliga verkar det, man får vara rädd om dom bra man "hittat"
I övrigt håller jag med Thomas59 i det han skriver!
Thomas59
Byggveteran
· Stockholms län
· 3 322 inlägg
Thomas59
Byggveteran
- Stockholms län
- 3 322 inlägg
Ok, det var kanske onödigt då jag ju inte vet hur du utför dina arbeten men tanken slog mig då du till synes tycker att det är ok med lite missar i skärningen.tank77 skrev:
Bara en allmän fråga med anledning av din kommentar ovan; Lämnar du inte offert på de jobb du utför eller är det så att du inte sätter kakel professionellt/yrkesmässigt?
Jan-Å skrev:>tank77
jag tog så lång tid på mej som krävdes för att det skulle bli tillräckligt snyggt och bra, längre tid än en van hantverkare naturligtvis men med bättre resultat än såna hantverkare som diskuteras här. OCH jag kommer att göra det ännu bättre/snyggare nästa gång till skillnad mot den typen av hantverkare som diskuteras här som bara gör det dåligt men fort
>Thomas59
Jag håller verkligen med om allt Du skriver (utom vad gäller yrkeär själv gammal avdankad sjuksköterska som numer jobbar som chef i privat vård) om att göra jobben själv och ffa om hur hantverkare fungerar/jobbar. Mycket bra skrivet!!
>bodyman29
för 126 000 ska ett jobb vara väldigt bra utfört, jag som kund ska vara nöjd med resultatet, självklart!
>telabtelab
Jag tror inte för en sekund att någon kund efterfrågar "din kvalitet och kompetens" men som alltid i byggbranchen är kunden helt utlämnad till hantverkaren och flertalet orkar inte bråka utan accepterar att det inte blev bättre. Det är också så att de flesta kunderna INTE är såna som Thomas59 och jag, alltså personer som själva gjort det mesta inom byggnation och VET hur snyggt det faktiskt går att göra om man är tillräckligt kompetent OCH låter det ta den tid som krävs. En kund som själv inte kan göra jobbet och inte vet/förstår hur det görs tror på dej när Du säger att det här är så som man ska göra och som det går att göra.
Var har jag skrivit att jag tycker det är ok med dåligt utförda jobb
Thomas59
Byggveteran
· Stockholms län
· 3 322 inlägg
Thomas59
Byggveteran
- Stockholms län
- 3 322 inlägg
Nej det har du inte skrivit rent ut men det framgår av dina inlägg att den kvalitetsnivå du tycker är ok inte motsvarar ett professionellt utfört arbete. Då jag beskriver vilka krav på kvalitet man bör kunna ställa på en hantverkare skriver du:telabtelab skrev:
och det är väl svårt att tolka annorledes än att du har en "annan arbetsplan" på en lägre kvalitetsnivå i dagsläget.telabtelab skrev:
Indirekt har du faktiskt också medgett (i en tidigare tråd om kortlingar i våtrum) att du tycker det är ok att utföra arbeten som inte är professionella då du uppenbarligen gör våtrum utan att ha behörighet och i tillägg till det medvetet gör avsteg från våtrumsreglerna. Huruvida dina kunder känner till detta med avsaknaden av behörighet och konsekvenser för möjligheten att få ersättning vid vattenskada framgår inte riktigt.
Sammantaget får man nog med fog tolka din inställning som att din kvalitetsnivå ligger på en lägre nivå än den man kan förvänta sig av en professionell hantverkare. I annat fall står dina inlägg i bjärt kontrast med vad du egentligen tycker.
Lite skrämmande när man läser telabtelabs argumentation och hans tidigare inlägg i andra trådar. Förutsätter att han informerar sina kunder om att de inte kan förvänta sig ett fackmannamässigt utfört arbete, annars är han precis en sån hantverkare som gör att man inte vågar lita på någon hantverkare utan helst gör det själv eller åtminstone sitter och tittar på när han gör jobbet. Trist.