42 233 läst ·
355 svar
42k läst
355 svar
Rimlig eller saltad materialkostnad för elektriker?
Det kan vara bra att ha koll på sina rättigheter. Att bara betala det som man anser är skäligt och hålla inne med resten. När det rör sig om större pengar är det nog värt att låta Arn ge ett utslag då man inte har bevisbördan vid dessa fall och kostnaden för att ansöka är väldigt låg.
Redigerat:
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 714 inlägg
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 17 921 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 17 921 inlägg
En fantastiskt bra jämförelse du hittat. När man köper skor eller kläder så får man inte heller veta priset innan utan man får veta att man kommer få en fin rabatt, kanske 25% eller till och med 30% om man har tur. Dessutom har dessa skoförsäljare och försäljare av kläder rätt höga timpriser, minst 1000 kr plus moms.Handymann skrev:
Eller?
Du blandar ihop margnal på EN vara med nettovisntmarginal-Alfredo skrev:
På enskilda varor har ICA i snitt 35-45% påslag. Vissa varor över 100%
Detta ger sen en nettovisntmarginal på i sammanhanget lite blygsamma 4-5%
I det här fallet har ju kunden/beställaren inte frågat om pris alls, vad det verkar. Däremot tycker han att det är för dyrt, andra i tråden börjar orera om lurendrejeri, ohederliga hantverkare med mera. Priset som presenteras i första inlägget skiljer sig inte markant från vad priset i detaljhandeln är, vilket är hela premissen för tråden.Fairlane skrev:
Det är väl självklart att man kan.
Om någon missar att fråga om priset på ett vägguttag så är det inte fritt fram att fakturera en miljon och säga att personen får skylla sig själv som inte frågade.
Hur tänker du att en vanlig privatperson ska kunna fråga om priset på varenda artikel som ska användas? Kanske är jag duktig och frågar om priset på vägguttagen och kanske till och med på kabeln, så elektrikern grämer sig en stund över att inte kunna sätta ett idiotpris på de artiklarna, tills han kommer på att 500 kr per Wago kan man alltid ta för kunden frågade inte om dem.
Det kan jag till viss del hålla med om, men det hindrar ju inte företag som vill ha nöjda kunder att vara lite proaktiva.
Priserna som presenteras är inte oskäliga. Kunden verkar inte ha frågat i förväg om varken fastpris eller budgetpris. Vad är egentligen diskussionen?
Hela tråden har ju spårat ur fullständigt.
Jo det är givetvis det kunden tror. Men det verkar ju mer och mer vanligt att hantverkaren är en sorts bedragare och hävdar att grossistens listpris är hans inköpspris. Grossisten är vänlig nog att förse hantverkaren med något som för en kund antagligen ser ut som att detta fick hantverkaren betala. Sen är det ingen som berättar att hantverkaren har 60-80% rabatt på detta låtsaspris. Rent bedrägeri.Alfredo skrev:
Håller helt med.L lbgu skrev:Jo det är givetvis det kunden tror. Men det verkar ju mer och mer vanligt att hantverkaren är en sorts bedragare och hävdar att grossistens listpris är hans inköpspris. Grossisten är vänlig nog att förse hantverkaren med något som för en kund antagligen ser ut som att detta fick hantverkaren betala. Sen är det ingen som berättar att hantverkaren har 60-80% rabatt på detta låtsaspris. Rent bedrägeri.
Dock tycker jag det är mycket begärt av en konsument att be en återförsäljare att redovisa sina inköpspriser.
Det rimliga hade varit att föreslå en modell som passar olika typer av elföretag. Det intressanta är inte vad elföretaget köper in materialet för utan vad det säljs för. Oftast köper inte en elföretag in material till ett jobb utan har ett eget lager man plockar ifrån. Dvs det finns inget kvitto vart just ditt vägguttag är inhandlat.
Att referera inköpspris till Elbutik.se som har dumpat priser på elmaterial radikalt, kanske inte är lämpligt när detaljhandel som Jula, Clas Ohlson etc har ett högre pris än just Elbutik.se
Ett företag åker inte runt och handlar varor på den butik som har bäst pris, utan handlar på fackbutiker som många gånger är dyrare än Elbutik.se