27 947 läst ·
201 svar
28k läst
201 svar
Redan mögel i krypgrund?!??
SKall det vara tätt måste man plasta in hela vägen upp och tejpa skarvar .all betong suger fukt .dränering borde fungera om det är rätt utfört .annars sätter man en venil i varje gavel det skall lukta friskt när man kryper ner.sen hoppas man att masoniten är anpassad för ändamålet .annars suger den också fukt .hade satt ventiler att börja med.H Hybro skrev:
Ja det finns väl två skolor (som jag vet) om detta antingen vädra med luckor eller täta o ha undertryck. Vad man i alla fall inte vill ha är väl att en tex fläkt som drar in varm fuktig luft på sommaren. Men men. Jag hade krypgrund o mitt gamla hus stod på sand . Ventiler ca 4-5 st o plast som du och det fungerade perfekt inge fukt. Jag hade även en liten kanal fläkt som fick gå mest hela året för att snurra luften lite. Ingen källarlukt eller fukt.H Husärlivet skrev:
Fakta är att om man inte mäter i den aktuella grunden så vet man inget... Förhållandena kan skilja oerhört mellan olika grunder/platser och därför finns det inte en sanning som alltid passar. Jag betvivlar inte de som tvärsäkert beskriver vad som passat dem. Det betyder dock inte att det är en lösning som alltid är rätt.I Ingvar 58 skrev:
Skiter i ventiler faktiskt. Gör som en skrivit tidigare. Limma plasten mot grunden så det blir så tätt som möjligt. Tejpar skarvarna på trossbotten. Ner med en hygrometer. Avvaktar. Eventuelt skaffar en avfuktare! Allt annat är inte aktuellt med isolering eller dyliktI Ingvar 58 skrev:
Bra val. Med vitt pulver som du har så bör den relativa fuktigheten ligga upp mot 80 till 90 % vilket inte är bra på sikt. Utan ventiler får du en varmare krypgrund och samtidigt mindre energiförluster. I min mindre gästuga som är byggd 2014 så la jag isolering mot marken. I det större huset som är byggt 2001 liger markduk och plast. Isoleringen gjorde ingen som helst skillnad. Avfuktarna går lika mycket i båda husen. Jag är väldigt säker att fukten kommer utifrån genom grunden då avfuktarnas gångtid påverkas starkt av skillnaden i temperatur under huset och utetemperatur och väder. En kall solig dag under hösten behövs inte avfuktarna. En fuktig dag på sommaren går avfuktarna dygnet runt. Berätta gärna vad du får för mätvärden.
Acetec PD250
Vald inställning mars
70 - 71 % rf, 9 grader i grunden, faktiskt kallast på året i grunden, mars månad.
Blötsnö + 2 grader ute.
Avfuktaren avstängd nu.
Kör igång när tempen och/eller fuktigheten ökar.
Ca 2 kW/dag. Sista 41 dagarna, d v s sen slutet av februari.
Vald inställning mars
70 - 71 % rf, 9 grader i grunden, faktiskt kallast på året i grunden, mars månad.
Blötsnö + 2 grader ute.
Avfuktaren avstängd nu.
Kör igång när tempen och/eller fuktigheten ökar.
Ca 2 kW/dag. Sista 41 dagarna, d v s sen slutet av februari.
Redigerat: