38 947 läst ·
868 svar
39k läst
868 svar
Nya soplagen 2027: det här händer med ditt sopkärl
Javisst, likafullt tror jag det blir ett femårigt undantag för de som inte infört FNI till den förste januari.T tergo skrev:
Vad tror du @tergo? Kommer alla kommuner lyckas införa FNI till alla hushåll i år?
Nja, inte till 100%. En del förpackning typ mjölk, fil, smör samt plast går i restavfallet, dvs ordinarie soptunna. Glas, tidningar och kartong kör vi till ÅVC när man behöver kärran till något annat är "återvinningsförvaring".F fribygg skrev:
En av poängerna med gemensam sophantering är bekvämlighet, men i Sverige finns det för måna puritaner eller lutheraner som ser ner på folk som vill ha ett bekvämt liv.Frerider skrev:
Kommunalt avfall? Jag kan komma på en del passande definitioner av vad det är, men istället frågar jag. Är det avfall som producerats i aktuell kommun, eller är "kommunal" i detta sammanhang en synonym för "gemensam"?Claes Sörmland skrev:
(Frågan är öppen; andra än Claes får förstås svara).
Endast Sverige svensk byråkrati har.Claes Sörmland skrev:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
